FOTO: Expoziţie de maşini de epocă în Cetatea Alba Carolina. Vehicule istorice din perioada 1952 – 1983, la Obelisc
Peste treizeci de maşini de epocă, lustruite şi dichisite, au constituit sâmbătă, 7 septembrie, obiectul unei expoziţii inedite la Alba Iulia. Proprietarii bijuteriilor pe patru roţi au participat la cea de-a XIV-a ediţie a Raliului “Carpaţi Retro”, Alba Iulia fiind punctul final al celei de-a doua etape (172 km Rânca – Alba Iulia). Pe lângă automobilele participante în competiţie la expoziţie au luat parte şi vehicule valoroase deținute de colecționarii din zonă. Vehiculele produse în perioada 1952-1983 au adunat zeci de curioşi, care nu au ratat ocazia de a se imortaliza chiar şi la volanul acestora.
Începând cu ora 16.00, primele vehicule istorice şi-au făcut apariţia pe esplanada din faţa Obeliscului, după care, din minut în minut şi celelalte.
Zeci de trecători, albaiulieni şi turişti s-au oprit pentru a admira “frumoasele” bătrâne cochete. Fiecare maşină din cele peste 30 prezente la Alba Iulia are povestea ei, iar proprietarii au fost dispuşi să o spună oricărui era interesat.
Printre primele zece maşini apărute pe esplanda din faţa Obeliscului s-a aflat şi un Mercedes tip 230, automatic din anul 1974. Octavian Giurgiu, proprietarul maşinii ne-a spus că o are de mai bine de 5 ani şi o întreţine singur. O scoate din garaj numai pentru evenimente speciale, aşa cum a fost şi cel de astăzi. “Maşina este deodată cu mine. E întreţinută original, vopsea originală, reimportată din America în California, cu extrasurile specifice pieţei americane, climă şi cam tot ce se înseamnă dotări pentru anii 70”, ne-a declarat acesta.
Octavian consideră că o astfel de maşină ste specială prin faptul că “aşa ceva nu se mai vede pe stradă”. Spune că oamenii întorc capul când o văd,. că e ruptă din alt film, cum ar veni, cu 30 de ani în urmă. “Nu se mai vede la orice colţ de stradă aşa ceva”, ne-a declarat acesta.
Vehiculele istorice au poposit în Oraşul Marii Uniri, pe esplanada Obeliscului din Cetate, timp de câteva ore.
Evenimentul a fost organizat de Retromobil Club România, în parteneriat cu Primăria Municipiului Alba Iulia. RCR reunește sub Înaltul Patronaj al Majestății Sale Regele Mihai I al României, peste 550 de colecționari de vehicule istorice.
[nggallery id=207]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu Un bărbat din Aiud, de 28 de ani, a fost reținut de polițiști după ce și-ar fi agresat mama și fratele mai mic. Bărbatul s-a ales cu un ordin de protecție provizoriu, pentru o […]
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]
VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri
Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]









