FOTO: De ZIUA NAȚIONALĂ, zeci de sătmăreni pornesc pe jos sau călare spre Alba Iulia. Ei vor să refacă și să urmeze traseul pe care înaintașii transilvăneni l-au făcut în urmă cu 100 de ani
Sătmărenii sărbătoresc de Centenar printr-un pelerinaj la Alba Iulia. Mai multe grupuri s-au mobilizat și vor să ajungă, pe jos sau călare, de 1 DECEMBRIE la Cetatea Unirii.
La sărbătorirea Centenarului Marii Uniri, în semn de respect și apreciere față de uriașul eveniment de la 1 Decembrie 1918, un grup de tineri din municipiul Carei vor porni pe jos către Alba Iulia! Răzvan Nintaș, unul dintre organizatori, a declarat că în data de 28 noiembrie vor porni spre Alba Iulia, urmând să ajungă în Cetatea Unirii în 1 Decembrie.
Acțiunea este organizată de către Răzvan Nintaș și Marius Bucureștean. Deplasarea se face, cel mai probabil, în mai multe etape. În 28 noiembrie, ei își propun să ajungă până dincolo de Zalău, să parcurgă circa 90-100 km. În 29 noiembrie vor să ajungă în județul Cluj, iar în data de 30 noiembrie să parcurgă restul distanței.
”Noi facem această acțiune pentru memoria înaintașilor noștri și pentru a populariza valorile României Mari. În urmă cu o sută de ani nu am putut să fim fizic la Alba Iulia. Peste o sută de ani nu vom avea aceeași șansă. Așa că am decis să profităm din plin de acest eveniment, când marcăm Centenarul. Acum, suntem în pregătiri, dar extrem de hotărâți. Îi invităm pe toți cei care vor să participe, să vină alături de noi!”, a declarat Răzvan Nintaș.
Alți sătmăreni, la inițiativa consilierului județean Adrian Cozma, pregătesc o acțiune unică, simbolică, pentru a marca importantul eveniment de la Alba Iulia. Acesta va porni spre Alba Iulia cu câteva zile înainte de marele eveniment, dar nu oricum, ci călare pe un cal. Cozma vrea să refacă și să urmeze traseul pe care înaintașii transilvăneni l-au făcut în urmă cu 100 de ani.
“Să te afli după o sută de ani în locul în care străbunii tăi au strigat: ”Noi vrem să ne unim cu Țara!” este o experiență unică în viața oricărui român. Dar dacă acest gând este dus până la capăt și vrei să refaci traseul Marii Uniri, aidoma românilor de acum 100 de ani, mergând din Sătmar până la Alba Iulia, călare, atunci cu siguranță că sărbătorirea Centenarului va avea o altă semnificație pentru fiecare temerar care va avea forța și determinarea să urce în șa, ca să ia drumul Albei Iulii”, a spus Cozma.
Acțiunea aparține Asociației Ecvestre ”Perla Neagră” din Satu Mare, asociație care și-a propus refacerea gloriosului traseu, călare.
Cozma și echipa formată din 10 călăreți vor porni din Satu Mare în 24/25 noiembrie. Ei vor lua legătura cu colegii lor din Maramureș, Sălaj, Bihor, Cluj și Bistrița, urmând ca aceștia să se alăture în acest demers ”plin de adânci semnificații”.
Sursa: PresaSM.ro
Foto: Presa SM.ro
[nggallery id=6412]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal
Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal Un șofer din Harghita a fost oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba. Bărbatul conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară […]
Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat
Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat Un cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, a fost reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat. […]
Adolescent de 18 ani, din Cugir, REȚINUT de polițiști: A lovit cu pumnii și picioarele un bărbat, pe strada Mureșului din oraș
Adolescent de 18 ani, din Cugir, REȚINUT de polițiști: A lovit cu pumnii și picioarele un bărbat, pe strada Mureșului din oraș Un adolescent de 18 ani, din Cugir, a fost reținut de polițiști după ce a lovit cu pumnii și picioarele un bărbat, pe strada Mureșului din oraș. Potrivit IPJ Alba la data de […]









