// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

FOTO. Dezastru în Alba Iulia după o ploaie torențială. Strada Mircea Eliade transformată în piscină. Mâl și pietriș pe străzile din zona Lidl

Inundaţii de proporţii în Alba Iulia, acolo unde canalizarea nu a făcut faţă după o ploaie torenţială, iar apa s-a strâns în ritm rapid şi i-a luat prin surpindere pe oameni. Străzile au ajuns în unele zone din oraş să semene mai degrabă cu nişte piscine prin care au „înotat“ oameni şi maşini.

Alba Iulia s-a trezit vineri sub ape după o jumătate de oră de ploaie toarenţială. Mai multe străzi au fost inundate, iar apa s-a strâns în ritm rapid. Strada Mircea Eliade a fost transformată într-o adevărată piscină, iar străduțele din zona azilului de bătrâni și magazinul Lidl s-au umplut de mâl și pietriș. Citește și: FOTO, LIVE VIDEO: Ploaie torențială în Alba Iulia: Sistemele de canalizare blocate din nou. Străzi din Cetate și Ampoi 3 inundate

Situații similare au avut loc și săptămânile trecute la Alba Iulia, oamenii fiind nemulțumiți că sistemele de canalizare sunt subdimensionate. O parte dintre ei acuză că după ce se retrag apele miroase îngrozitor din cauza mizeriei care iese din canalizare.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

loading...

11 Răspunsuri la FOTO. Dezastru în Alba Iulia după o ploaie torențială. Strada Mircea Eliade transformată în piscină. Mâl și pietriș pe străzile din zona Lidl

  1. Bravo 29.06.2018 la 19:43

    Nu este vorba de Alba Iulia. Este vorba de intreaga Romanie, unde banii au fost furati si manevrati, iar tara a ramas cu dotarile din anii 80. Nu am evoluat mai deloc in ultimii 20 ani. Aceasta problema cu inundatia este valabila in toate judetele din Romania.

  2. Raul 30.06.2018 la 6:58

    Daca nu s-ar da banii multii la directori de la apa ctta alba , cja si primarie , erau banii sa fie canalizari eficente si banii de intretinut…dar bani merg la buzunare la hotii !

    Eu zic ca trebuie demis Hava si Dumitrel … ca banii sunt aruncati aiurea pe ce nu e nevoie in alba si pe ce este nevoie nu sunt banii !

  3. Gâgă 30.06.2018 la 9:04

    Fiecare locuitor al municipiului plătește o taxă abuzivă ,tarif/cap pt apă de ploaie pentru că așa vrea primarul și consilierii ….apa de pe șarpantele blocurilor nu sunt racordate la canalizare și totuși Apa CTTA percepe taxa pluvială…….curat murdar rămâne după o ploaie torențială și cetățeanul cu paguba …

  4. Andreea 30.06.2018 la 11:33

    Voi chiar sunteti ingusti rau la minte ! Chiar nu vedeti ca in toata Europa sunt probleme? Sau nu sunteti capabili sa înțelegi legea fizicii ? Ploaia vine din cer, râurile se umfla, canalizarile se revarsă în râuri…cand nu mai e loc, LOGIC se revarsă pe unde apuca!
    Nu e vina primarului de cantitatea de apa care vine din cer

  5. Ics 30.06.2018 la 15:59

    Andreea esti la pești. Cand înlocuiești tuburi de canalizare groase si pe urma pui altele la jumătatea diametrului primelor, la ce concluzie ajungi? Ca e o lucrare bine făcută? Sau ca banii S-au dus pe apa Sambetei? În condițiile în care orașul se extinde in continuu. Meriți stima si respectul lui Pavele Havele ! Sa fiti ca frații! Votează-l in continuare!

  6. M1 30.06.2018 la 18:36

    stai linistita Andreea, ca astia is aia care dupa potop vin pompierii si soldatii sa le scoata apa si ei stau, se uita si comenteaza. is aceeasi care voteaza hoti si corupti si p orma se plang de ei… is aceeasi care pun botu la tot ce aud la tv da nu gandesc o secunda, is aceeasi care critica mereu pe altii dar ei is mult mai dezastru in domeniile in care activeaza. intr un cuvant, is majoritatea romanilor, care dau parlamentu si guvernu …si p orma dau vina pe altii ca nu le fac cum trebuie treaba!

  7. M1 30.06.2018 la 20:11

    Ics de ce nu ai semnalat problema cu diamentrul tuburilor cand ai vazut o ?! stim ca e greu sa razbesti cu asemenea probleme..dar atunci nu ne mai plangem ca primaru e corupt ca guvernu e dobitoc…noi o lasam balta foarte usor si apoi ne plangem de probleme!

  8. Ics 30.06.2018 la 22:51

    Da. Exact. Asadar să tacem din gura, si sa ne bucuram de apa care ne inundă casele. Bravos nenea M1. Gândire de aur ! Cine are curajul sa vorbeasca in tara asta e retrograd, putoare si alte sinonime. Multumim. Sa tacem din gura, zic, slugile lui Havele Pavele veghează!

  9. M1 01.07.2018 la 11:01

    ICS nu am zis sa tacem..am zis sa vorbim ce trebuie si cand trebuie! vorbesti de slugi fara sa ma cunosti, vorbesti de corupti fara sa fii judecator ….asta zic ca le stiti voi pe toate dar rezolvarea problemei cu apa care ne afecteaza pe toti nu o stiti! sau daca stiti ceva (diametrul tubului) nu vorbesti cum trebuie de ea…tu tot de pavaje vorbesti si de cat de slugi is altii! nu cred ca asa putem rezolva ceva in oras ….

  10. Ics 01.07.2018 la 15:28

    Ok. Degeaba vorbim. Canalizarile vor fi la fel si maine, si poimâine…si tot asa. La următoarele alegeri poate candidez si eu. Programul meu va fi foarte simplu: mai mult spatiu verde, mai putine Pavele… oricum, subiecte de discuție ar fi destule.

  11. !! 01.07.2018 la 17:33

    Cand gandesti doar canalizarea pentru apa menajera, nu si pentru apa pluviala, cand faci parcari cu plata care nu aduc profit, cand faci gardulete laterale plantate cu garduri vii sau placute din plastic imbatrinit si murdar care aduc doar accidente prin lipsa de vizibilitate, poti aprecia profesionalismul celor care cica lucreaza pentru comunitate.