Curăţenie în ograda revoluţionarilor!

Deputatul PNL Călin Potor şi asociaţiile de revoluţionari cer clarificarea urgentă a situaţiei indemnizaţiilor şi eliminarea impostorilor!

Salutăm iniţiativa celor doi revoluţionari autentici (cu merite pe care nimeni nu le poate contesta) Gheorghe Bukoş, preşedinte executiv al Asociaţiei „21 Decembrie 1989” şi Horea Bărdaş, preşedintele Asociaţiei Luptătorilor din Decembrie 1989, de a se adresa direct, printr-un document oficial, primului ministru al României, Emil Boc (cu prilejul recentei vizite a acestuia la Alba Iulia), pentru a propune atât amendarea celor două legi imperfecte ce au permis „confecţionarea” de revoluţionari pe bandă rulantă, fără ca ei să fi avut măcar habar ce a însemnat Revoluţia, precum şi dezvăluirea unor impostori, dovediţi ca atare, ce se regăsesc şi în momentul de faţă pe lista celor ce-şi primesc indemnizaţiile cifrate între 780 şi 26.000 de lei lunar. Cei doi au făcut chiar mai mult decât atât, împreună cu conducătorul INCONTESTABIL al Revoluţiei de la Alba Iulia, din 1989, domnul Mihai Babiţchi: au întocmit o listă „cu revoluţionarii (luptători cu merite) recunoscuţi de Consiliul de conducere al Uniunii Asociaţiilor de Revoluţionari. Cu alte cuvinte, s-a stabilit câţi dintre cei peste 130 de revoluţionari din judeţul Alba sunt autentici, de unde reiese că restul sunt… impostori!

Cât de reală este lista revoluţionarilor-luptători?

Şi iată această listă, cu menţiunea că revoluţionarii din Cugir nu au prezentat o listă similară şi nu s-au raliat la această decizie a consiliului mai sus menţionat, deci vorbim despre o selecţie exclusiv din cele două asociaţii ce au depus petiţia către premier: Bărdaş Horia Mihail, Bordea Traian, Burzu Dorin, Cristea Petru, Coroja Simion, Gatea Octavian, Ghibu Marcel, Suciu Gabriel, Goţia Petru, Babiţchi S. Ingo, Babiţchi Mihai, Berghezan Vasile, Breaz Ioan, Bukos Gheorghe, Ianciuc Gheorghe, Inureanu Ioan, Călugăr Adnana, Călugăr Teodor, Cirlea Ioan, Hirişcău Ioan, Macarie Vasile, Pauliuc Ilie, Târnoveanu Emil, Ursu Vasile, Dobreanu Ioan, Dascăl Emil, Farcaş Vasile Doru, Leahu Groza Titus, Pustai Dumitru, Pocan Ioan, Ardelean Ioan, Mateica Dumitru, Dulău Ionel, Besoiu Marcel, Bolca Răducu, Drăghici Grigorie, Laţiu Lucian, Petra Constantin, Tokeş Virgil şi Dan Mihai. Deci 40 din peste 130…

După cum am putut observa parcurgând lista de mai sus, printre cei ce se regăsesc pe ea se află două persoane cu merite, recunoscute deci, care nu-şi încasează indemnizaţia. Este vorba despre av. Adnana Călugăr, care are un venit peste media pe economie şi, prin urmare, legea nu-i permite să primească şi indemnizaţie. Cel de-al doilea este Emil Târnoveanu (Cocuţă), care a renunţat la indemnizaţie, chiar înainte de a avea venitul peste media pe economie. În schimb, alţii nu se regăsesc, deşi apar în fotografiile de pe scările administraţiei din 1989, înainte de fuga lui Ceauşescu. Este vorba despre cele trei feţe bisericeşti ce au îmbărbătat, riscând, pe revoluţionarii din Alba Iulia, în acele zile fierbinţi: părintele Doru Gheaja, părintele Ştefan Urda şi însuşi Mitropolitul Andrei (pe atunci preot paroh). Aceştia nu au cerut niciodată indemnizaţie! Şi la fel ca ei, nu au cerut indemnizaţie, deşi meritele lor sunt recunoscute, artiştii plastici Gigi Urdea şi Diana Ţuculescu. Amândoi luptători, de-a dreptul! Nu se regăsesc pe această listă nici Eugen Dreghiciu, nici stegarul revoluţiei, Petru Groza, şi nici măcar Oliviu Gaşpar, cel aproape ucis în acele zile, de gloanţe! Aşadar, cât de reală este lista aceasta?

Militari sau revoluţionari?

Culmea gogoriţelor la această listă este faptul că pe ea figurează, cum a figurat de 21 de ani încoace, fiul liderului revoluţionarilor, Mihai Babiţchi! Repet, pentru toată lumea, că îl respect pe Mihai Babiţchi, ca pe omul care a pus rânduială în haosul din 1989 şi a transformat, cu o mână de fier, o revoltă banală într-o revoluţie îndreptată împotriva comunismului. Dar, să mă ierte că trebuie să spun asta, meritele lui nu se răsfrâng şi asupra fiului său, Ingo Siegfried Babiţchi, care pe vremea aceea era… militar în termen! Păi, dacă e să facem curat, hai să facem! Adică trebuie să fie clar: Ingo Babiţchi nu a fost revoluţionar, ci un pion care a executat ordinele superiorilor, şi nu cred că a făcut cine ştie ce acte de bravură pe care noi nu le ştim… Însuşi Mihai Babiţchi mi-a declarat despre militari, foşti securişti şi miliţieni, că aceştia nu ar merita indemnizaţie, pentru că AU RESPECTAT ORDINE! Ei nici nu se regăsesc pe lista de mai sus. În schimb se regăseşte feciorul liderului Babiţchi, chiar dacă el, ca militar în termen, a respectat şi mai strict ordinele! Prin urmare, nu vă supăraţi, dacă Ingo Babiţchi se află pe această listă şi primeşte o indemnizaţie de peste 1.700 de lei lunar, atunci hai să-i facem revoluţionari pe toţi cei vreo 100.000 de militari în termen care au luptat, la propriu, în acele zile, la Bucureşti, la Sibiu etc. Iar în altă ordine de idei, domnul Babiţchi junior este stabilit în Canada, unde lucrează. Să nu-mi spună cineva că salariul lui de acolo se situează sub limita mediei pe economie în România. De unde conchid că indemnizaţia se primeşte ilegal. Şi poate că nici măcar nu o primeşte el, bietul tânăr, care, de altfel, este chiar un simpatic şi un infantil autodeclarat…

Gata cu impostura!

Ar mai fi multe de adăugat şi vă promitem că vom reveni asupra acestui subiect. Dar nu putem încheia înainte de a saluta şi iniţiativa deputatului PNL de Alba Călin Potor, care a adresat o interpelare premierului chiar acum două zile, în data de 22 septembrie 2011, din al cărei text redăm mai jos un fragment: „Guvernul României cheltuieşte circa 110 milioane de euro anual pentru drepturile revoluţionailor, iar numărul lor a crescut de la 4.000 în anul 2004, la aproape 17.000 în prezent, fapt inadmisibil! Vă întreb respectuos dacă analiza pe care aţi dispus-o a fost finalizată şi, de asemenea, ce veţi face pentru eliminarea revoluţionarilor frauduloşi din plata alocaţiilor de la buget? Totodată, vă rog să-mi prezentaţi situaţia revoluţionarilor din România, atât la nivel naţional, cât şi la nivelul judeţului Alba.”
Noi ne raliem acestei solicitări şi vă informăm că am trimis deja cereri oficiale în acest sens, atât Casei Judeţene de Pensii Alba, cât şi caselor de pensii ale SRI, MApN şi MAI pentru că indemnizaţiile sunt din bani publici, adică din buzunarul nostru, al contribuabililor! Vom reveni.

Ioan HĂNŢULESCU

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

ion 23 septembrie 2011 at 20:08

Felicitari domnule Hantulescu si asteptam lista cu cei din SRI,MApN,si MAI,pe urma va spun si eu cum cei din MApN,care pazeu,au ampartit ajutoarele sosite an Alba Iulia.

HH 23 septembrie 2011 at 22:00

FELICITARI PENTRU ARTICOL., INSA ORICAT AS INCERCA TOT NU POT SA INTELEG DE CE UN REVOLUTIONAR, CHIAR SI AUTENTIC, TREBUIE SA PRIMEASCA 1,1 SALARII MEDII LUNAR PANA LA SFARSITUL VIETII, CE AU FOST MERCENARI, AU FACUT-O PENTRU BANI, UNDE ESTE ONOAREA ???!
MAI ALES DACA NE GANDIM CE INDEMNIZATII AU VETERANII DE RAZBOI SAU CEI CARE S-AU REFUGIAT DIN BASARABIA SI BUCOVINA SI NU CRED CA SE POT COMPARA IN NICI UN FEL

TR 23 septembrie 2011 at 22:28

Nu poate cinvea sa il baneze pe omul cavernelor (majusculelor) ?

cititor 26 septembrie 2011 at 17:05

aveţi dreptate! de ce trebuie să le dea statul bani? mai bine să le ia pe cei care care i-au primit! că i-au primit degeaba!

TR 23 septembrie 2011 at 22:30

Revenind la articol. Cred ca e o campanie in vant, Hantulescu se lupta ca Sancho cu morile de vant pentru ca nu articolele de ziar sunt solutia. Au trecut 21 de ani de la revolutie, cred ca ar fi timpul ca aceste indemnizatii sa inceteze iar solutia este in mana legislativului, a Parlamentului.

NIK 23 septembrie 2011 at 22:53

Hai sa fim seriosi ,au primit destule indemnizati in 20 de ani ,cred ca e destul si daca ar avea un pic de bun simt ar renunta toti la indemnizati ,am spuso si o mai spun revolutia nu a facuto o mina de oameni 20 ,100,,ea a fost si ieste a poporului roman ce ar insemna sa primim toti indemnizati …..

Nairda 24 septembrie 2011 at 11:16

SI EU SUNT DE PARERE CA TREBUIE OPRITI TOTAL ACESTI BANI….DACA EU SI INCA 1000 DE OAMENI FACEM ACUM O ”REVOLUTIE” SI IL DAM JOS PE BASESCU,AR TREBUI SA PRIMIM BANI PANA LA SFARSITUL VIETII?

sorin harda 24 septembrie 2011 at 12:36

Domnule Hantulescu: Legatura intre impostori si baiatul lui Babitchi mi se pare putin cam fortata deoarece find liderul revolutiei in cazul in care regimul Ceausescu nu cadea nu as fi vrut sa fiu in pielea lor si nici in pielea celor care au fost implicati activ in revolutia din ’89. Eu am fost acolo inainte de fuga lui Ceausescu dar nu am fost implicat activ cum au fost Horia,Babitchi,Suciu si alti, iar in cazul in care regimul nu cadea fiecare dintre noi aveam o acoperire chiar si directorii care cerusera sa se faca liste cu cei care pleaca din intreprinderi(sa-si poata acoperi funduletele in cazul in care Ceausescu nu cade)dar oare ce acoperire mai aveau ei ? cei implicati activ. Eu sint de acord ca sint impostori care nu numai ca nu ar trebui sa primeasca bani dar ar trebui sa mearga si la puscarie daca sint impostori. Oricum sumele sint onorifice pentu ca nu se pot imbogati din indenizatiile alea si chiar la nivel national 110 mil euro tot o suma onorifica este. HAI SA LE ARATAM LA REVOLUTIONARI PUTINA RECUNOSTINA cit mai traiesc pentru ca dupa ce mor nu le mai ajuta recunostinta noastra la NIMIC.

nelu 24 septembrie 2011 at 13:17

Problema este ,cei care antradevar si-au riscat libertatea,si eu am fost an fata prefecturii,sunt an poza,cand a fugit Ceausesu,an urmatoarea zi am trecut pe acolo,o mitraliera era instalata an fata prefecturii,mi-a fost frica pur si simplu,dar nici prin gand nu mi-a trecut sa pretind ceva de la albaiulieni,problema este cu cei care anainte de 22 erau ampotriva manifestantilor,ei au tras an popor ,ei au sustinut pe Ceausescu,s-au aliat…. cu poporul doar dupa fuga lui,acestia sunt antradevar impostori care nu merita sa figureze alaturi de cei care antradevar au dorit o schimbare,RUSINE,RUSINE,daca guvernul ai mai protejeaza anca ar trebui sa facem nu o noua revolutie ci o greva fiscala generala,sa vedem de unde bani,pe mine ca fost participant la revolutie m-a daramat cu taxe si impozite,iar cei care anainte de 89 au fost bine mersi acum tot ei beneficiaza de munca noastra,halal Romanie……

abbilbal 24 septembrie 2011 at 14:56

Da, aşa este, nu se îmbogăţesc din indemnizaţii dar indemnizaţiile sunt supliment la alte venituri şi avantaje primite. Dar oare cum se descurcă veteranii de război cu indemnizaţiile ce le au şi pensionarii ce primesc maximum 700 lei fără alte venturi? Şi să nu uităm că onorat Guvernul României îşi bagă mâna în buzunarul pensionarilor pentru a mai ciupi câte ceva cu nesimţire.

mircea trifu 24 septembrie 2011 at 14:59

D-le HANTULESCU,cum va spuneam si ieri eu nu cred ca este forma mai josnica la care se poate cobori un om decit sa pretinda foloase materiale pentru faptul ca a avut o atitudine eroica fata de tara lui odata in viata.Sute de mii de ROMANI ADEVARATI si-au pierdut viata prin BASARABIA si pana in muntii TATRA ,in CEHOSLOVACIA si n-au pretins nimic.Sunt cazuri in care familiile celor decedati pe front au refuzat orice avantaje din partea statului considerand ca stirbesc eroismul celor cazuti pentru PATRIE..

sorin harda 24 septembrie 2011 at 22:10

Sint si revolutionari care nu au pretins nimic de la stat precum sint si veterani care primesc indemnizati. Cea ce conteaza este atituinea noastra fata de ei atit timp cit sint in viata ”NU DUPA CE MOR”, pentru ca prin comportament poti sa faci un om sa-i para rau de cea ce a facut bine pentru tara lui si sa-i para rau pentru tot restul vieti. De unde si vorba ca:” daca vezi un om intins pe strada in loc sa-i dai o mina de ajutor mai bine ii mai tragi si tu doua picioare-n cap”. Si cam in stilul asta de atitudine ne-am inglodat noi romanii de la revolutie incoace in loc sa ne ajutam si sa ne respectam intre noi. Eu nu stiu care este forma cea mai josnica la care se poate cobori un om dar stiu ca la fel de josnic ii sa ai o atidudine rautacioasa sau obraznica fata de niste oameni care si-au riscat libertatea si viata si alti chiar au murit atunci in momentele grele ”nu acum”. De bani cu toti avem nevoie atit timp cit mai traim pentru ca fara bani nu poti sa maninci sa te speli sa ai un acoperis deasupra capului s.a.,si lucrul cel mai mportant este ca ar trebui sa ne schimbam comportamentul si sa invatam sa ne respectam intre noi in primul rind, si doar dupa ce nu mai sintem josnici si am invatat sa ne respectam intre noi sa avem pretentii sa ne respecte si altii prin europa.

dolfi 24 septembrie 2011 at 23:24

riscul ala nu justifica sa paraziteze statul roman. . Indemnizatiile astea trebuie sa dispara. Sunt o forma de spaga asa cum au fost si sumele primite la disponibilizare. O spaga ca sa cumpere tacerea!
Mie nu-mi convine ca banii mei sa se duca la niste „eroi” ! Eu la revolutie aveam sub 10 ani, nu le-am cerut eu sa se duca sa lupte pentru „libertate”, o libertate care e buna doar pentru mafioti – esalonul 2 si 3 din fostul PCR. Aceia care au iesit sa lupte din propria convingere au fost foarte putini, unii dintre ei au murit, iar ceilalti nu au pretins nimic in schimb. Restul au fost pierde-vara care de-abia au asteptat un pretext de a-si parasi locurile de munca. Prea s-au obisnuit romanii sa le pice din cer orice: locuinte, locuri de munca, ajutoare, etc etc.

mmmxxx 25 septembrie 2011 at 0:16

am dat minus pentru ca nu ai inteles, nu ai cum data fiind virsta ta de atunci, ce am simtit noi, ce am facut noi, cei care am iesit in strada. eu am iesit in strada in 22 decembrie dimineata la 8 cind inca nu se stia ce va fi. Nu am fost un erou, am fost doar un om pe strada care striga „jos ceausescu”. Eram linga sute de oameni in fata judetenei de partid si te pot asigura ca marea lor majoritate nu erau pierde vara asa cum, dintr-o greseala, ai scris in postul tau. Majoritatea erau oameni simpli care munceau din greu. Au muncit din greu si dupa 1990 fara ca societatea sa le dea sansele pe care le meritau. Sansa la un trai decent intr-o tara normala. Repet insa, nu erau pierde vara in nici un caz

mmmxxx 25 septembrie 2011 at 0:17

ma refer la cei care au fost in strada si NU AU CERUT DREPTURI

dolfi 25 septembrie 2011 at 10:08

ba am inteles foarte clar: ati iesit in strada ca sa schimbati ceva! Bun! dar nu ca sa primiti indemnizatii, reduceri, terenuri, etc. etc.
Poti jura pentru toti aia care erau acolo ca nu erau pierde-vara??? Cati am cunoscut eu dintr-astia, „mari revolutionari”erau si sunt cunoscuti printre oameni ca lenesi si profitori. Aceia care in fabrica te-ar fi turnat la securistu’ de serviciu pentru un pachet de kent si un sapun. Asa si acuma, pozeaza in mari domni cu tot felul de pretentii. Repet, or fi fost cativa oameni cu adevarat revolutionari, cinste lor insa nu toti. Si repet, nu mi se pare normal sa primeasca atatea avantaje. Ce naiba n-au primit atatea avantaje si atata timp veteranii de razboi.Avantajele pe care cei ce au fost in strada atunci, din pura convingere, sau nu le primesc demonstreaza un singur lucru: Lovitura de stat in care cativa oameni au fost folositi ca masa de manevra pentru rasturnarea regimului comunist si inlocuirea lui cu unul oligarhic constituit din membrii PCR a reusit si exact ca in ferma animalelor (scrisa de George Orwell) sa prade tot in timp ce s-au inconjurat de cateva elemente bine intretinute care sa le ia partea (rotweillerii din poveste). Asta in timp ce marea masa a cetatenilor s-au ales tot cu nimic… Ce diferenta e ca inainte lucrai ca boul si cumparai nimic ca n-aveai de unde si azi cand lucri tot ca boul si nu cumperi nimic ca nu poti?? e exact aceeasi ca in bancul ala bine cunoscut de voi toti de dinainte de 1989- „In capitalism, era exploatarea omului de catre om! Acum e invers!”

sorin harda 25 septembrie 2011 at 0:22

Daca aveai sub 10 ani la revolutie nici nu am pretentia de la tine sa intelegi ce inseamna libertatea. Iar cine a iesit pe strada din proprie convingere si cine a fost pierde-vara poate ca-i cunosti tu pe toti si nu-i cunoastem noi. Mie unul imi convine sa primeasca o indemnizatie revolutionarii din bani mei daca nu au bani sa traiasca si binenteles ,,Revolutionarii” nu impostorii. Si imi convine daca iar plati din bani mei si pe sportivii,artistii s.a care au facut ceva pt. Romania si au o stare financiara proasta chiar daca nu i-am pus eu sa se faca sportivi sau artisti.

dolfi 25 septembrie 2011 at 10:13

Si cum ai stiut dumneata ce inseamna libertatea inainte de 1989 daca nu ai cunoscut-o?Recunosti nene ca ai fost folosit atunci? Poti zice despre un loc vazut doar la TV sau in poze ca-l cunosti? Nu

mmmxxx 25 septembrie 2011 at 12:14

draga dolfi. Insist sa iti spun ca MAREA MAJORITATEA a celor care au iesit in strada in 1989 nu au fost pierde vara. Au fost oameni obisnuiti, cu calitati si defecte dar nu „pierde vara”.
Cu totul alta este situatia celor care DUPA au iesit in fata si au pretins drepturi desi unii au stat inchisi in casa pina in ianuarie 1990.
Si despre libertate poti invata mai multe atunci cind nu o ai.Noi nu am avut-o si de asta ne-am dorit-o. Si poate noi intelegem mai bine acum ca ne aflam in plina dictatura si nu in democratie. Ideea de democratie a murit in Romania de cind este Basescu la putere iar democratie reala nu am avut niciodata. Am avut doar iluzii si frinturi de democratie. Atit

vigilante 25 septembrie 2011 at 14:29

Tineretul de azi e exemplul educatiei de dupa revolutie sau mai bine zis a lipsei de educatie. Atunci, in acele momente toti am fost uniti, toti am sperat la o viata mai buna in libertate, intr-o democratie care ne lipsea si o vedeam doar in filme. Dupa 89 s-au descurcat smecherii, banditii, bisnitarii, oamenii de multe ori slab pregatiti cultural dar cu scoala vietii ca se pricepeau la manareli si invarteli si in perioada anterioara. Din randurile acestora si a copiilor fostilor comunisti si chiar dintre aceia care inainte il pupau in fund pe dictator dar acum nici usturoi nu au mancat, nici gura nu le miroase, au aparut afaceristii de carton, politicienii ipocriti care ne conduc de 20 de ani incoace si o generatie de profitori. Acestia din urma au invatat sa profite de situatia de dupa revolutie, de vidul legislativ cum se numea atunci, de falsele privatizari de fapt hotii facute cu obladuirea si complicitatea politicienilor, de pensii nesimtite, ajutoare sociale, indemnizatii..Oamenii cinstiti au ramas saraci si cu siguranta au fost multi participanti la revolutie cu merite mai mari decat cei care primesc astazi indemnizatii si poate au stat ascunsi in casa. Respect pt cei care au avut curaj si se poate dovedi ca au participat la revolutie activ, fie cu arma in mana, fie prin initiative personale, fie au fost raniti in confruntari. Nu stiu cum s-au stabilit acele criterii de acordare a indemnizatiilor dar ca peste tot unde a fost vb de primit bani s-au facut abuzuri si ilegalitati si unii asa zisi revolutionari primesc acei bani fara sa ffi avut merite speciale. Cred ca aproape toti am fost in strada..deci toti ar trebui sa primim indemnizatii? O analiza obiectiva e necesara ca si in cazul pensiilor speciale sau acordarii altor ajutoare. Pentru adevaratii revolutionari nu pot spune decat cinste lor pentru curajul dovedit in acele zile de revolutie, „evenimente” cum le numesc unii, lovitura de stat sau ce o fi fost. Merita cu siguranta sa primeasca o compensatie in bani pentru actiunile lor sau pentru suferintele indurate fie arestati fie raniti in revolutie. Pentru falsii beneficiari rusine sa le fie. Unii muncesc cate 40 de ani si se aleg cu pensii de 800-1000 ron si ei primesc sume de 1.5-2 ori mai mari fara sa fi meritat.