Fostul polițist Ioan Sebastian Lupea condamnat definitiv la închisoare cu suspendare pentru abuz în serviciu – i-a facilitat lui Alin Simota o întâlnire cu familia, în timp ce îl escorta spre arestul din Alba
La data de 18 ianuarie a.c. Curtea de Apel Alba Iulia prin Hotărârea nr. 26/2016 a respins ca nefondat apelul declarat de inculpatul Lupea Ioan Sebastian, fost agent şef principal de poliţie în cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Alba – Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă, împotriva sentinţei penale nr. 411/28.10.2015 pronunţată de Judecătoria Alba Iulia, prin care s-a dispus condamnarea inculpatului la pedeapsa de 6 luni închisoare cu suspendare condiţionată pentru comiterea infracţiunii de abuz în seviciu contra intereselor publice, faptă prev. şi pedepsită de art. 248 Cod Penal vechi.
Sentinţa pronunţată este definitivă.
Potrivit reprezentantului Serviciului Județean Anticorupție Alba, în fapt, la data de 13.09.2013 agentul de poliţie Lupea Ioan Sebastian, împreună cu colegul său, agentul de poliţie Muntean Mihai Nicolae, ambii din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Alba – Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă şi-au încălcat atribuţiile de serviciu privind paza şi escorta inculpatului Simota Alin, aflat în stare de arest preventiv, acceptând propunerea acestuia de a se abate de la traseul stabilit, mergând în localitatea Petrila, judeţul Hunedoara, facilitându-i o întâlnire cu membri familiei şi cu alte persoane.
Astfel, prin fapta lor agenţii de poliţie şi-au încălcat atribuţiile de serviciu stabilite prin fişa postului şi în mod special prin consemnul efectuării serviciului de pază şi escortă şi au produs o pagubă Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Alba, constând în consumul suplimentar de carburant folosit pentru deplasarea de pe traseul stabilit în localitatea Petrila, judeţul Hunedoara, facilitându-i o întâlnire cu membri familiei şi cu alte persoane.
La data de 25.05.2015, procurorul competent din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba a emis rechizitoriu prin care a dispus trimiterea în judecată a inculpatului L.I.S. pentru comiterea infracţiunii de abuz în serviciu, faptă prev. de art. 248 Cod penal vechi (art. 297 Cod penal nou) cu aplicarea art. 5 Cod penal.
În calitate de parte vătămată, Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Alba nu s-a constituit parte civilă, prejudiciul fiind recuperat în totalitate.
În cursul anului 2015, inculpatul Lupea Ioan Sebastian şi-a încetat raporturile de serviciu cu I.P.J. Alba prin pensionare anticipată. (Z.U.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]









