Actualitate

Creșterea TVA scoate și mai mulți bani din buzunarele românilor: Internetul, televiziunea și telefonia, mai scumpe de la 1 august 2025

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Creșterea TVA scoate și mai mulți bani din portofelele românilor: Internetul, televiziunea și telefonia, mai scumpe de la 1 august 2025

Creșterea TVA de la 19% la 21%, începând cu 1 august 2025, reglementată prin Legea nr. 141/2025, va aduce scumpiri în lanț. Cumulat cu celelalte scumpiri, românii vor plăti mai mult și pentru serviciile de internet, televiziune și telefonie. Digi, unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de telefonie, internet și televiziune din România, a confirmat deja majorarea tarifelor pentru utilizatori.

„Începând cu data de 1 august 2025, aplicăm noua cotă de TVA de 21%, conform legislației în vigoare”, a transmis Digi România într-un comunicat oficial. Reprezentanții companiei au precizat că noile tarife reflectă exclusiv modificarea TVA-ului, fără alte scumpiri ascunse la nivelul tarifelor de bază.

Citește și: Vremuri grele pentru români: După creșterea TVA, o familie cu doi copii va cheltui mai mult decât cei 3.000 de lei pe care îi dă în prezent pentru mâncare

Facturile vor fi astfel ușor mai mari pentru toate serviciile oferite de companie:

  • internet fix,
  • televiziune prin cablu,
  • telefonie mobilă și fixă.

Unde se pot verifica noile prețuri?

Tarifele actualizate vor fi disponibile:

– pe site-ul oficial www.digi.ro,

– în punctele de prezență DIGI,

– prin serviciul de relații cu clienții.

Digi – un gigant în expansiune

Digi continuă să fie lider de piață în România în domeniul internetului de bandă largă, al televiziunii și telefoniei fixe. De asemenea, are o cotă consistentă și în telefonia mobilă. În 2024, compania a raportat un profit net de 904,9 milioane lei, în creștere cu aproape 50% față de anul anterior.

Grupul, controlat indirect de omul de afaceri Zoltan Teszari, are operațiuni în alte patru țări europene: Spania, Italia, Portugalia și Belgia.

Guvernul justifică majorarea: „E vorba de stabilitate financiară”

TVA-ul de 21% face parte dintr-un pachet fiscal mai amplu adoptat de Guvern, menit să prevină o criză bugetară. Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a declarat că măsura este necesară pentru a păstra echilibrul macroeconomic și accesul României la piețele financiare internaționale:

„Nu mai e vorba de o politică de stânga sau de dreapta. E vorba de stabilitatea financiară a României.”

Nazare a avertizat că, fără această ajustare, țara risca să revină la scenariile crizei din 2009, cu intervenția FMI și pierderea controlului asupra politicii economice:

„Revenea troica, cum s-a întâmplat în 2008–2009. Nu mai aveam libertatea să ne finanțăm.”

Chiar dacă creșterea TVA-ului este de doar 2 puncte procentuale, impactul va fi resimțit în majoritatea gospodăriilor. Furnizorii din energie, telecomunicații, transport și retail vor recalcula prețurile, ceea ce ar putea alimenta și mai mult inflația.

Pentru moment, Digi este printre primele companii care anunță oficial aceste modificări, dar și alți operatori telecom, precum Orange, Vodafone sau Telekom, sunt așteptați să urmeze același exemplu în perioada imediat următoare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

FOTO | ACCIDENT MORTAL în județul vecin: Un motociclist a DECEDAT după un impact violent cu un autoturism

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT GRAV în județul vecin: Un motociclist a DECEDAT după un impact violent cu un autoturism Un grav accident rutier s-a produs, în seara zilei de duminică, 7 iunie 2026, în localitatea Mera, din județul Cluj, unde un autoturism și o motocicletă au fost implicate într-o coliziune violentă. În urma impactului, motociclistul a suferit răni […]

Citește mai mult

Actualitate

Premierul desemnat Eugen Tomac începe consultările cu partidele parlamentare: Cu ce formațiune are prima întâlnire

Ioana Oprean

Publicat

în

Premierul desemnat Eugen Tomac începe consultările cu partidele parlamentare Premierul desemnat, Eugen Tomac, va începe luni, 8 iunie 2026 consultările cu partidele parlamentare pentru a obține sprijinul necesar validării în Parlament a viitorului Guvern. Conform programului anunțat duminică, 7 iunie 2026 de echipa sa de comunicare, Eugen Tomac se va întâlni luni, 8 iunie 2026 […]

Citește mai mult

Actualitate

Președinții Curților de Apel acuză Guvernul de „subordonarea justiției”: „Este un nou atac asupra independenței puterii judecătorești”

Ioana Oprean

Publicat

în

Președinții Curților de Apel acuză Guvernul de „subordonarea justiției”: „Este un nou atac asupra independenței puterii judecătorești” Reuniți la Oradea în perioada 3–5 iunie 2026, președinții curților de apel din România lansează un avertisment dur la adresa Guvernului și a clasei politice, acuzând o nouă tentativă de subordonare a puterii judecătorești și de afectare a […]

Citește mai mult