FOTO: Ei sunt norocoșii lunii noiembrie – Câinii abandonați pe străzile din Alba Iulia au ajuns în casele primitoare ale nemților
Abandonați în stradă, înfometați, bătuți, prinși de hingheri și eutanasiați (cei mai mulți dintre ei), de asta au parte, în continuare, câinii fără stăpân din România, în ciuda faptului că zeci de mii de animale au fost omorâte pe parcursul acestui an, după apariția legii care permite uciderea lor în masă.
Același ”tratament european” se aplică în continuare și la Alba Iulia, oraș ce nu a intrat, până în prezent, în vizorul marilor ONG-uri care se ocupă de salvarea animalelor, așa cum se întâmplă în alte localități din țară.
Iată, însă, că ce nu au reușit să facă ”specialiștii”, a reușit să facă un singur om, o tânără albaiuliancă de 28 de ani care, văzând că nu găsește ajutor la concetățenii săi, a apelat la nemți și a fost imediat ascultată.
Nu este pentru prima dată când tânăra despre care vorbim a salvat animale aflate în suferință. Până de curând, cu resurse financiare proprii, a plătit hrană, cazare și tratamente medicale pentru zeci de câini luați de pe stradă sau din adăpostul public aflat în subordinea Primăriei Alba Iulia, și cărora, rând pe rând, le-a găsit câte un stăpân.
Recent, ea s-a văzut depășită de amploarea pe care continuă să o aibă fenomenul abandonului de câini la Alba Iulia, și a fost nevoită să ceară ajutor. Acest ajutor a venit, nu de la albaiulieni (așa cum era de așteptat, fiind mai aproape), ci de la cetățeni din Germania care, dintr-un album cu poze postat pe o pagină de Facebook, și-au ales câte un câine și au trimis banii necesari pentru ca el să ajungă în siguranță în noua casă.
Astfel, nemții și tânăra albaiuliancă au fost aducători de noroc pentru peste 15 câini, dintre care 8 erau destinați eutanasierii, în adăpostul de la Alba Iulia:
[nggallery id=2660]
Tânăra domnișoară ne-a explicat că nu este o treabă ușoară și totul se face sub un control strict, după niște reguli foarte clare (mai ales în Germania) iar câinii trebuie să aibă acte certificate de autoritățile românești care sunt foarte bine verificate în Germania. De asemenea familiile care au adoptat câini sunt, periodic, verificate de autoritățile din Germania.
Ea a mai spus că încercările sale de a salva cât mai mulți câini din adăpostul de la Alba Iulia nu se vor opri. Colaborarea cu Primăria Alba Iulia și cu cei care gestionează serviciul de ecarisaj (care au sprijinit-o în demersul său), și cu două persoane din Germania, foarte dedicate acestei cauze, va continua și speră să găsească foarte repede alți doritori să primească în familie un câine.
Puteți vedea mai jos cum au fost primiți în Germania câinii abandonați la noi, cum pentru nemți nu a contat că acești câini nu sunt de rasă, și cum sunt găzduiți acum de noii stăpâni.
[nggallery id=2661]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]









