AFC Unirea 1924 Alba Iulia a pierdut scor 1-3 (0-1), cu UTA „Bătrâna Doamnă”, în a doua zi a turneului semifinal Cupa Federaţiei la juniori A, pe „Cetate”Unirea Alba Iulia-UTA Arad Cupa Federatiei23

Golurile au fost marcate de internaționalul Ad. Petre (7), I. Tănase (67), Costin (83), respectiv An. David (85).

În al doilea joc al zilei, Olimpia Satu Mare a învins cu 2-0 (0-0) pe LPS Suceava, goluri marcate de Csalcsi (67) și Bîgiu (80). Moldovenii sunt eliminați, având 0 puncte, iar sămărenii sunt lideri, cu 6 puncte.

Uniriștii au dominat prima repriză, s-au întrecut în ratări, însă au sfârșit printr-un eșec care compromite în mare măsură șansele de calificare. După pauză, albaiulienii au slăbit evident ritmul, iar același talentat Ad. Petre a creat faza de la golul secund. În minutul 83, Costin a majorat scorul la unul de neprezentare, iar două minute mai târziu Andrei David a înscris golul de onoare al gazdelor.

În final, același Ad. Petre a mai lovit bara în două rânduri.

În acest moment AFC Unirea 1924 Alba Iulia și UTA „Bătrâna Doamnă” au câte trei puncte, după două jocuri.

AFC Unirea 1924 Alba Iulia (antrenor Florian Brumaru): Baba – Rodean, T. Iacșa, G. Olar, I. Boancă, Onacă, Cr. Păcurar, Goguță, Nicola, Biro, Culda; au mai intrat B. Ștef, D. Dup, A. David, Oancea, Oprița. Rezerve: Căt. Ștef –R. Scrob.

ACS UTA “Bătrâna Doamnă” Arad (antrenor Cristian Păcurar): S. Mara – Iova, D. Man, Copaci, Costin, D. Lazăr, Iuga, I. Dinculescu, A. Jorza, V. Pruna, A. Petre. Rezerve: R. Revesz, G. Pop, A. Brănişteanu, I. Tănase, Ciubotariu, Zapota.

*vineri, 29 mai, ora 10.00: Olimpia Satu Mare – AFC Unirea 1924 Alba Iulia, UTA „Bătrâna Doamnă” – LPS Suceava.

[nggallery id=539]

Bătălie încinsă pentru calificarea în play-off: Unirea Ungheni, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia, cursă pentru două locuri! Vezi calculele

Bătălie încinsă pentru calificarea în play-off-ul Seriei 9 din Liga 3: Unirea Ungheni, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia, cursă pentru două locuri! Vezi calculele accederii în „careul de ași” Ultima rundă a sezonului regular va decide numele ultimelor două echipe care vor obține biletele pentru play-off, asta întrucât primele clasate Gloria Bistrița […]