Curier Județean

Condiții pentru pensionare, în 1947, în Alba: Să fii în viață și să nu mai lucrezi în instituții de stat

Ioana Oprean

Publicat

în

Condiții pentru pensionare, în 1947, în Alba: Să fii în viață și să nu mai lucrezi în instituții de stat

Modul în care se făcea pensionarea angajaților în 1947 este relevat într-un document inedit din fondul arhivistic al Postului de Jandarmi Cugir, aflat la Arhivele Județene Alba.

Documentul se referă la solicitarea maiorului Dudnic Atanasie care cere o adeverință care să arate că este în viață. Pentru a ieși la pensie, acesta trebuia să dovedească faptul că nu mai lucrează la stat.

Practic, condițiile pentru pensionare în 1947, la Cugir, erau două: să fii în viață și să nu mai lucrezi în instituții de stat.

„Subsemnatul Maior Dudnic Atanasie din Cercul Teritorial Hunedoara Deva, trecut la cere în Gradul Disponibil, domiciliat în comuna Cugir Jud. Hunedoara: Vă rog să-mi eliberați un certificat constatar precum că sunt în viață și că nu ocup nici o funcție la Stat, Județ, Comună sau altă Administrație de utilitate publică, fiindu-mi necesar la întocmirea actelor de pensie. Cugir la 27.11.1947”, se precizează în adresa înaintată de către fostul jandarm.

În perioada respectivă, din punct de vedere administrativ, Cugirul aparținea de județul Hunedoara.

În decursul istoriei, administraţia locală de pe teritoriul actualului judeţ Alba, a funcţionat în diferite forme şi organizări. Însă indiferent de vremuri, Alba Iulia a fost aproape în permanenţă principalul centru politic al zonei. În perioada interbelică judeţul Alba, cu o suprafaţă de 2.433 km, îşi va avea până în anul 1929 centrul administrativ la Aiud.

Din punct de vedere al aspectului teritorial, în 1925, Alba pierdea plăşile Blaj şi Ocna Sibiului, primind în schimb plasa Sebeş şi mai multe comune din judeţul Turda. Cu excepţia anilor 1938-1940, când Alba, alături de alte 8 judeţe (Mureş, Târnava Mică, Târnava Mare, Sibiu, Făgăraş, Ciuc, Odorhei şi Turda), va face parte din Ţinutul Mureş, care avea capitala la Alba Iulia, această organizare avea să fie păstrată până în anul 1951.

La acea dată va intra in vigoare o reformă administrativ-teritorială prin care România era împărţită după modelul sovietic în 16 regiuni ce cuprindeau la rândul lor un număr de raioane. Judeţul Alba primea o grea lovitură, fiind desfiinţat şi transformat într-un mic raion al regiunii Hunedoara.

Din teritoriul fostului judeţ se mai constituiau raioanele Sebeş şi Aiud, iar părţile lui laterale treceau la raioanele vecine Câmpeni, Turda şi altele.

Această stare de fapt nu a durat decât 17 ani, pentru că în anul 1968 se instituia din nou judeţul Alba, care se păstrează și în prezent, incluzând și orașul Cugir.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice

Ioana Oprean

Publicat

în

Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice Comunitatea din Ciumbrud se pregătește să întâmpine mii de vizitatori la cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate evenimente dedicate florilor din România. Cu doar câteva ore înainte de […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității

Ioana Oprean

Publicat

în

Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26  iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]

Citește mai mult