Echipa Crăciunelu de Jos, la Sibiu, la etapa zonală a Cupei Satelor
Echipa din Crăciunelu de Jos, câștigătoarea la nivel județean a competiției juvenile fotbalistice Cupa Satelor, fără a primi gol, a reprezentat Alba la faza zonală a atractivei întreceri dedicate copiilor năascuți în anul 2009.
În județul Sibiu, la Dîrlos, s-au înfruntat reprezentanele județelor Mureș (Zau de Câmpie), Harghita (Frumoasa), Alba (Crăciunelu de Jos) și Sibiu (Șura Mică). Micuții crăciuneni au remizat, scor 0-0, cu Zau de Câmpie, și au pierdut la limită disputele cu Șura Mare și Frumoasa. Sibienii au câștigat toate cele trei meciuri disputate, 1-0 cu Frumoasa și Crăciunelu de Jos și 3-0 cu Zau de Câmpie și s-au calificat în finala națională, alături de Ulmeni (Călărași), Bucșani (Dâmbovița), Mârșani (Dolj), alte etape regionale disputându-se în aceste zile.
“După cum arată și rezultatele, au fost 3 meciuri echilibrate în care, cu mai multă atenție, puteam obține victoria. Sunt mândru de copiii mei, pentru efortul și implicarea de care au dat dovadă, mai ales că din lotul de jucători deplasat doar 4 sunt născuți 2009, restul fiind din anii 2010, 2011 și 2012”, a transmis prof. Adrian Cîmpean.
Lotul reprezentantei Albei, pregătit de profesorii Mircea Popa, Iacob Cîmpean și Adrian Cîmpean Cîmpean, i-a cuprins pe următorii: Răzvan Păcurar (2009), Cristian Păcurar (2012) și Cosmin Mîndrușcă (2009) – portari, Sebastian Șipoș (2009), Tudor Popa (2010), Mădălin Mailat (2011), Andrei Nandrea (2011), Ștefan Mărginean (2010), Tudor Mărginean (2010), Victor Oniga (2012), Andreei Popa (2009), Sasha Nandrea (2012), Luca Cîmpean (2012), Gabriel Coman 2011), Bogdan Furdui ( 2011), Casian Muntean (2010), Mateo Moldovan (2012) și Nicu Oniga (2014) – jucători de câmp.
“O competiție încheiată cu fruntea sus de băieții din Crăciunelu de Jos, cu 11 goluri înscrise și doar două primite. Trebuie să mulțumesc pe această cale firmei Bosch Blaj pentru sponsorizarea acordată, în baza căreia jucătorii noștri au folosit un echipament nou la această competiție”, a încheiat Adrian Cîmpean.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață