CS Universitatea 2 Cluj-Napoca – CSU Alba Iulia 69-38! Primul eşec în eşalonul secund pentru echipa lui Nicuşor Marcu

csu-lps-alba-iulia-bc-sirius-tg-mures-1Eşec surprinzător, inclusiv prin proporţiile scorului, pentru CSU LPS Alba Iulia, în deplasarea de la Cluj-Napoca. Prima înfrângere în eşalonul secund a formaţiei din Cetatea Marii Uniri a fost una la o diferenţă categorică, scorul în confruntarea CS Universitatea 2 Cluj-Napoca – CSU Alba Iulia fiind 69-38 (16-12, 12-8, 27-11, 14-7).

Echipa condusă de Nicuşor Marcu ce are drept obiectiv revenirea în elită venea după 5 victorii consecutive, fiind invincibilă în Liga I până la această dispută externă. Chiar dacă nu contează în calculele promovării, echipa a doua a Clujului neavând dreptul să participe la turneul de accedere în Liga Naţionala, această înfrângere la un scor categoric reprezintă un duş rece pentru gruparea albaiuliană. „N-am jucat deloc bine, a contat şi oboseala acumulată prin faptul că junioarele sunt implicate pe două fronturi, strângându-se 5 meciuri disputate în 9 zile. Americanca Kelly Walter a evoluat accidentată, iar aceasta s-a simţit în evoluţia noastră. Aşteptam ca jucătoarele cu experienţă să aducă un plus, însă n-a fost aşa. Nu discutăm despre un semnal de alarmă, este o înfrângere ce are mai multe cauze. În această pauză, sperăm să-şi revină şi Walter, din punct de vedere fizic”, a declarat antrenorul Nicuşor Marcu (CSU LPS Alba Iulia).

Punctele oaspetelor au fost înscrise de Kelly Walter – 19 puncte, Andreea Fleșer – 7 puncte, Alexandra Bobar – 6 puncte, Adina Ivașcu – 4 puncte și Ionela Țetcu – 2 puncte, au mai făcut parte din lot Georgiana Plăviţiu, Iulia Taltabeţ, Daniela Enache, Ioana Olariu, Alexandra Boţan, Teodora Petrescu şi Florina Rusu. În Liga 1, CSU LPS Alba Iulia are pauză, întrucât stă în prima rundă a returului, iar apoi va juca în deplasare cu BC Sirius 2 Tg. Mureş (în 11 decembrie).

*Revanşă la Under 18

În schimb, în campionatul Under 18, junioarele lui Nicuşor Marcu şi-au luat revanşa pentru singurul eşec stagional, LPS Alba Iulia având şase victorii şi o înfrângere. Scorul confruntării LPS Alba Iulia – CSŞ Bega Timişoara a fost 78-41 (19-17, 18-8, 22-8, 19-8), marcatoare fiind Alexandra Bobar – 17, Andreea Fleşer – 16, Ionela Ţetcu  15, Adina Ivaşcu – 10, Florina Rusu şi Diana Ignat – 7, Alexandra Boţan – 4 şi Ana Dărămuş – 2. Mâine, de ora 16.00, LPS Alba Iulia evoluează în deplasare, cu ACS Napoca Baschet Cluj, liderul invincibil al Grupei 1, iar sâmbătă cu CSŞ Sibiu, pe propriul teren

LPS Sebeș U17, eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită

Eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită pentru LPS Sebeș U17 LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17, echipă pregătită de Doru Oancea, a părăsit cu capul sus Cupa României la fotbal.  În meciul eliminatoriu din sferturile de finală ale competiției, găzduit de Baza Sportivă „Pielarul”, LPS Sebeș U17 a fost învinsă la limită […]