Ziarul Unirea

Democraţia a murit, putem să o îngropăm liniştiţi!

Deputatul PNL de Alba, Teodor Atanasiu, a denunţat gestul Guvernului Boc de a anula drepturile câştigate în instanţă de profesori, catalogându-l ca „cel mai grav gest de încălcare a democraţiei în aceşti ani de dictatură pdlistă”. Liderul liberal a condamnat vehement gestul Guvernului Boc de a „inventa o nouă asumare a răspunderii” prin care „fără ruşine, fără nicio dezbatere publică”, a anulat drepturile câştigate, irevocabil, în justiţie, de profesori. „E ruşinos că societatea civilă, ONG-urile, nu sunt deja în stradă pentru a protesta împotriva abuzului făcut. Democraţia în România a murit, putem s-o îngropăm liniştiţi”, a concluzionat Atanasiu. Acesta a mai opinat că, de acum încolo, nu mai trebuie să mergem în instanţă să ne căutăm dreptatea, „mergem doar la Boc pentru că mai nou el împarte dreptatea în ţară”. „Am ajuns ca, într-o ţară europeană… democratică, un singur om să decidă ce este corect sau nu, cine merită mai mult sau mai puţin. Puterea judecătorească a fost călcată în picioare”, a mai spus Teodor Atanasiu.
Nicoleta IDITA-TOMUŢA

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Noi măsuri anti-COVID, luate la nivelul comunelor Cergău, Râmeţ şi Roşia de Secaş. Hotărârea CJSU Alba

Noi măsuri anti-Covid au fost luate pe raza comunelor Cergău, Râmeţ şi Roşia de Secaş, în funcție de evoluția incidenței… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

alexandru 5 aprilie 2011 at 9:09

bai mare politician nu e normal ca un judectaor sa stabileasca cuantumul unui salar.nu e noraml ca o parte din profesori sa castige mai mult ca altii pentru ca au o hotarire judecatoreasca.mnu e normal sa trasezi un buget si apoi sa te trezesti ca trebuie sa maresti salariile ca asa vrea un judecator.in capitalism acesti oameni erau dati afara in ziua in care veneau cu deciziile judecatoresti. iti aduc aminte cazul petrom: si acolo au castigat salariatii tot felul de sporuri in instanta dar nu au avut curajul sa prezinetd eciziile firmei…patron nu?si ce tupeu de politician roman ai: voi ati anulat legea cu cei 50% pt profesori cand erati la putere, voi strigati acum….

unu 5 aprilie 2011 at 11:30

bai prostane , judecatorul nu stabileste cuantumul salariului , el da o sentinta in baza unei legi prin care tampitii tai portocalii au stabilit cuantumul salariului.
bugetul l-au trasat in prelungirea privirii agere si clarvazatoare a impostorului sasiu de la Cotroceni , adica aiurea , asa cum este toata decizia la nivel inalt astazi in Romanica.
Sunteti o adunatura de papagali si veti raspunde punctual si nominal pentru toate tampeniile prin care ostracizati un popor intreg

dolfi 5 aprilie 2011 at 9:31

e mai bine ca un singur om sa decida ce e bine sau nu daca voi parazitilor de politicieni nu faceti ce e bine pentru tara! Rromania merita o dictatura militara nu democratie, dar din pacate nu avem personalitati marcante in armata care sa fie apti pentru a conduce o dictatura. Ca Maresalul nu mai e nimeni!

unu 5 aprilie 2011 at 11:34

dolfi ,
era bine ca un singur om , care a fost taticul tau , sa fi baut mai bine o bere cu prietenii si sa o fi lasat pe mamica ta in pace in seara aia cand printr-o teribila eroare te-a lansat pe tine.Asta era sigur mai bine pentru noi toti si chiar si pentru tine ….dolfi

dolfi 5 aprilie 2011 at 13:30

ce-ai postac portocaliu? ai mancat sticat sau s-a inchis fituica aia … dezinformatia de alba de s-o umplut site-ul asta de dobitoci?

ciprian 5 aprilie 2011 at 13:56

nu s-a inchis nici o fituica dolfi dar noi dobitocii ne atragem reciproc si irezistibil …….de aia s-a umplut site-ul de noi

Ciprian 5 aprilie 2011 at 9:39

Ok, uite…eu stiu niste domni draguti care te pot ajuta sa stii. Iti ofera un pat, 3 mese pe zi si o camasa alba frumoasa dar ceva mai lunga in maneci.

dolfi 5 aprilie 2011 at 9:41

asa tovarase, arunca cu insulte ca atat stie un gibon fara creier. Ai ceva de comentat la articol comenteaza daca nu mars inapoi in bananier!

Ciprian 5 aprilie 2011 at 10:53

Nici nu ma obosesc cu oameni care au carente clare de cultura. Maresalul? de ce nu Hitler in persoana? Regretele mele amice, dar lumea nu mai inghite rahaturi ultra-nationaliste.Sunteti redute de mult uitate.Multumesc lui D-zeu ca sunteti pe cale de disparitie. (app. ca tot vorbesti de extrema dreapta, stii macar cui se adresa? impotriva cui luptau?alaturi de cine? CZC iti spune ceva?Ar trebui.Mie imi rasuna clar in minte rahaturile ce le-au facut) Nu tolerez extremismul de nici o factura. Zabrelele ce va stateau simbol odata si-au pierdut de mult sensul.

dolfi 5 aprilie 2011 at 11:29

ce te agiti asa mestere? tremura chilotii pe voi cand e vorba de disciplina si ordine? De unde stii matale cata cultura am eu? Lasa tu legionarii, nu amesteca niste lucruri despre care ai auzit la televizor si intr-o istorie deformata de peste 50 de ani de comunism. Nu tolerezi extremismul, dar tolerezi ce se intampla acum in tara? extremismul parvenitilor il tolerezi nu?

Ciprian 5 aprilie 2011 at 11:39

Pai Maresalul ce reprezinta pentru tine? Democratie? Ce se intampla acum e foarte bine.Se schimba legile in favoarea unei economii performante. Oamenii sunt impinsi sa munceasca nu sa ceara de la stat.Vorbeste la subiect. Care il alegem? Invatamantul? Modificarile aduse in legislatie pe parte de justitie? Munca? sau tu ai o stare generala depresiva de la prea mult OTV?

costelus2011 5 aprilie 2011 at 10:16

Si totusi don profesor Boc a renuntat la salariul de profesor, nu pentru multa vreme, isi va lua salariul de prof -rector dupa ce domnul Marga va fi scos din sistem. Ca la noi la nimeni, oare marele cercetator care a calculat viteza pumnului basescian cand a pesnit pustiul din Ploiesti nu sta in biroul din care marele Spiru Haret a creat sistemul modern de invatamant romanesc?

Aurelian 5 aprilie 2011 at 12:07

Atanasiule, scoatel pe Florin Roman in fata sa faca scandal, ca tot il folosesti`pe post de „berbec”!

Gogu 5 aprilie 2011 at 21:22

Ciprian faci niste confuzii mari intre Corneliu Zelea Codreanu si legaturile lui cu Antonescu. Ar trebui sa mai citesti. Nu confunda miscarea legionara dupa moartea lui Codreanu cu ce a fost inainte.
Exista o mare asemanare intre perioada interbelica si cea actuala privind lupta dintre partide. La o dezbatere publica fiind intrebat de doctrina partidului sau, partid fara istoric Zelea Codreanu a spus: Ţara aceasta piere din lipsă de Oameni, nu din lipsă de programe. Adica ca in ziua de azi orice program e bun si acel al PDSR, PDL, PNL, dar oamenii care il duc la indeplinire nu sunt de capacitatea sau statutul moral corespunzator.
Totodata gandeste-te ca toti marii viitori intelectuali ai Romaniei: Nae Ionescu, Mircea Eliade, Tutea, Noica, etc au facut parte din aceasta miscare.
Referitor la intrebarea impotriva cui lupta CZC, daca nu reusesti sa o clarifici singur putem discuta mai pe larg in alta zi.