Elevii din Alba – în topul olimpicilor naţionali
Elevi de rangul întâi în Alba!!! *Seminariştii Gheorghe Popa, Ioan Botezan şi Nicolae Coşofreţ – premiul I la greacă veche *Iulian Jurj – vicecampion olimpic şi component al lotului naţional lărgit de biologie
Olimpicii, reprezentaţi ai judeţului Alba, s-au întors acasă cu o salbă de premii, diplome şi medalii de la etapa naţională desfăşurată în mai multe oraşe din ţară (în perioada 30 martie – 14 aprilie), pe discipline şcolare, ne-a declarat inspectorul şcolar Camelia Henegariu.
Astfel, la matematică, elevii prof. Ionel Trifon au obţinut medalii de bronz din partea Societăţii Române de Ştiinţe Matematice: Călina Beldean (XII) – Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş, Valentin Breaz (cls. a XI-a) – Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia şi selectat pentru proba de baraj în vederea stabilirii lotului naţional lărgit, Alexandru Fâciu (VI) – Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” Alba Iulia. Inspectorul şcolar Rodica Băruţă a anunţat că la chimie s-au obţinut două menţiuni speciale: Armand Boer (VIII) – Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” (prof. Aurelia Florea) şi Andreea Inceu (X) – Colegiul Naţional „Titu Maioerscu” Aiud (prof. Sorina Fulea). La greacă veche, Gheorghe Popa (IX), Ioan Botezan (XI) şi Nicolae Coşofreţ (XII), de la Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Simion Ştefan”, elevi pregătiţi de prof. Angela Râşteiu, au cucerit premiul I la Olimpiada Naţională de Limbi Clasice, iar Răzvan Nicolae Cioară s-a ales cu o menţiune, a anunţat pr. Eugen Pintea.
Cea mai mare performanţă la disciplinele de masă au obţinut-o însă liceenii de la Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia, la biologie. Astfel, Iulian Graţian Jurj (XII), elevul prof. Anna Milea, a obţinut premiul II şi titlul de vicecampion olimpic naţional, fiind totodată cooptat în lotul olimpic lărgit de biologie al României. De asemenea, elevele pregătite de prof. Valer Cerbu – directorul liceului, Maria Vinţan (X) şi Raluca Cristea (XI) au cucerit câte o menţiune.
La fizică, Tudor Ioan Toader (VI) de la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia (prof. Adriana Constantin) a venit acasă cu o medalie de bronz din partea Societăţii Române de Fizică.
La istorie, Ionuţ Vlad Drăgan s-a aflat la numai 2 puncte de podium, elevul pregătit de prof. Daniela Cetean cucerind o menţiune la clasa a XI-a, ne-a declarat inspectorul şcolar de specialitate Ioan Muntean.
Felicitări atât elevilor cât şi profesorilor care i-au pregătit cu devotament şi profesionalism!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









