Actualitate

FOTO: Ei sunt norocoșii lunii noiembrie – Câinii abandonați pe străzile din Alba Iulia au ajuns în casele primitoare ale nemților

Ioana Oprean

Publicat

în

Abandonați în stradă, înfometați, bătuți, prinși de hingheri și eutanasiați (cei mai mulți dintre ei), de asta au parte, în continuare, câinii fără stăpân din România, în ciuda faptului că zeci de mii de animale au fost omorâte pe parcursul acestui an, după apariția legii care permite uciderea lor în masă.

Același ”tratament european” se aplică în continuare și la Alba Iulia, oraș ce nu a intrat, până în prezent, în vizorul marilor ONG-uri care se ocupă de salvarea animalelor, așa cum se întâmplă în alte localități din țară.

Iată, însă, că ce nu au reușit să facă ”specialiștii”, a reușit să facă un singur om, o tânără albaiuliancă de 28 de ani care, văzând că nu găsește ajutor la concetățenii săi, a apelat la nemți și a fost imediat ascultată.

Nu este pentru prima dată când tânăra despre care vorbim a salvat animale aflate în suferință. Până de curând, cu resurse financiare proprii, a plătit hrană, cazare și tratamente medicale pentru zeci de câini luați de pe stradă sau din adăpostul public aflat în subordinea Primăriei Alba Iulia, și cărora, rând pe rând, le-a găsit câte un stăpân.

Recent, ea s-a văzut depășită de amploarea pe care continuă să o aibă fenomenul abandonului de câini la Alba Iulia, și a fost nevoită să ceară ajutor. Acest ajutor a venit, nu de la albaiulieni (așa cum era de așteptat, fiind mai aproape), ci de la cetățeni din Germania care, dintr-un album cu poze postat pe o pagină de Facebook, și-au ales câte un câine și au trimis banii necesari pentru ca el să ajungă în siguranță în noua casă.

Astfel, nemții și tânăra albaiuliancă au fost aducători de noroc pentru peste 15 câini, dintre care 8 erau destinați eutanasierii, în adăpostul de la Alba Iulia:

[nggallery id=2660]

Tânăra domnișoară ne-a explicat că nu este o treabă ușoară și totul se face sub un control strict, după niște reguli foarte clare (mai ales în Germania) iar câinii trebuie să aibă acte certificate de autoritățile românești care sunt foarte bine verificate în Germania. De asemenea familiile care au adoptat câini sunt, periodic, verificate de autoritățile din Germania.

Ea a mai spus că încercările sale de a salva cât mai mulți câini din adăpostul de la Alba Iulia nu se vor opri. Colaborarea cu Primăria Alba Iulia și cu cei care gestionează serviciul de ecarisaj (care au sprijinit-o în demersul său), și cu două persoane din Germania, foarte dedicate acestei cauze, va continua și speră să găsească foarte repede alți doritori să primească în familie un câine.

Puteți vedea mai jos cum au fost primiți în Germania câinii abandonați la noi, cum pentru nemți nu a contat că acești câini nu sunt de rasă, și cum sunt găzduiți acum de noii stăpâni.

[nggallery id=2661]


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult

Actualitate

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat Președintele Nicușor Dan a chemat marți, 23 iunie 2026, la consultări partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a […]

Citește mai mult