Curier Județean

FOTO: Căutările șoferului dispărut în râul Mureș continuă. Șansele ca bărbatul să fie găsit în viață sunt tot mai mici

Bogdan Presecan

Publicat

în

Un accident grav (foto) s-a petrecut vineri, în jurul orelor 14.00 pe podul plutitor dintre localitatea Blandiana și Acmariu. O autoutilitară s-a răsturant în râul Mureș iar conducătorul auto a dispărut   în albia râului.

Pompierii militari ai ISU Alba intervin pentru salvarea bărbatului din apele învolburate ale Mureșului.

UPDATE: Victima, un bărbat de 50 de ani din localitatea Şibot, este căutat în continuare de echipa formată din polițiști și pompieri ISU Alba. Șansele acestuia de supraviețuire scad însă odată cu trecerea timpului. Se pare că acesta este fostul şef de post al  poliţiei din Şibot.

Potrivit martorilor, șoferul a fost văzut ultima dată în timp ce înota în râu încercând să se salveze. Cel care conducea brudina (podul plutitor) a fost salvat de polițiștii care au ajuns primii la podul rupt. Din primele cercetări ale polițiștilor la fața locului, motivul producerii  accidentului cablul care susţinea podul  s-a rupt, iar brudina s-a întors pe verticală, camioneta răsturnându-se în apă.

UPDATE IPJ Alba: Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba a fost sesizat prin 112 despre faptul că între localităţile Balomir şi Acmariu o autoutilitară de 3,5 tone s-a răsturnat de pe un pod plutitor în râul Mureş, iar conducătorul acesteia a sărit în apă unde a dispărut.

Potrivit IPJ Alba, “pentru verificarea evenimentului şi pentru a efectua căutările şi salvarea victimei la faţa locului s-au deplasat 16 poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba şi un echipaj de căutare şi salvare format din 9 lucrători, dotat cu o barcă, din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Judeţean Alba.

Din primele verificări efectuate la faţa locului poliţiştii au stabilit că victima, un bărbat de 49 de ani, din comuna Blandiana a încercat să traverseze râul Mureş cu o autoutilitară de 3,5 tone, încărcată cu nisip, pe podul plutitor (brudină), situat între localităţile Balomir şi Acmariu.

Când a ajuns la mijlocul râului Mureş siguranţa de susţinere a mecanismului de antrenare a podului plutitor (un dispozitiv mecanic angrenat de un scripete şi un cablu) s-a rupt, fapt ce a determinat ca podul să se încline şi autoutilitara să se răstoarne în râu.

În acele momente de panică, pentru a se salva, victima a sărit în râul Mureş, unde a înotat pe o distanţă de câţiva metri în aval, după care a dispărut în apele învolburate ale Mureşului. Administratorul podului plutitor a reuşit să rămână pe pod şi astfel să fie salvat de către echipele de intervenţie.

Pentru găsirea victimei s-a declanşat o amplă acţiune de căutare care continuă şi azi 13.04.2013, la care participă poliţişti şi echipe de salvare constituite la nivelul Inspectoratelor pentru Situaţii de Urgenţă Alba şi Hunedoara.

În data de 12.04.2013, în jurul orei 20.00 s-a reuşit scoaterea din râul Mureş a autoutilitarei.

Poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor cauzelor şi condiţiilor concrete producerii tragediei.

Foto Dorin Galdău facebook


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL

Ioana Oprean

Publicat

în

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL Ultimul weekend al lunii iunie aduce în Alba o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Cetăţilor Dacice. Pe parcursul a 3 zile, dacii vor fi sărbătoriți la […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună Un bărbat de 55 de ani din județul Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție a fost adus în țară de oamenii legii.  Individul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă

Bogdan Ilea

Publicat

în

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă În perioada de vară, pe teritoriul României se pot manifesta temperaturi extreme. În sensul prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, prin temperatură extremă se înțelege temperatura exterioară a aerului care depășește +37°C sau, corelată cu condiții de umiditate […]

Citește mai mult