FOTO: Elevii olimpici și profesorii îndrumători, premiați pentru performanță de Primăria Alba Iulia. LISTA completă

elevi si profesori premiati alba iulia56Cei mai buni elevi și profesori din Alba Iulia au fost premiați, miercuri, de municipalitate. Este vorba despre un număr de 65 de copii şi cadre didactice care s-au remarcat prin rezultatele deosebite obținute la olimpiadele și concursurile școlare din acest an. Festivitatea a avut loc la Muzeul Principia din Piața Cetății, iar diplomele au fost înmânate de  către edilul orașului, Mircea Hava, care i-a felicitat pentru performanța lor.

Pe lângă diplome, Primăria Alba Iulia a alocat premii în bani, atât pentru elevi, cât şi pentru profesorii lor.

ELIT

„Pentru tot ceea ce faci, în fiecare zi, la școală și în afara ei. Alba Iulia este mândră de tine, îți mulțumește și îți oferă prezenta diplomă pentru rezultate excepționale la învățătură. Pentru că ești un model atât în școală, cât și pentru generația ta, avem nevoie de oameni ca tine, pentru că doar așa putem avea viitorul pe care ni-l dorim”, scrie pe diplomele acordate elevilor olimpici.

În funcție de rezultatele obinute, elevii au primit sume cuprinse între 150 și 300 de lei (Locul I – 300 de lei, locul II – 250 de lei, locul III – 200 de lei, mențiune – 150 de lei).

Profesorii îndrumători (27 la număr) au fost de asemenea recompensați, cu 250 de lei fiecare: ”Pentru tot ceea ce faceți, în fiecare zi, la școală și în afara ei, Alba Iulia este mândră, vă mulțumește și vă oferă prezenta diplomă pentru performanța în învățământul albaiulian, pentru valoarea elevilor de azi și a generațiilor trecute. Avem nevoie de oameni ca dumneavoastră, pentru că doar așa putem avea viitorul pe care ni-l dorim”.

ADEZIUNE PLUS

În total, au fost acordate premii în valoare de 14.250 de lei.

Reprezentanții primăriei Alba Iulia au ținut să menționeze că în cazul în care sunt elevi sau profesori care, dintr-o eroare, nu au fost trecuți pe listă, aceștia vor fi premiați în cursul săptămânii viitoare.

Lista olimpicilor 2016:

Nr.crt. Nume/Prenume Elev/ Olimpiada/ Clasa/ Unitatea de învățămant/ Rezultat etapa națională/ Cadru didactic

1. TODESCU AMALIA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FRANCEZĂ/ a VIII-a/ SCOALA GIMNAZIALA „MIHAI EMINESCU” ALBA IULIA/ MENTIUNE SPECIALA/ PĂCURAR IULIA
2. ȚURCĂ IULIANA ALEXANDRA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FRANCEZĂ/ a IX-a/ COLEGIUL NATIONAL MILITAR”MIHAI VITEAZUL”ALBA IULIA/ MENTIUNE SPECIALA/ LUPU LUCIA
3. MEDRUȚ G. GEORGIANA-MARIA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FRANCEZĂ/ a XII-a / COLEGIUL NATIONAL”HOREA,CLOȘCA și CRIȘAN” ALBA IULIA/ MENTIUNE MINISTER/ DIPLOMA DE EXCELENTA/ BĂDĂU GEORGETA/CRIȘAN ALINA
4. LUNGU V. LAURENȚIU VALENTIN/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ITALIANĂ/ a X-a/ COLEGIUL NATIONAL MILITAR”MIHAI VITEAZUL”ALBA IULIA/ MENTIUNE SPECIALA/ PILŢU LUCIA / OLTEANU-MOLDOVAN RODICA ILEANA
5. RUJA V. DEBORA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ITALIANĂ/ a X-a/ COLEGIUL NATIONAL”HOREA,CLOȘCA și CRIȘAN” ALBA IULIA/ MENTIUNE MINISTER/ PILŢU LUCIA / OLTEANU-MOLDOVAN RODICA ILEANA
6. OARGĂ P. VANESSA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ITALIANĂ/ a XI-a/ COLEGIUL NATIONAL”HOREA,CLOȘCA și CRIȘAN” ALBA IULIA/ PREMIUL II/ PILŢU LUCIA / OLTEANU-MOLDOVAN RODICA ILEANA
7. JURJ ANDRA TEODORA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ITALIANĂ/ a XII-a / LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA” ALBA IULIA/ PREMIUL II/ OLTEANU-MOLDOVAN RODICA ILEANA
8. BĂLĂUCĂ C. ANASTASIA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ITALIANĂ/ a XII-a / COLEGIUL NATIONAL”HOREA,CLOȘCA și CRIȘAN” ALBA IULIA/ MENTIUNE SPECIALA/ PILŢU LUCIA / OLTEANU-MOLDOVAN RODICA ILEANA
9. MAIER ALEXANDRA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE SPANIOLĂ/ a X-a/ COLEGIUL NATIONAL MILITAR”MIHAI VITEAZUL”ALBA IULIA/ PREMIUL III/ HOLHOȘ ANDRA
10. VESA SEBASTIAN/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE SPANIOLĂ/ a XII-a / COLEGIUL TEHNIC „APULUM” ALBA IULIA/ MENTIUNE SPECIALA/ HOLHOȘ ANDRA
11. BRAZDAU PATRICIA DANIELA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE SPANIOLĂ/ a XII-a / COLEGIUL NATIONAL”HOREA,CLOȘCA și CRIȘAN” ALBA IULIA/ MENTIUNE SPECIALA/ HOLHOȘ ANDRA
12. BOZDOG D. RALUCA DELIA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ENGLEZĂ/ a IX-a/ COLEGIUL NATIONAL”HOREA,CLOȘCA și CRIȘAN” ALBA IULIA/ MENTIUNE/ ZISU MIHAELA
13. HORVATH LUKAS/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE GERMANĂ/ a IX-a/ LICEUL TEORETIC „SFANTUL IOSIF” ALBA IULIA/ PREMIUL III/ HAUSNER MARGARETA
14. TOADER IOAN TUDOR/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FIZICĂ/ a IX-a/ COLEGIUL NAȚIONAL “HOREA, CLOȘCA și CRIȘAN” ALBA IULIA/ MENȚIUNE DE ONOARE/ SICOE PAMFIL
15. GRECU GABRIELA TEODORA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FIZICĂ/ a X-a/ COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR “MIHAI VITEAZUL” ALBA IULIA/ MENȚIUNE DE ONOARE / FILIPESCU DORINA
16. ROȘCA MĂLINA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE FIZICĂ/ a XI-a/ COLEGIUL NAȚIONAL “HOREA, CLOȘCA și CRIȘAN” ALBA IULIA/ MENȚIUNE ACORDATĂ DE MENCȘ, MEDALIE DE ARGINT ACORDATĂ DE SOCIETATEA ROMÂNĂ DE FIZICĂ/ SICOE PAMFIL
17. MANCER ANTONIA/ OLIMPIADA DE MUZICĂ VOCAL INSTRUMENTALĂ ȘI STUDII TEORETICE-VIOARĂ/ a IV-a/ LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA„ALBA IULIA/ PREMIUL II/ LUNGU MARIANA
18. CHIOREAN MIHAI LAURENȚIU/ OLIMPIADA DE MUZICĂ VOCAL INSTRUMENTALĂ ȘI STUDII TEORETICE-CLARINET/ a VII-a/ LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA„ALBA IULIA/ PREMIUL I/ BEȘLIU RADU
19. ȘUȘMAN BIANCA/ OLIMPIADA DE MUZICĂ VOCAL INSTRUMENTALĂ ȘI STUDII TEORETICE-STUDII TEORETICE/ a IX-a/ LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA„ALBA IULIA/ PREMIUL I/ CIOBOTĂ EMIL
20. SIMION ANDREI/ OLIMPIADA DE MUZICĂ VOCAL INSTRUMENTALĂ ȘI STUDII TEORETICE -PERCUȚIE/ a IX-a/ LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA„ALBA IULIA/ PREMIUL II/ SIMION EMIL
21. TRIF ALEXIA/ OLIMPIADA DE MUZICĂ VOCAL INSTRUMENTALĂ ȘI STUDII TEORETICE -CANTO CLASIC/ a XI-a/ LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA„ALBA IULIA/ PREMIUL III/ CHICIUDEAN IOAN
22. MARCU MARIA/ OLIMPIADA DE MUZICĂ VOCAL INSTRUMENTALĂ ȘI STUDII TEORETICE -CANTO POPULAR/ a XII-a / LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA„ALBA IULIA/ MENȚIUNE I/ ALBU ADRIAN
23. BUMB SORINA ALEXANDRA/ OLIMPIADA DE ARTE VIZUALE, ARHITECTURĂ ȘI ISTORIA ARTEI- CERAMICĂ/ a XII-a / LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA„ALBA IULIA/ PREMIUL III/ POP ELENA
24. BIRLOG RAUL/ OLIMPIADA DE EDUCAȚIE TEHNOLOGICĂ/ a VIII-a/ COLEGIUL TEHNIC „ALEX. DOMSA” ALBA IULIA / MENȚIUNE / TURCAS ANGELA
25. TUNSOIU ANTONIA/ OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ – GIMNAZIU/ aV-a/ ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU” ALBA IULIA/ PREMIUL SPECIAL/ NEGREA PETRU
26. OLTEAN TEODORA/ OLIMPIADA DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ – GIMNAZIU/ aVIII-a/ ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU” ALBA IULIA/ PREMIUL SPECIAL/ FURDUI MIRONA
27. OLTEAN TEODORA/ OLIMPIADA LECTURA CA ABILITATE DE VIAȚĂ- NIVEL 2/ aVIII-a/ ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU” ALBA IULIA/ PREMIUL SPECIAL/ FURDUI MIRONA
28. ZAHARESCU ANA/ OLIMPIADA DE LIMBA NEOGREACĂ/ aXI-a/ COLEGIUL NAŢIONAL „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN” ALBA IULIA/ LOCUL III/CALIFICARE LA ETAPA INTERNAȚIONALĂ/ –
29. BACIU OCTAVIAN/ OLIMPIADA DE LIMBI CLASICE – LIMBA GREACĂ/ aIX-a/ SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL SIMION ȘTEFAN” ALBA IULIA/ PREMIUL SPECIAL/ RIȘTEIU ANGELA
30. POPA GHEORGHE/ OLIMPIADA DE LIMBI CLASICE – LIMBA GREACĂ/ aXII-a/ SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL SIMION ȘTEFAN” ALBA IULIA/ LOCUL I/ RIȘTEIU ANGELA
31. ROȘCA MĂLINA/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE ASTRONOMIE ȘI ASTROFIZICĂ/ a XI-a/ COLEGIUL NATIONAL”HOREA,CLOȘCA și CRIȘAN” ALBA IULIA/ MENȚIUNE MENCȘ, MEDALIE DE AUR ACORDATĂ DE SOCIETATEA ROMANĂ DE FIZICĂ/ PREGATIRE INDIVIDUALA
32. NEAMȚU CLAUDIU/ OLIMPIADA DE EDUCAȚIE TEHNOLOGICĂ/ a VIII-a/ COLEGIUL TEHNIC „ALEXANDRU DOMSA” ALBA IULIA / MENȚIUNE / ȚURCAȘ ANGELA
33. POPA ANDREI/ OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE RELIGIE/ a IX-a/ SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL SIMION ȘTEFAN” ALBA IULIA/ PREMIUL I/ BOTEZAN FLORIN
34. PAVEL AURORA/ CONCURSUL CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMANIA/ a XII-a/ COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR LICEAL „M.VITEAZUL” ALBA IULIA/ PREMIUL I/ FARCAȘ PARASCHIVA/DURA SIMINA
35. AVRAM SORIN IONUȚ/ CONCURSUL CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMANIA/ a IX-a/ COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR LICEAL „M.VITEAZUL” ALBA IULIA/ PREMIUL I/ FARCAȘ PARASCHIVA/DURA SIMINA
36. TRAICA RAUL SEBASTIAN/ CONCURSUL CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE ÎN ROMANIA/ a X-a/ COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR LICEAL „M.VITEAZUL” ALBA IULIA/ PREMIUL I/ FARCAȘ PARASCHIVA/DURA SIMINA
37. DRĂGUȘ ALEXANDRU/ OLIMPIADA DE TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI/ a X-a/ COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN” ALBA IULIA/ PREMIUL II + MEDALIA DE AUR/ HUMENIUC RAMONA
38. ȘOMLEA MIHAI/ CONCURSUL DE MATEMATICĂ APLICATĂ „ADOLF HAIMOVICI”/ a XII-a/ COLEGIUL TEHNIC „ALEXANDRU DOMȘA” ALBA IULIA/ MENȚIUNE/ HOISAN BIANCA

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Un polițist îi umilește pe polițiștii care au protestat pentru salarii: ”Mergeți la privat că se dau sporuri babane!”

Un polițist îi umilește pe polițiștii care au protestat pentru salarii: ”Mergeți la privat că se dau sporuri babane!” Protestul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

2 Comentarii

HR 1 iunie 2016 at 12:46

Se zvoneste ca de cateva zile ilustrul primar de Alba Iulia, ctitor de cetati si palate, se trezeste la ora 5.30 si se uita pe geam daca nu cumva au venit niste „baietii in negru” sa-i ia.

anca 3 iunie 2016 at 9:20

#HR- aici era vorba de copiii orasului, cu performante frumoase! lasati comentariile aiurea, nu imprastiati mizeria peste tot, pastrati-o doar in casele voastre!

Comentariile sunt oprite