Actualitate

Cum se poate micşora factura la încălzire. Ponturi sigure de la instalatori

Mondoc Adriana

Publicat

în

Caloriferele, odată curăţate şi aerisite, ar trebui să funcţioneze „brici”. Însă, cum să faci ca facturile la încălzire să nu-ţi golească buzunarele, te învaţă instalatorii…

*Montează robineţi termostataţi. Potrivit instalatorilor, folosirea robinetelor cu capete termostatice pe radiatoare poate aduce economii de energie cu 18% până 36%, prin reducerea supraîncălzirii spaţiilor şi reducerea risipei datorate încălzirii spaţiilor nelocuite.   Aceste robinete sunt eficiente mai ales persoanelor active, care locuiesc în apartamente de bloc, la etaje intermediare, unde pereţii, pardoseala şi tavanul se încălzesc şi prin transfer termic de la vecinii din imediata apropiere.

*Setează robineţii la temperatura minimă înainte să pleci spre serviciu, iar copiii spre şcoală şi ai să vezi că, la întoarcerea acasă, va fi cald şi bine.

*Pentru cei cu centrale termice, un termostat ambiental programabil este investiţie obligatorie. Acestea pot fi setate să modifice temperatura ambientală în funcţie de momentul zilei şi de programul tău şi al familiei tale. De exemplu, îl poti programa la 20 de grade dimineaţa, la 17 grade în orele în care eşti plecat de acasă şi la 22 de grade atunci când revii, fără să fii nevoit să operezi chiar tu aceste modificări zilnic.

*Termostatul ambiental poate fi de mai multe feluri. Cel mecanic sau manual este cea mai ieftină variantă de pe piaţă, deoarece îşi va oferi şi cele mai limitate opţiuni. Practic îţi va permite doar să reglezi temperatura manual, în funcţie de preferinţele tale în materie de temperatură ambientală. Termostatul electronic, sau programabil, care îţi oferă opţiuni extinse de reglaj şi programare care te va ajuta şi pe timp de vară să controlezi mai bine acţiunea aparatelor de aer condiţionat, pornindu-le şi oprindu-le la anumite ore, sau în funcţie de temperatura pe care o doreşti în încăpere.  Mai avansate sunt cronotermostatele, pe care le poţi regla mereu, chiar şi atunci când eşti în vacanţă, mulţumită posibilităţii de a fi reglate pe Internet folosind tableta sau computerul.

*Pont: termostatul ambiental se montează în cea mai rece încăpere, căci aşa vei fi sigur că s-a atins temperatura dorită în toată casa.   Dacă ai deja termostat de ambient, foloseşte-l cu cap. Rezultatele unor studii au demonstrat că temperatura ideală pe timp de noapte este între 16 si 19 grade Celsius, cu condiţia să fim înveliţi şi îmbrăcaţi în pijamale. Deci setează termostatul ambiental sau robinetul termostatat al caloriferului din dormitor la cel mult 20 grade Celsius şi i-aţi o plapumă mai groasă.

*Izolează ţevile. Dacă stai la casă şi centrala termică nu e într-o anexă(holuri, subsoluri, garaje, magazii), izolează ţevile. Izolarea ţevilor presupune o investiţie minimă, aducând în schimb o economie consistenţa bugetului în lunile de iarnă, prin reducerea pierderilor termice de pe traseu.

*Nu arunca pe fereastră căldura. E bine, chiar indicat să aeriseşti zilnic locuinţa, însă înainte de a deschide ferestrele, închide robineţii termostataţi ai caloriferelor. În caz contrar, nu vei face decât să arunci căldura şi implicit banii pe fereastră. Pont: deschide ferestrele larg, pentru o perioadă scurtă de timp. Vei vedea că încăperile se vor încălzi mai repede ulterior. În plus, dacă ţii ferestrele întredeschise pentru mai mult timp, pierderile de căldură vor fi mai mari.

*Izolează termic pereţii, acoperişul şi ferestrele pentru a reduce cu până la 50% costurile de încălzire. Acelaşi sfat e valabil şi îmbinăturile ferestrelor şi uşilor, care se pot izola cu garnituri de etanşare autoadezive (tip purfix). În cazul ferestrelor cu tâmplărie de lemn şi sticlă simplă, pierderile de căldură prin spaţiile neizolate pot reprezenta mai mult de 30% din totalul pierderilor de căldură în sezonul rece.

*Nu îţi usca hainele pe calorifere şi asigură-te că radiatoarele nu sunt acoperite de perdele sau alte obiecte, pentru a nu îngreuna schimbul de căldură.  Dintre calorifere, cele mai eficiente în emanarea şi conservarea căldurii sunt cele din fontă. Caloriferele din aluminiu se încălzesc repede, consumă mai puţin agent termic şi au cel mai bun randament termic în instalaţiile cu centrale murale.

*Pentru a mări randamentul caloriferelor, instalatorii recomandă montarea unor bucăţi de pâslă izolantă (folie reflectorizantă) pe peretele din spatele caloriferelor, care permite atât aerisirea peretelui în caz de condens cât şi îmbunătăţirea randamentului caloriferului. Dacă nu puteţi, o folie de aluminiu între calorifer şi peretele exterior poate face minuni.

Sursa: adevarul.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult