FOTO, CS Ocna Mureș – Unirea Ungheni 5-2 (1-1, 1-1, 0-1), după loviturile de departajare! „Soda dragă”, calificare istorică! Să vină Rapidul!!!

CS Ocna Mureș, singura reprezentantă a Albei rămasă în cursă, a continuat visul frumos în Cupa României, elininând după lovituri de departajare și prelungiri pe Unirea Ungheni!

Portarul Manuel Țăranu a fost eroul gazdelor, cu două parade la loviturile de departajare, în vreme ce elevii lui Roman au transformat toate execuțiile. Tragerea la sorți va fi vineri, 16 septembrie, la ora 12.00.

Conform oficialilor ocnamureșeni, după acoperirea cheltuielilor legate de organizarea meciurilor, restul banilor veniți de la FRF vor fi împărțiți jucătorilor.

Ocnamureșenii au dat dovadă de atitudine, au crezut până la final și au prelungit seria excelentă prin calificarea dramatică în play-off, după prelungiri și lovituri de departanare cu Unirea Ungheni, colega din Seria 9. O victorie uriașă pentrtu “Soda dragă”, aflată la un meci distanță de o partidă pentru istorie, un posibil duel cu e echipă din Liga 1. Ocnamureșenii meritau mai mult, au dominat confruntarea împotriva unui oponent ce  odihnit 7 titulari, Golul lui R. Ganea (11) părea că este decisiv în economia calificării, însă în minutul 90+1 fostul unirist Al./ Giurgiu a egalat cu o execuție fabuloasă. În actul secund a intrat iar în teren antrenorul Dan Roman în speranța de a remonta handicapul de la pauză, însă “alb-albaștrii” nu au reușit să puncteze decât în ultimele secvențe. Ocnamureșenii au av ut ocazii mai multe, inclusiv trei bare prin Ad. Coman (68), Al. Giurgiu (103) și Socaci (106) – ultimele două, în prelungiri. Amfitrionii au câștigat și 4000 de euro, recompensa oferită de FRF, și visează  să se dueleze cu Rapid, FCU Craiova, “U” Cluj, UTA sau Petrolul Ploiești (posibile adversare în play-off-ul programat în 28 sau 29 septembrie).

Lovituri de departajare: Al. Giurgiu (1-0), Astafei (1-1), Paleoca (2-1), M. Codrea (ratare a cugireanului, apără M. Tăranu, a respins în bara stângă), Socaci (3-1), Petra (ratatre, a parat M. Țăranu), Guț (4-1)

*0-1, MIN. 11: R. GANEA, șut cu boltă, sub transversală, de la 18 metri

*1-1, MIN. 90+1: căpitanul Al. GIURGIU a egalat cu o execuție fabuloasă, de la peste 25 metri, sub bară

În prelungiri, Al. Giurgiu (907) încearcă să-l surprindă pe Feier cu o lovitură liberă.  Bară Al. Giurgiu (102), cu un șut pe jos de la 25 de metri. În minutul 106, o nouă bară, Socaci, portarul a respins în bară, D. Roman a înscris însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Liberă Istrate (108), din lateral, respinsă de M. Țăranu. Intervenție cu piciorul Feier (108) în fața lui D. Roman, scăpat singur. Șut milimetric pe lângă vinclu Petra (109), se joacă pe contre, cu garda jos

Coltor (47), ocazie imensă, cap peste din 6 metri, la centrarea lui Al. Giurgiu Același Coltor (50) a tras în diagonală, de la 18 metri, alături. Șut Socaci (53) la colțul scurt, parat de Feier. la gazde intră și antrenorul Dan Roman (67). Transversală Ad. Coman (68), la o minge întoarsă de Socaci! M. Codrea (71) – șut modest din poziție centrală. Istrate (89) – șut de la 16 metri, prins de portar

Căt. Creț (9) – scapă singur în stânga, a intervenit excelent Feier. După deschiderea scorului, marile ocazii au fost tot ale gazdelor: „torpilă” D. Mic (18) puțin peste. M. Codrea (21) a recentrat periculos cu capul, Ciobăncan nu a ajuns. Căt. Creț (23) – șut scos de sub bară de portar. Același Căt. Creț (37) – incursiune periculoasă încheiată cu un șut centrare prin fața porții

Înaintea meciului a fost păstrat un moment de reculegere în memoria lui Florin Hidișan, fostul echipier al gazdelor. În tribune sunt aproximativ 400 de spectatori.

Ocnamureșenii nu-l mai au în primul unsprezece pe antrenorul Dan Roman, iar vizitatorii au înlocuit 7 dintre titularii din victoria de pe „Cetate” cu CSM Unirea Alba Iulia, cugireanul Marian Codrea fiind desemnat căpitan de echipă.

Calificarea în etapa următoare a competiției “KO”, ce are un nou format în această toamnă, ar aduce oportunitatea unei dispute cu o echipă din Liga 1 (adică Rapid, ”FC U” Craiova, UTA Arad, CS Mioveni, Chindia Târgoviște, Petrolul Ploiești, FC Hermannstadt și ”U” Cluj. Meciurile sunt stabilite pentru 28 și 29 septembrie). În play-off vor fi cele 24 de echipe calificate și 8 formații din Liga 1, cele clasate de la locul 9 în jos în ultimul sezon), iar FRF va premia calificarea cu suma de 8000 de euro.

Echipe de start:

CS Ocna Mureș: M. Țăranu – Gorba, Paleoca, Cimpoieșu, D. Mic (75, Guț),  Coltor (67, Roman), Socaci, Al. Giurgiu/ cpt.,  G. Goronea (84, Al. Țăranu), D. Ghiță (67, Ad. Coman), Căt. Creț; pe bancă: Cadar, R. Stângă, Cioargă, Bucșa. Antrenor Dan Roman.

Unirea Ungheni: Feier – Onișor, Birtalan, Chiorean (71, Ndiesse), S. Boar – R. Ganea (59, Istrate), R. Balint, Piper (75, Astafei), D. Rusu (59, T. Radu) – M. Codrea/ cpt, Ciubăncan (46, Petra); rezerve Vlasa, Vasiu, Suslak, Astafei, D. Todoran. Antrenor Flavius Sabău

Arbitri Cr. Codrea, R. Soponar (ambii Baia Mare), K. Toth (Petrești) Observatori D. Jiga (Bistrița), D. Scânteie (Bacău)

Avertismente: D. Mic (40), Paleoca (40), Guț (82), Socaci (95), Roman (96)/ Ciubăncan (40), R. Balint (81) *Cartonaș roșu: antrenorul Flavius Sabău (70)