CSM Sighetul Marmației – Industria Galda 2-0 (1-0) *Eșec, după trei runde pentru echipa lui Paul Ciucă

CSM Sighetul - Industria Galda3Industria Galda de Jos a pierdut, în etapa a 20-a a Seriei a 5-a, scor 0-2 (0-1), în Maramureș, împotriva unicei echipe invincibile în retur, CSM Sighetul Marmației.

Amfitrionii au trecut astfel pe poziția a doua a ierarhiei, la 4 puncte de liderul FCM Baia Mare, după ce FC Zalău a pierdut la Cugir.

Scorul a fost deschis de o acțiune a fostului echipier al Galdei, mijlocașul Paul Păcurar, ce l-a deschis excelent pe P. Dragoș (8) – acesta finalizând cu un șut în vinclu.

Industria nu s-a predat ușor și a început să pună probleme, amenințând în două rânduri buturile adverse prin Frențiu la finalul primei reprize, pentru ca în minutul 69 Bodea să execute o lovitură liberă puțin alături de poartă.

Până la urmă, același P. Dragoș (min. 80) și-a trecut în cont o dublă, după o pătrundere pe partea dreaptă și un șut plasat pe lângă portar.

*Paul Ciucă: „S-a impus echipa mai valoroasă, P. Păcurar – cel mai bun de pe teren”

Am întâlnit o echipă foarte valoroasă, în multe momente ne-am ridicat la nivelul lor, însă până la urmă s-a impus formația mai bună. Noi, la 0-1 am avut două oportunități de a egala prin Frențiu. În privința fostului meu elev Paul Păcurar, pot spune că a fost cel mai bun jucător de pe teren„, a declarat antrenorul Paul Păcurar.

De ziua sa (a împlinit 22 de ani), fundașul Cristian Ivașcu și-a spart capul evoluând cu un bandaj până la finele confruntării.

Au evoluat echipele:

*CSM Sighetul: Burdun – Al. Novoselenszki, Salip, M. Pistol, Șușu, Cr. Bucur, Greu, P. Păcurar, Roatiș, Taciuc, P. Dragoș; rezerve Anistorean – R. Novoselenszki, I. Florea, Cirtan. Antrenor Dan Dobai.

Industria: Căt. Ștef – Necreală (85, Bota), Al. Man, Haiduc, Cr. Ivașcu – Frențiu (85, Cioară), D. Lupșan, P. Medrea (75, R. Lungu), Bodea – A. Cîmpean (55, D. Stanciu), Baghiu; rezerve M. Bogdan –  Nicoară, D. Goangă.

[nggallery id=350]

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]