Ziarul Unirea

Dr. Horea Timiş avertizează: DSP Alba este pregătită să amendeze aproape 355 de unităţi medicale din judeţ!

TECHNOVA - Înlocuiește-ți centrala

    Dr. Horea Timiş, directorul DSP Alba a anunţat că este pregătit să trimită pe adresa a circa 355 de unităţi medicale private (cabinete stomatologice, cabinete medicale şi farmacii) tot atâtea amenzi, cu sume variind între 500 şi 50.000 de lei, potrivit art. 46 din Legea 226/2009, privind organizarea şi funcţionarea statisticii oficiale în România. Mai exact, dintre cei circa 585 de operatori medicali care prestează servicii medicale în regim privat sau de stat, doar 230 şi-au raportat activitatea pe 2011. Dr. Timiş a precizat că spitalele din judeţ şi medicii de familie sunt singurele unităţi care au reuşit până în prezent să se conformeze legii şi să transmită raportările la DSP Alba, până la data limită de 9 ianuarie. Directorul DSP Alba a atras atenţia asupra faptului că pe baza acestor date statistice colectate în timp real din teritoriu se fac, la Institutul Naţional de Statistică, diverse bilanţuri iar Ministerul Sănătăţii îşi conturează bugetul pe 2012, programele şi strategiile pentru sănătate în acest an.
Dr. Horea Timiş a precizat că unităţile medicale care nu trimit aceste raportări până vineri, 20 ianuarie, sunt pasibile de amendă. „Formularele de raportare se pot descărca de pe site-ul www.dspalba.ro şi pot fi trimise către noi şi electronic, la adresa de email dspj.statistica @upcmail.ro” a adăugat directorul DSP Alba.

Nicoleta IDITA-TOMUŢA

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

18 Comentarii

hanes 18 ianuarie 2012 at 22:53

ce zici ciumpalacule ! ..pana acum ce ai facut>

Maria 19 ianuarie 2012 at 6:20

Unde a mai facut si asta scoala de doctor ? Vreau sa stiu daca a sustinut rezidentiatul acest „doctor”, care face de rusine aceasta meserie.
Ca habar n-are cu ce se mananca medicina. Noroc cu facultatile private pe bani. Ca de-l pui sa profeseze omoara toti pacientii cu nestiinta si incompetenta lui.
Nici macar prestanta de Director de Sanatate Publica nu are.
Mai are un pic si pica si asta cu tot cu partidul lui. Ca asa-i in Romania. Prost sa fii, dar depinde in ce partid te bagi si de cine te lipesti (Hava in cazul asta).

ionescu 19 ianuarie 2012 at 9:38

@Maria

Umbla vorba ‘n targ ca a facut-o la particulara la Arad.

crina 19 ianuarie 2012 at 11:31

ce o facut medicul acesta nu o facut nimeni sa stiti.A reabilitat notiunea de management medical. cand era Teodoru care fura si lua mita de ce nu comentati ?

tarzan srl 20 ianuarie 2012 at 19:42

…adica a primit 1 miliard de lei vechi pentru reabilitarea spitalului nefericit din Zlatna (publicat in presa vremii) si dupa citeva luni l-a inchis-asta chiar reabilitare de notiune…

proful 19 ianuarie 2012 at 11:35

eu l-am urmarit a inceput la Paem apoi la Primaria Alba apoi la zlatna si tot respectul tot dansul ca a intrat in asta.e corect asta stiu, si poate fi un model pt voi copii.

Bodo 19 ianuarie 2012 at 11:38

ciumpalac esti bei care stai pe ajutor social in speranta ca pica guvernu si iei tu un post caldut de la piticul atomic.fapte nu vorbe

pt Maria 19 ianuarie 2012 at 12:18

sunt medic de familie, si Horica niciodata nu a zis ca e medic, si ne-a cerut parerea nu se baga unde nu stie, e un bun manager si organizator si ti-o zic ca o colega ce am lucrat cu el.Pacat ca arunci asa cu vorbe.Respect

neavenitii din sistem 19 ianuarie 2012 at 12:57

Fara sprijin politic, acest copil a dat clasaaa multora. Bravo domnule doctor. ORDINE dar cand vrei sa faci ordine sar „cateii”

cobirzan 19 ianuarie 2012 at 17:35

OARE CHIAR NU A AVUT SPRIJIN POLITIC ACEST DOMN?
DARCINE L-A NUMIT ACOLO PE ACEST „TURIST” POLITIC? DESIGUR CA INTELIGENTA LUI SI DOAR ATIT!!!HA HA, HA. BUNA GLUMA.
ACESTA NU ESTE DECIT UN EXECUTANT AL ORDINELOR PRIMITE.
POATE NE SPUNE CITE CEVA DESPRE DEVENIREA LUI PROFESIONALA… CACI E ATIT DE PUTIN !!
MA REFER LA CEEA CE INTRADEVAR A FACUT EL NU CE SPUNE CA A FACUT EL DAR DE FAPT AU FACUT ALTII.
SI POATE NE SPUNE CUM MINISTERUL SANATATII ELABOREAZA PROGRAME PENTRU ANUL 2012 CIND DATELE STATISTICE SINT COLECTATE ACUM

zuzu 19 ianuarie 2012 at 17:56

da mai zuzu asa se face, pe datele din 2011 faci strategia in 2012, dar tu numa hau hau.bine o facut ca va pune la munca.

ion 19 ianuarie 2012 at 18:03

A terminat Universitatea Vasile Goldis din Arad. Rezidentiat nu are.

instalatorul 19 ianuarie 2012 at 18:31

fratilor…..stie cineva ce-i cu bazinul olimpic?..

pt crina 19 ianuarie 2012 at 18:42

e drept ca nimeni nu a facut ce a facut dr. Timis. nimeni nu a manageriat un spital ca apoi sa il inchida tot el in calitate de sef DSP. Halal management.

instalatorul 19 ianuarie 2012 at 19:40

vorbesc astia de fonduri si nu mai stiu de ce vor sa faca, dar de bazin au uitat……..au uitat de lucrurile incepute si neterminate………nu avem un patinoar……nimic………nimic….

instalatorul 19 ianuarie 2012 at 20:03

bai….liniste..ce dracu……..cine stie ce-i cu bazinul olimpic….

nn35 19 ianuarie 2012 at 20:06

Ma tie nu iti este clar ca s-au sifonat deja banii alocati pt. renovarea bazinului prin intermediul firmelor de partid ? Ce tot intrebi atata despre ceva la care sti deja raspunsul !

Ponoran 20 ianuarie 2012 at 12:21

Spitalul Zlatna a fost inchis de Minister, Horica l-a dus de la minus minus 3 mild la minu 50 mil intr-an, a facut o sectie de urgenta de un mild., a bagat din sponsoriyare de 100 mil lenjerie si medicamente si dotari din ajutoare.SA VA FIE RUSINE comentati si nu faceti nimic in viata.Hai Horica pe ei si pe mama lor