Deși locuiește într-o vilă de lux de la RA-PPS, Bolojan a cerut bani de chirie de la Senat. Reacția Guvernului: „documentul este o regretabilă eroare de completare a formularului…”
Deși locuiește într-o vilă de lux de la RA-PPS, premierul Ilie Bolojan a cerut bani de chirie de la Senat. Reacția Guvernului: „documentul este o regretabilă eroare de completare a formularului…”
Guvernul României a transmis joi, 31 iulie 2025, că premierul Ilie Bolojan nu a solicitat suma forfetară de la Senatul României şi nu beneficiază de ea. Guvernul mai precizează că, documentul apărut în spaţiul public este o regretabilă eroare de completare a formularului pentru care premierul a cerut remedierea imediată. Executivul mai precizează că Ilie Bolojan a depus o cerere oficială de renunţare la suma forfetară în data de 1 iulie 2025.
”Având în vedere apariţia în spaţiul public a unui document care sugerează că premierul Ilie Bolojan ar fi solicitat suma forfetară de la Senatul României, facem următoarea precizare: Premierul Ilie Bolojan nu a solicitat această sumă şi nu beneficiază de ea. Pentru a evita orice interpretări greşite, menţionăm că premierul a depus o cerere oficială de renunţare la suma forfetară în data de 1 iulie 2025”, a transmis Guvernul într-un punct de vedere oficial.
Citește și: SURSE: Guvernul Bolojan AMÂNĂ pachetul 2 de măsuri fiscale până la mijlocul lunii august 2025

”Considerăm că este esenţial ca toate demersurile din activitatea publică să fie transparente şi corect înţelese. Premierul şi-a asumat, încă de la începutul mandatului, să folosească cu responsabilitate resursele care vin din bani publici şi rămâne consecvent acestui angajament”, se menţionează în precizarea oficială.
Reacţia Guvernului vine după ce Ştiripesurse a transmis că premierul Ilie Bolojan a cerut decontarea banilor de chirie de la Senatul României.
Premierul Ilie Bolojan locuiește într-o locuință de protocol a RA-PPS, în fosta vilă unde a locuit Traian Băsescu. Este vorba despre o vilă într-un cartier de lux al Capitalei, aflată pe strada Nikolai Gogol. Cu toate acestea, în data de 27 iulie 2025, Ilie Bolojan a cerut decontarea banilor de chirie de la Senatul României, informează Realitatea PLUS.
Conform explicațiilor de la Senat și Guvernul României, Ilie Bolojan nu a încasat această sumă cât timp a fost președinte interimar al României
Singura perioadă în care Ilie Bolojan a încasat suma pentru chirie a fost cea în care a fost președinte al Senatului.
De când a devenit premier și stă în locuința RA-PPS, Ilie Bolojan a făcut cerere de renunțare la suma provenită din chirie.
Cel mai probabil, Ilie Bolojan când a venit în București, fiind ales senator de Bihor, a închiriat o locuință în București, iar fondurile sunt asigurate de la Senat.
În acest caz există 2 scenarii:
1. Ilie Bolojan a continuat să încaseze banii de la Senat, chiar dacă i s-a pus la dispoziție locuință de protocol de către RA-PPS.
2. Ilie Bolojan solicită acum banii pentru o chirie anterioară momentului în care a primit casa de protocol de la RA-PPS.
În calitate de șef al statului în perioada 2004-2014, Traian Băsescu a primit în folosință gratuită, în februarie 2015, o vilă aflată în strada Gogol nr.2, din Sectorul 1. După decizia instanței supreme de colaborare cu fosta Securitate, Băsescu a pierdut, printre altele, și dreptul la locuință gratuită.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
Parcare publică cu 82 de locuri, amenajată la baza sportivă din Tiur. Investiție de peste 1 milion de lei
Parcare publică cu 82 de locuri, amenajată la baza sportivă din Tiur. Investiție de peste 1 milion de lei Primăria Blaj a solicitat marți, 9 iunie 2026, emiterea acordului de mediu de către Direcția Județeană de Mediu Alba, pentru realizarea unei parcări pentru autoturisme ce va deservi baza sportivă din Tiur. La Blaj se află […]
Centura de sud-vest a municipiului Alba Iulia, proiect de 30 de milioane de euro: Undă verde de la Direcția Județeană de Mediu
Centura de sud-vest a municipiului Alba Iulia, proiect de 30 de milioane de euro: Undă verde de la Direcția Județeană de Mediu Direcția județeană de mediu a dat luni, 8 iunie 2026, undă verde pentru realizarea centurii de sud-vest a municipiului Alba Iulia. Acordul de mediu este ultimul aviz necesar pentru proiectul ,,Fluidizarea traficului rutier […]
FOTO | Balastierele și exploatările de agregate minerale din Alba, tot mai aproape de legalitate: Încasări cu 2 milioane mai mari față de 2025, la bugetul județului
Balastierele și exploatările de agregate minerale din Alba, tot mai aproape de legalitate: Încasări cu 2 milioane mai mari față de 2025, la bugetul județului Încasările la bugetul județului Alba din redevențe de la balastierele și exploatările de agregate minerale au crescut cu 2 milioane de lei față de anul trecut. Vicepreședintele Consiliului Județean Alba, […]
