FC Avrig – Performanţa Ighiu 1-3 (0-2), dublă Cl. Oara și Seiwerth | Trupa lui Mihai Manea a revenit în fotoliul de lider

Performanţa Ighiu  a revenit pe prima poziție a Seriei a 5-a, după victoria facilă de la Avrig, scor 3-1 (2-0), conturată încă de la pauză.

Ighienii au câștigat fără dubii, în condițiile în care Mihai Manea a avut întregul efectiv la dispoziție, omul primei reprize fiind atacantul Cl. Oara ce și-a trecut în cont o dublă și a ajuns la șase goluri stagionale.

Gruparea din Alba a profitat de faptul că Metalurgistul Cugir a stat iar „U” Cluj joacă mâine la Mediaș.

*0-1, MIN. 29: CL. OARA a marcat din 3 metri, după o pătrundere a lui Fetița pe flancul drept și o centrare perfectă.

*0-2, MIN. 35: Cl. OARA a marcat iarăși, la o pasă perfectă de la Hidișan.

*1-2, MIN. 68: NATEA a redus handicapul

*1-3, MIN. 90: intrat după pauză, juniorul SEIWERTH a stabilit scorul final.

*Mihai Manea: „O primă repriză excelentă, păcat de căderea de la începutul actului secund”

Am făcut o primă repriză excelentă, în care adversarii nu au avut nicio o oportunitate. Nu am înțeles relaxarea de la startul actului secund, când s-a strâns scorul, pentru ca spre final să dominăm copios. Ne-am atins scopul, am câștigat și asta contează„, a concluzionat Mihai Manea, cea mai importantă situație fiind bara lui Iclănzan (74), alte oportunități fiind irosite de Cl. Marcu, Unguru sau Seiwerth.

Vor reveni principalii doi marcatori, Fetiţa (7 goluri) şi Cl. Oara (4 reuşite), a căror absenţe au contat enorm în derby-ul judeţean cu Industria, egal ce a trimis-o pe ultima treaptă a podiumului, din fotoliul de lider, remiză ce a stopat şirul celor 4 succese consecutive. Până în prezent, nou-promovata sibiană a pierdut ambele dispute acasă cu reprezentantele judeţului Alba, 0-1 cu Metalurgistul Cugir şi 1-2 cu Industria Galda, dar dă semne de revenire: a învins Viitorul Ghimbav (primul succes în Liga a 3-a) şi remiză în fieful „viruşilor verzi”.

FC Avrig: Al. Samoilă – Pavel, Natea, Gombar, I. Simion, Ad. Radu, Luca, Ungurieanu, Bolta, Risti, Rogozan; rezerve R. Cocîrcă, Iancu, Coșovan, S. Bucur. D. Popa, Chirca, Grigore. Antrenor Mihai Ianc.

Performanţa: Sporea – A. Cîmpean, Potopea, Iclănzan, Ad. Mărginean – Trifa (86, Joldeș), Circov – Fetiţa, Hidișan (75, Unguru), Tineiu (81, Seiwerth) – Cl. Oara (81, Cl. Marcu); rezerve Zăvoi, Medeșan, E. Crişan. Antrenor Mihai Manea

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă O nouă etapă în eșalonul terț, un nou derby „de Alba”, la Galda de Jos, între Industria și CSM Unirea Alba Iulia. Metalurgistul Cugir joacă în fața fanilor cu […]