Ziarul Unirea

Florin Roman, vicepreşedintele PNL Alba, renunţă la proiectul Alba Iulia Capitală Culturală Europeană

Florin Roman, proaspăt consilier judeţean la Alba şi unul dintre principalii iniţiatori ai proiectul Alba Iulia Capitală Europeană, a anunţat public, azi, 11 iunie, prin intermediul paginii sale de facebook, că din cauza faptului că USL Alba nu a câştigat majoritatea în cadrul consiliului local şi consiliului judeţean, el renunţă la proiectele pentru care s-a luptat în ultimii ani.

Cel mai important dintre acestea este proiectul Alba Iulia Capitală Europeană, sau sala polivalentă. Roman anunţă că la nivel local, el va rămâne în opoziţie si că nu face nici un fel de blat sau înţelegere cu PDL.

ELIT

“Au trecut şi alegerile. Încă 4 ani cu pedeliştii în fruntea CJ şi a Primăriei Alba Iulia aşa au votat cetăţenii, iar votul lor trebuie respectat. Cel puţin eu îl respect! Nu-mi convine dar asta este democraţia. USL are acum 7 primari de municipii şi oraşe iar PDL are 4. Întrucât nu avem majoritatea în CJ si CLM Alba Iulia anunţ public ca renunţ la proiectele mele, pentru care nu am avut suficientă susţinere: Alba Iulia Capitala Culturală Europeană, sala polivalenta etc. Sper ca cei de la PDL sa facă treabă bună deşi am mari îndoieli că un judeţ PDL va avea un viitor bun într-o ţară în care USL câştigă devastator la nivel naţional! Eu unul rămân in opoziţie la nivel local si nu fac nici un fel de blat sau înţelegere cu PDL”, precizează declaraţia semnată „Florin Roman, consilier judeţean”.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Exponatul lunii aprilie la Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș: ”Cronica” lui Nicolae Aloman din Săsciori

Exponatul lunii aprilie 2021 la Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș este „Cronica” dascălului Nicolae Aloman (1822-1902) din Săsciori, care conține… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

dolfi 11 iunie 2012 at 15:42

acum inteleg… daca era useleul majoritar, pretextul pentru jaful banului public si european era acest „proiect” ca la pedelaci „Cetatea”…
tot e bine si ce-a iesit… va intelegeti voi acolo intre voi,faceti „sa fie bine” pentru voi acolo uselisti si pedelaci si viata merge inainte.
da’ nu-i bai, fiindca usl=pdl=iaurt+bere si incet incet se vor convinge toti. Peste 4 ani ajungeti acolo unde va e locul: la haznaua istoriei

Pedelacheul 11 iunie 2012 at 18:18

comentariu sters. de admin!

Administrator 11 iunie 2012 at 19:58

gata. pina aici! multumesc!

Pedelacheul 11 iunie 2012 at 21:04

Ok

mda 11 iunie 2012 at 15:55

„Sper ca cei de la PDL sa facă treabă bună deşi am mari îndoieli că un judeţ PDL va avea un viitor bun într-o ţară în care USL câştigă devastator la nivel naţional!” , spune Roman. El, marele democrat si nepartinitor, justitiarul intunericului, recunoaste ca guvernarea USL-ista NU va fi impartiala cu judetele tarii.

Larry 11 iunie 2012 at 16:02

Da, este o afirmatie ingrijoratoare, care arata viziunea d-lui Roman asupra schimbarii. Si renuntarea la proiecte ar trebui sa insemne demisia, d-le Roman, demisia imediata din functia de consilier judetean. Peste 30.000 de oameni au crezut in dvs si proiectele promovate de dvs. Acum ii abandonati? Ce mai cautati in acest caz in CJ?

eu 11 iunie 2012 at 19:30

Asta arata ura ce o au in ei, nu s-au gandit nici o clipa sa colaboreze cu ceilalti spre binele cetatenilor. Doar si-au dorit puterea si daca nu au reusit sa o ia pe plan local s-au suparat si vor sa stea in opozitie. Dar de unde sti, Romane, ca nu vine Hava chiar cu ideile voastre liberale? Esti sigur ca nu poti colabora cu el inainte de a te pune la masa sa discuti. Astea se cheama idei preconcepute dupa umila mea parere. Mai bine du-te acasa daca esti hotarat dinainte ca nu o sa faci nimic constructiv pentru comunitate. Hava chiar misca lucrurile in Alba Iulia si asta va doare pe voi, de asta a-ti pierdut, oamenii vad adevarul. Albaiulienii au aratat ca judeca cu capul propriu, nu s-au lasat influentati decisiv de otrava pe care au imprastiat-o televiziunile lui felix sau voi.

zack 12 iunie 2012 at 8:02

N-am inteles. Pentru ce te-au votat oamenii, Florica? Ba, asta e tare! Oamenii l-au votat si pentru trambitatul proiect. In secunda doi, dupa ce este ales, asta, trambita ca abandoneaza proiectul. Ei, acum dragi compatrioti, intelegeti de ce PDL a acastigat la Alba? Pentru ca PNL, PSD si altii sunt reprezentati de zerouri absolute.

Matrix 11 iunie 2012 at 19:34

Ati crezut vreun moment ce spunea Roman?

Credeti vreun moment in ce spune Ponta? Antonescu?

USLasii sunt pe cai mari acum fara sa faca absolut nimic concret. Nici nu au ceva concret planuit a face.

Totul se rezuma la – sa dam, sa dam, sa dam, sa reducem, sa marim.

Da sa vedeti ce se intampla in 2013 daca astia pun mana pe putere la toamna.

Nota de plata ramane – ca de obicei – la poporul roman. La partea care are de unde da.

cassandra 11 iunie 2012 at 16:26

Tipic romanesc.In loc sa ne adunam fortele cu totii pentru tara-oricare ar fi partea geografica- noi ne aratam slabiciunile si frustarile.Cit de onorant a fost proiectul sibiu-capitala europeana a culturii-de care s-au bucurat toti cei care au ajuns acolo si cite lucruri durabile au ramas…Daca v-as cunoaste personal v-as ruga sa va revizuiti hotarirea,pentru ca ar un act patriotic sa duceti proiectele, nu sa le abandonati.Ati avea mai mult de cistigat si ca imagine proprie,penru ca noi am tot primit/gasit de la inaintasi, dar ce lasam e trist.Puterea nu sta in a abandona-asta poate oricine-ci in a face ceva ce vei arata copiilor tai,mai ales ca domnul Dumitrel este un bun patriot si sigur ati gasi cale de dialog.Dati-mi voie sa nu va dau voie sa ma contraziceti.Si miine e o zi…

Cristina 11 iunie 2012 at 19:39

Ai dreptate. Tipic romanesc. Roman a vrut capitala europeana doar pentru alegerile locale. Acum da inapoi. De ce sa se lege la cap omu’ daca nu il doare. Nu a castigat ce a vrut de la albaiulieni, nu mai face nimic pentru ei. Si de fapt acest proiect nici nu a fost ideea lui Roman ci a lui Hava, numai ca nu putea fi pus in aplicare pana nu se realizau alte lucruri inainte. Cele care s-au facut deja pentru oras si multe altele care mai trebuie facute. Deci, „tipic romanesc”.

nicu 11 iunie 2012 at 16:47

ia faceti voi un sondaj postelectoral si o sa vedeti cati au votat sau recunosc ca au votat cu pdl-eii…si autunci trageti o concluzie ….si cei carte au votat le e rusine de vecin ,de coleg, asta-i alba un oras interzis …..

Obscuritas 11 iunie 2012 at 20:02

Fara a vrea sa dau o tenta partizana, nu vad care-i baiul si de ce trebuia anuntat asta-n ziar. Domnul Roman este un castig doar atat timp cat isi etaleaza CV-ul pompos obtinut arbitrar si conjunctural. Managerial, este o catastrofa – prea multa literatura motivationala in lipsa culturii reale strica.
Dansul „nu face compromisuri” (haideti sa ramanem in afara limbajului de mahala spalata, domnule Roman) nici macar atunci cand aceste compromisuri sunt pentru o cauza care priveste cetateanul, nu Primaria neaparat. Asa ca… qui bono? Qui curat? Ventus agendi, Florine.

constantin 11 iunie 2012 at 22:58

Felicitari castigatorilor! Succes opozitiei! Alba trebuie sa prospere indiferent de culoarea politica. Sunt mandru de orasul meu!

dayD 11 iunie 2012 at 23:18

Cum de l-am ratat pe „noasta”? (Imi cer scuze pentru excesul de zel).
Mi-ai gresit meseria si genul.
Tu te legi de un amarat de „i” dintr-un comentariu si stalcesti limba romana de patru ori in trei randuri.
Nici nu m-as fi obosit sa iti caut greseli in comentariu, daca nu te-ai fi dat mare cunoscator al limbii romane. Cum era vorba aceea din popor? Hotul striga: … (completeaza tu)

marea 11 iunie 2012 at 23:19

in sfarsit, este ales omul, nu partidul…daca albaiulienii au facut aceasta alegere, inseamna ca au incredere ca dl.Hava il reprezinta cel mai bine…in legatura cu renuntarea dlui Roman, asta spune mult ca doar a vrut sa faca impresie inainte de alegeri…in rest, sa auzim numai de bine!

LeeLoo 11 iunie 2012 at 23:28

Asta-i atitudine de pici: daca nu castig, imi adun jucariile si plec!

Aurelian 12 iunie 2012 at 21:16

Ce-i mai trebuie .Piticului. .Atomic., „proiectele pompoase”, ca si-a castigat ce si-a dorit mai mult! Guvernul Ponta i-a dat inapoi scorburile pe care .Piticul. .Atomic., le-a pierdul din Parcul Ciorilor, undeva pe langa Fantana Hotilor, deci are loc unde sa-si faca siesta!