Fier în exces în apa ce curge la robinetele albaiulienilor din unele cartiere. După analize, DSP Alba recomandă ca aceasta să nu fie consumată
Apa ruginie ce curge de câteva zile la robinetele albaiulienilor conţine fier în exces, în unele cartiere. Acesta este rezultatul analizelor la probele fizico-chimice efectuate de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Alba. Prezenţa fierului în apă nu presupune a fi toxică sau periculoasă, însă DSP Alba recomandă populaţiei ca apa, cu modificări organoleptice, să nu fie consumată până la normalizarea situaţiei. Potrivit conducerii DSP Alba, conform legii, APA CTTA va fi sancţionată pentru calitatea necorespunzătoare a apei furnizată populaţiei.
Direcţia de Sănătate Publică Alba recomandă albaiulienilor să nu consume apa de la robinet, care de câteva zile are culoare maronie şi conţine fier în exces. După ce luni au fost recoltate probe din mai multe zone ale oraşului, au fost efectuate analize, unele fiind negative, iar la una dintre probe a rezultat faptul că în anumite zone din oraş au fost înregistrate creşteri importante ale fierului în apă.
Citiţi şi De 4 zile, la robinetele albaiulienilor curge APĂ RUGINIE. CTTA Alba spune că “suferă” de turbiditate din cauza relocării unor conducte, dar este potabilă
DSP Alba precizează că prezenţa fierului în apă nu se presupune a fi toxică sau periculoasă pentru sănătate, însă pune probleme de acceptabilitate, astfel recomandă ca aceasta să nu fie consumată, mai ales de către sugari. Mămicile sunt avertizate să nu hrănească bebeluşii cu lapte praf preparat cu apa maronie de la robinet.
„Aceste creşteri ale fierului în apă nu produc îmbolnăviri asupra populaţiei, nu este o problemă care să producă hepatite sau epidemii, dar recomandarea DSP-ului este ca apa cu modificări organoleptice să nu se consume până la normalizarea situaţiei”, spune conducerea DSP.
Prezenţa fierului peste limita normală în apă ar fi cauzată pe fondul consumului crescut de apă în această perioadă.
Vă prezentăm şi comunicatul DSP Alba, trimis astăzi, la ora 14.00:
„Vă aducem la cunoştinţă că azi 09.07.2014, în urma analizării fizico chimice a două probe de apă recoltate de reprezentanţii DSP Alba, din două locaţii diferite ale municipiului Alba Iulia, rezultatele acestora au fost necorespunzătoare şi anume:
– Proba 1. Fier valoare determinată 1330,16 microgram/litru, valoarea maximă admisă fiind 200 microgram/litru, turbiditate valoare determinată 17,3 NTU, valoare maximă admisă 5 NTU.
– Proba 2. Fier valoare determinată 147,04 microgram/litru, valoarea maximă admisă fiind 200 microgram/litru, turbiditate valoare determinată 6,30 NTU, valoare maximă admisă 5 NTU
Distribuitorul de apă potabilă SC CTTA Apa, Sucursala Alba Iulia a fost sancţionat şi în data de 08.07.2014 conform O.G.2/2001 şi va fi din nou sancţionat conform H.G. 857/2011 pentru nerespectarea prevederilor legii 458/2002 republicată privind calitatea apei potabile.
Pentru o mai mare siguraţă recomandăm populaţiei să nu bea apa de la robinet până la remedierea parametrilor neconformi.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








