Corneliu Olar a cerut ministrului de finanțe soluții la problemele bugetare din 15 localități ale județului Alba
Corneliu Olar a cerut ministrului de finanțe soluții la problemele bugetare din 15 localități ale județului Alba.
Domnule ministru Eugen Teodorovici, Un număr de 15 unități administrativ-teritoriale de la nivelul județului Alba nu au primit sume/cote defalcate din Taxa pe Valoarea Adăugată (Anexa nr. 8 Sume alocate din impozitul pe venit şi din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru echilibrarea bugetelor locale în anul 2018 pe unități / subdiviziuni administrativ-teritoriale), așa cum prevede Legea nr. 500/2002 a finanțelor publice, Legea nr. 273/2006 a finanțelor publice locale și Legea nr. 2/2018 privind bugetul de stat al României pentru anul 2018.
Este vorba despre localitățile: Sebeș, Abrud, Baia de Arieș, Cîmpeni, Ciugud, Cut, Daia Română, Doștat, Galda de Jos, Horea, Întregalde, Mihalț, Roșia Montană, Sîntimbru și Săsciori.
Chiar dacă Legea nr. 2/2018 privind bugetul de stat al României pentru anul 2018 prevede faptul că după primul semestru al anului Guvernul va analiza formula de repartizare a sumelor pentru echilibrarea bugetelor locale, vă rog să aduceți următoarele clarificări: Cum pot să mai finanțeze aceste unități administrativ-teritoriale proiecte din fonduri proprii, fonduri guvernamentale sau să cofinanțeze proiecte din fonduri europene, atâta vreme cât resursele lor financiare au scăzut semnificativ?
Care este soluția tehnică pe care o propune Ministerul Finanțelor pentru asigurarea fondurilor necesare, la nivelul unităților administrativ-teritoriale, în vederea asigurării plății salariilor funcționarilor până la finalul anului? Solicit formularea răspunsului în scris.
Corneliu OLAR – Deputat PNL de Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Comunicat de presă: PNL Alba Iulia are, începând cu această săptămână, o nouă conducere. Gabriel Pleșa este noul președinte al filialei
PNL Alba Iulia are, începând cu această săptămână, o nouă conducere. Gabriel Pleșa este noul președinte al filialei Prin decizia Biroului Politic Județean al PNL Alba, filiala locală PNL Alba Iulia are, începând de zilele trecute, o nouă conducere politică, Gabriel Pleșa, primarul ales al Municipiului Alba Iulia, fiind desemnat președinte al organizației. Totodată, a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României