După două eșecuri consecutive, cu Agronomia București și Rapid București, și trei săptămâni de pauză, CSU LPS Alba Iulia a repurtat o victorie lejeră, cu KSE Tg. Secuiesc, scor 95-50 (29-11, 17-11, 30-11, 19-17).

Partida a fost la discreția formației conduse de Nicușor Marcu, ce a s-a instalat la conducere încă din primul sfert, pentru ca la pauza mare scorul să fie unul categoric 46-22.

În sfertul al treilea s-a înregistrat cea mai categorică diferență în  favoarea echipei din Cetatea Marii Uniri, pentru ca, în ultimul parțial gazdele să reducă turația, la adăpostul avantajului consistent.

ELIT

Următoarea partidă va fi în deplasare, cu CSȘ Ploiești, în 7 mai.

Marcatoare CSU LPS: Kelly Walter – 25 de puncte, Georgiana Plăvițu – 12 puncte, Alexandra Bobar – 11 puncte, Florina Rusu – 11 puncte, Alexandra Boțan și Teodora Petrescu – câte 8 puncte, Adina Ivașcu – 7 puncte, Andreea Fleșer – 5 puncte, Iuliana Petrifălean – 4 puncte, Mădălina Geleriu și Andra Geleriu – câte 2 puncte

Mihail David - 2020

CSU LPS Alba Iulia este sigură de calificarea în turneul final de promovare în Liga Națională de baschet feminin.