Cuprirom Abrud a învins la Daia Română în etapa a 29-a a Ligii a IV-a *Echipa din Apuseni este salvată de la retrogradare

În ultima partidă a etapei a 29-a a Ligii a IV-a, Dalia Sport Daia Română – Cuprirom Abrud 2-4 (2-2), goluri marcate deMihalache (30, 44), respectiv R. David (13, 15), Morar (49, 90). În final ambele echipe au rămas în inferioritate numerică, fiind eliminaţi Hileagă (Dalia, min. 87) şi V. Mureşan (Cuprirom, min. 90+1). Moţii au acumulat 34 de puncte (55-67) şi sunt pe locul al 11-lea, salvaţi de la retrogradare, iar Dalia rămâne pe poziţia a 5-a, cu 48 de puncte (61-37).

*Scandalul de la Ighiu!

A fost o etapă greu cu evenimente şocante, după incidentele de la Ighiu, când o parte dintre jucătorii Performanţei au părăsit terenul în minutul 87 al jocului cu Olimpia, antrenorul gazdelor Mihai Manea plecând de pe banca tehnică în minutul 70. în semn de protest. În respectivul joc, aiudenii aveau nevoie obligatorie de victorie pentru a mai spera la salvare, făcându-se presiuni enorme în tabăra ighienilor pentru a se ceda punctele (inclusiv tertipuri de a „dispărea” de la meci asistenţa medicală)!!!

Rezultate: *Rapid CFR Teiuş – FC Cugir 1-3 (1-0): Rancea (22)/ I. Marcu (58), Bulgaru (80, 90+1);

*Flamura Roşie Rădeşti – CSO Cugir 2-6 (0-2): V. Marc (65), M. Popa (70) / Şuteu (3, 38, 80), Iovănescu (41), Mihu (84), Itu (88);

*Performanţa Alba Iulia – Olimpia Aiud 3-3 (2-1): S. Turuş (5), D. Lupşan (43), I. Cristea (58)/ Cioară (13 autogol), Cr. Moldovan (67), Ţălnar (85). Meciul s-a întrerupt în minutul 84, deoarece jucătorii gazdă au părăsit terenul şi n-au mai revenit pe teren deşi arbitrul Al. Vodă a aşteptat cele 3 minute regulamentare!

*Viitorul Sântimbru – Arieşul Apuseni Baia de Arieş 3-0 (neprezentare);

* CIL Blaj – Sportul Sebeş 1-0 (0-0): Olar (62);

Ieri: *Metalul Aiud – Viitorul Unirea 1-1 (0-0): Birk (58)/ Chesnoiu (67);

*CS Ocna Mureş – Europa Alba Iulia 0-4 (0-2): Apetri (15), Bălaş (27), M. Cristea (55, penalty), Haiduc (73). Ultima etapă se va disputa sâmbătă, 2 iunie, de la ora 11.30.