Curier Județean

FOTO: Căutările șoferului dispărut în râul Mureș continuă. Șansele ca bărbatul să fie găsit în viață sunt tot mai mici

Bogdan Presecan

Publicat

în

Un accident grav (foto) s-a petrecut vineri, în jurul orelor 14.00 pe podul plutitor dintre localitatea Blandiana și Acmariu. O autoutilitară s-a răsturant în râul Mureș iar conducătorul auto a dispărut   în albia râului.

Pompierii militari ai ISU Alba intervin pentru salvarea bărbatului din apele învolburate ale Mureșului.

UPDATE: Victima, un bărbat de 50 de ani din localitatea Şibot, este căutat în continuare de echipa formată din polițiști și pompieri ISU Alba. Șansele acestuia de supraviețuire scad însă odată cu trecerea timpului. Se pare că acesta este fostul şef de post al  poliţiei din Şibot.

Potrivit martorilor, șoferul a fost văzut ultima dată în timp ce înota în râu încercând să se salveze. Cel care conducea brudina (podul plutitor) a fost salvat de polițiștii care au ajuns primii la podul rupt. Din primele cercetări ale polițiștilor la fața locului, motivul producerii  accidentului cablul care susţinea podul  s-a rupt, iar brudina s-a întors pe verticală, camioneta răsturnându-se în apă.

UPDATE IPJ Alba: Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a fost sesizat prin 112 despre faptul că între localităţile Balomir şi Acmariu o autoutilitară de 3,5 tone s-a răsturnat de pe un pod plutitor în râul Mureş, iar conducătorul acesteia a sărit în apă unde a dispărut.

Potrivit IPJ Alba, “pentru verificarea evenimentului şi pentru a efectua căutările şi salvarea victimei la faţa locului s-au deplasat 16 poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba şi un echipaj de căutare şi salvare format din 9 lucrători, dotat cu o barcă, din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Judeţean Alba.

Din primele verificări efectuate la faţa locului poliţiştii au stabilit că victima, un bărbat de 49 de ani, din comuna Blandiana a încercat să traverseze râul Mureş cu o autoutilitară de 3,5 tone, încărcată cu nisip, pe podul plutitor (brudină), situat între localităţile Balomir şi Acmariu.

Când a ajuns la mijlocul râului Mureş siguranţa de susţinere a mecanismului de antrenare a podului plutitor (un dispozitiv mecanic angrenat de un scripete şi un cablu) s-a rupt, fapt ce a determinat ca podul să se încline şi autoutilitara să se răstoarne în râu.

În acele momente de panică, pentru a se salva, victima a sărit în râul Mureş, unde a înotat pe o distanţă de câţiva metri în aval, după care a dispărut în apele învolburate ale Mureşului. Administratorul podului plutitor a reuşit să rămână pe pod şi astfel să fie salvat de către echipele de intervenţie.

Pentru găsirea victimei s-a declanşat o amplă acţiune de căutare care continuă şi azi 13.04.2013, la care participă poliţişti şi echipe de salvare constituite la nivelul Inspectoratelor pentru Situaţii de Urgenţă Alba şi Hunedoara.

În data de 12.04.2013, în jurul orei 20.00 s-a reuşit scoaterea din râul Mureş a autoutilitarei.

Poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor cauzelor şi condiţiilor concrete producerii tragediei.

Foto Dorin Galdău facebook


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE | TRAGEDIE la Ohaba: Soțul viceprimăriței și-a pierdut viața după ce a fost fost prins sub un tractor

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT grav la Ohaba: Persoană inconștientă, rănită în urma unui incident cu un tractor. Intervine un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă SMURD Știrea inițială:  Un accident grav ar fi avut loc în localitatea Ohaba, marți, 23 iunie 2026. Din primele informații disponibile, este vorba despre o persoană inconștientă și rănită în urma unui incident produs […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal Un șofer din Harghita a fost oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba. Bărbatul conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară […]

Citește mai mult

Curier Județean

Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat

Ioana Oprean

Publicat

în

Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat Un cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, a fost reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat. […]

Citește mai mult