CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia 72-84 *A 4.a victorie consecutivă pentru formaţia din Cetatea Marii Uniri

Pe un teren care producea întotdeauna scântei la duelurile dintre CSM Satu Mare şi CSU Alba Iulia, formaţia universitară a reuşit să se impună, scor 84-72 (22-16, 17-21, 27-13, 18-22) şi a contabilizat astfel cel de al 4-lea succes consecutiv în campionat şi CEWL. CSU Alba Iulia va juca marţi în Sala Universităţii din Alba Iulia contra echipei Rucon Nova Ves.

Cele două formaţii şi-au împărţit sferturile în acest meci, însă trupa condusă de către Miroslav Popov a câştigat de fiecare dată la o diferenţă liniştitoare, care l-a final s-a dovesit suficientă pentru a aduce victorie echipei din Cetatea Marii Uniri. La pauză, CSU Alba Iulia conducea cu numai două puncte, 39-37, însă imediat după ieşirea de la cabine, în cel de al treilea sfert, sportivele lui Popov au apăsat tare pedala de acceleraţie şi au dus scorul la 66-50. Deşi s-au impus în ultimul sfert, sătmărencele cu Eni Laza, Bianca Voica sau Laura Manta  (foste jucătoare la CSU Alba Iulia), nu au reuşit să producă vreo surpriză, scorul final al partidei fiind 84-72 în favoarea albaiuliencelor.

Au marcat: Valenica McFarland – 21 de puncte, Jessica Kuster – 18, Larisa Toma – 13, Joy Price – 12, Wumi Agunbiade – 7, Milica Deura – 7, Alexandra Uiuiu – 4 şi Marta Fodor – două puncte.