VIDEO | CSM Unirea Alba Iulia, campioana României la polo feminin și event național pentru al doilea an la rând | Festivitatea de premiere, acasă, în Bazinul Olimpic din Alba Iulia!
CSM Unirea Alba Iulia, campioana României la polo feminin și event național pentru al doilea an la rând | Festivitatea de premiere, acasă, în Bazinul Olimpic din Alba Iulia!
CSM Unirea Alba Iulia a devenit campioana României, acasă, în Bazinul Olimpic, formația pregătită de Ovidiu Pocol încununându-se pentru al doilea an la rând cu cel mai important trofeu întern, care întregește și al doilea event național.
Citește și: CSM Unirea Alba Iulia, al doilea an consecutiv câștigătoare a campionatului și event național! În weekend, 8-10 mai, în Bazinul Olimpic, ultimul turneu și decernarea trofeului

„Încheiem cel mai bun an competițional cu un nou event, cupa și campionatul, un sezon fără înfrângere. De asemenea, ne-am calificat la turenul final al Conference Cup, fiind prima echipă din România care a realizat această performanță. Mulțumesc Primăriei municipiului Alba Iulia și Consiliului Județean Alba pentru susținerea financiară și sunt bucuros că și în Alba Iulia se poate face sport de performanță. Felicit fetele și pe antrenorul Ovidiu Pocol pentru munca depusă”, a specificat Radu Mircea Urcan, directorul CS Municipal Unirea Alba Iulia.

La Alba Iulia s-au consemnat, în ordine, succesele cu Rapid București (15-2), CSO Oradea (27-7) și CSA Steaua (12-9, în ultima zi). În ierarhie au urmat CSA Steaua București (12-8 cu Rapid în partida decisivă pentru locul secund), Rapid București și CSU Oradea.
Hegemonie în alb și negru în polo-ul feminin autohton, CSM Unirea Alba Iulia realizând o nouă performanță remarcabilă. Echipa din Cetatea Marii Uniri a cucerit pentru al doilea an consecutiv titlul de campioană și eventul național! Sărbătoarea s-a produs în Bazinul Olimpic din Alba Iulia, care a gâzduit cel de-al cincilea turneu al Ligii de Fete UniCredit, prilej cu care s-a decernat trofeul. „Cealaltă Capitală” a devenit capitala sportului pe apă, CSM Unirea Alba Iulia impunându-se în stil de mare campioană, cu un parcurs de poveste, 15 victorii din tot atâtea dispute.
Campioana a cucerit și două distincții individuale, Ovidiu Pocol – cel mai bun antrenor, respectiv Mariia Dvorzhetska – cel mai bun portar.

Formația pregătită de Ovidiu Pocol a parcurs o stagiune deosebită, care cuprinde dubla în plan național, calificarea în turneul final 8 al Conference Cup, la Atena, a treia competiție continentală la importanță. Noua și vechea campioană poate fi văzută tot la Alba Iulia, în perioada 24-25 mai, peste două săptămâni, când este prevăzut turneul final al Danube Cup.
Lotul CSM Unirea: Mariia Dvorzhetska, Yanisbel Lopez Perez, Amalia Novăcean, Madina Rakhmanova, Adriana Garlobo Acosta, Lorena Gordan, Dorofeea Vârtosu, Denisa Samuel, Cecilia Diaz Mesa, Alexia Matei Guiman, Nikolette Laboncz, Jazmin Lorincz, Victoria Borodachi, Debora Nagy. Antrenori Ovidiu Pocol, responsabil secție polo Dorin Pocol, președintele CSM Unirea Alba Iulia Radu Urcan
Foto, video: Cosmin SZEKELY
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








