FOTO | Ce spune mama care și-a băgat copilul într-o cădiță cu zăpadă. Explicații LIVE, pe TikTok: „Am făcut acest lucru pentru a-i stimula imunitatea”
Ce spune mama care și-a băgat copilul într-o cădiță cu zăpadă. Explicații LIVE, pe TikTok: „Am făcut acest lucru pentru a-i stimula imunitatea”
Mama copilului în vârstă de un an, băgat aproape dezbrăcat într-o cădiță cu zăpadă, a făcut sâmbătă seara un live pe TikTok în care a explicat care este motivul gestului său. Ea a spus că este o „mama bună” și că știe să aibă grijă de copilul ei.
Pe internet a fost distribuit și comentat un clip video în care un copil mic, cu mâinile şi picioarele goale, este băgat într-un vas cu zăpadă. Copilul plânge, în timp ce părinții din jurul său râd. Imaginile au creat revoltă pe rețelele de socializare.
Femeia, în vârstă de 33 ani, a explicat că a făcut acest lucru pentru a „stimula imunitatea” copilului. Aceasta spune că a și reușit acest lucru, pentru că ea este răcită, recunoscând că are o imunitate scăzută, iar băiețelul ei este sănătos tun.
Citește și: VIDEO VIRAL | Copilaș de câteva luni, cu mâinile şi picioarele goale, băgat de mamă într-o cădiță cu zăpadă pentru a-l ”căli”. Copilul plânge, în timp părinții din jurul său râd: ”Spartan îl fac”

„Am făcut acest lucru pentru o stimulare a imunității”, a precizat femeia, pe TikTok.
Femeia mai consideră că băiețelul ei nu putea să facă șoc hipotermic în cele 24 de secunde cât a durat videoclipul în care bebelușul are mâinile şi picioarele goale. În plus, a mai spus că cel mic nu s-a speriat și nu a căpătat „o teamă”, mergând cu plăcere prin zăpadă, alături de părinți, în următoarele zile.
„Voi ați văzut cât a durat videoclipul? 24 de secunde. Nu putea face șoc hipotermic”, a fost reacția mamei, care a vorbit pe TikTok cu urmăritorii săi, timp de aproximativ o oră.
Aceasta nu a înțeles reacțiile negative ale oamenilor, care au fost în număr foarte mare, susținând că băiețelul ei nu a fost în nicio secundă în pericol, fiind făcut un mare tam-tam degeaba.
Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului s-a sesizat în urma clipului video
În acest caz s-a autosesizat și Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție (ANPDCA), care și-a exprimat „îngrijorarea în legătură cu imaginile care circulă în ultimele zile pe internet, în care copii, unii dintre ei foarte mici, apar îmbrăcați sumar sau chiar dezbrăcați complet și sunt ținuți astfel de părinți în zăpadă”.
„Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție s-a autosesizat în acest caz și va solicita sprijinul instituțiilor competente pentru identificarea persoanelor implicate. Ulterior, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului va contacta părinții pentru a le comunica în mod clar obligațiile pe care le au în ceea ce privește creșterea și îngrijirea copiilor, astfel încât să se asigure respectarea drepturilor acestora și protejarea lor împotriva oricăror situații care le-ar putea pune sănătatea sau viața în pericol”, au scris, pe Facebook, reprezentanții ANPDCA.
Aceștia au subliniat faptul că expunerea copiilor la astfel de situații repezintă o încălcare gravă a drepturilor copiilor.
„Atragem atenția că expunerea copiilor, în mod voluntar, la situații periculoase, precum cele generate de temperaturile extreme, așa cum este cazul în imaginile menționate, reprezintă o gravă încălcare a drepturilor acelor copii”.
ANPDCA remintește că siguranța și bunăstarea copiilor trebuie să constituie priorități esențiale pentru părinții acestora: „Alegerile părinților în privința educației și îngrijirii copilului, precum și ale modelului parental pe care îl consideră potrivit pentru dezvoltarea copilului lor, atât fizică, cât și psihică și mentală, trebuie să țină seama, în primul rând, de protejarea siguranței acestuia și de asigurarea acelor condiții care să nu-i pună în pericol sănătatea sau viața”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








