CSU Alba Iulia, 9 zile în cantonament la Covasna | S. Stan (Retezatul Hațeg), plus oltenii Rareș Popa și Eduard Vlad, ultimele noutăți ale studenților
CS Universitatea Alba Iulia va efectua un cantonament centralizat timp de 9 zile, la Covasna, în perioada 28 ianuarie-5 februarie.
Stabilimentul ales, TTS Covasna, este același din urmă cu un an, când universitarii au pregătit cel mai bun an din istoria clubului: promovarea în Liga 3 și eventul pe plan județean (campioană în Liga 4 și câștigarea Cupei României). 21 de jucători au efectuat deplasarea, ultimele noutate fiind mijlocașul Sebastian Stan (n. 2003, produs al LPS Sebeș, în toamnă la Retezatul Hațeg). Acestora li s-au adăugat Rareș Popa și Eduard Vlad, jucători din 2006, componenți ai CSȘ Craiova, campioana națională de anul trecut la Under 17
Lotul este format din Fl. Șerban, Spânu – Amihăesei, Ionică, L. Kis (Jiul Petroșani), Bucurică, Al. Albu, D. Cunțan, Frențiu, Kilyen, Al. Petresc, Paleoca (CS Ocna Mureș), Gylien, M. Toma, S. Stan (Retezatul Hațeg), Cărăbineanu, Herci, Bolojan (Gloria Băneasa), Al. Bodea, Adjani, Vasinc (Malta), plus cei doi jucători de la CSȘ Craiova, dintre aceștia doar 5 fiind prezenți în stagiul de anul trecut (Bucurică, Frențiu, Al. Petresc, Herci și Gylien). Vor fi și trei jocuri de verificare cu adversari din zonă, primul dintre acestea fiind fixat miercuri, 1 februarie, dimineața, cu Olimpic Zărnești (“lanterna roșie” a Seriei 5 din Liga 3), un alt nume fiind AS Covasna (locul 3 în Liga 4) – sâmbătă. Nou-promovata albaiuliană iernează pe poziția a 6-a a Seriei 9, cu 18 puncte și șanse reduse la play-off, primul meci din primăvară fiind pe “Cetate”, în 11 martie, cu Unirea Ungheni.
Foto: CSU Alba Iulia (facebook)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)