Clement Negruț: ”Voi cere demisia lui Dragnea din funcția de vicepremier și din comisia care se ocupă de regionalizare”

Deputatul PDL, Clement Negruț a reacționat dur la una dintre declarațiile făcute de vicepremierul Liviu Dragnea care a spus la o televiziune națională că ”Sibiul ar trebui să devină capitala Transilvaniei Centrale. Democrat-liberalul din Alba consideră că această declarație a demonstrat clar faptul că ”factorul politic se implică în mod nepermis de mult în procesul regionalizării”, motiv pentru care îi va cere vicepremierului demisia atât din funcția pe care o deține în Guvern, cât și din funcția pe care o deține la vârful comisiei care se ocupă de regionalizare.

Să va fie ruşine domnule Dragnea, cum vă permiteți să vă antepronuntați într-o problemă sensibilă pentru fiecare locuitor al acestei țări, aș numi-o chiar de interes naţional, pentru că are legătură cu viitorul nostru al tuturor. Nu este posibil ca al doilea om în Guvernul României să inducă în opinia publică, prin declaraţii, ideea că lucrurile sunt aranjate, pentru clientela politica a USL-ului”, a transmis Negruț.

ELIT

Acesta a spus că a fost sceptic de la bun început în ceea ce privește buna credință a ”fariseilor din USL care au amăgit electoratul iar acum mint cu neruşinare nu numai în această problemă” și că declarația lui Dragnea confirmă faptul că intrarea lui Klaus Johannis în PNL și implicit în USL, nu este întâmplătoare, acest lucru favorizând alegerea Sibiului drept capitală a viitoarei regiuni din care va face parte și Alba.

În mod cert, regionalizarea făcută de USL nu ține deloc cont de opinia societății civile, de părerea mediului academic, sau de orice alte considerente de ordin istoric. Spun acest lucru deoarece Alba Iulia surclasează Sibiul la aceste capitole. Nu există niciun interes din partea actualei majorități parlamentare față de consultarea cetățenilor în această privinţă. Nici societatea civilă și nici mediul academic, nu sunt luate în considerare.

Nu se ține cont de importanța Alba Iuliei pentru istoria naţională, asta cu atât mai mult cu cât ne aflăm într-o perioadă în care, pe fondul globalizării, toate statele caută mijloace de afirmare a identității naţionale. Orice român știe ce reprezintă Alba Iulia pentru România. Oraşul Marii Uniri e capitala de suflet a noastră, este o Mecca pentru flecare cetățean al acestei țări care își respectă istoria și neamul. Desigur, nu se poate spune acest lucru despre cei care vor să regionalizeze România strict în funcţie de interesele lor politice. Aceşti oameni par să fi uitat că Mihai Viteazul a intrat ca domn al celor trei țări româneşti în Alba Iulia, că aici istoria se scrie de pe vremea romanilor, că aici s-a înfăptuit cel mai important act din istoria noastră: Marea Unire de la 1 Decembrie 1918. Argumentele sunt multe și covârşitoare în favoarea oraşului cu cea mai mare Cetate din România. Domnul Liviu Dragnea pare să ignore chiar și succesul Regiunii Centru în ceea ce priveşte absorbţia fondurilor europene, în condiţiile în care Agenţia pentru Dezvoltare Regională Centru funcţionează de ani buni la Alba Iulia”, a declarat deputatul PDL de Alba.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Clement Negruț a mai spus că în ceea ce priveşte procesul de regionalizare, susține în continuare că Alba Iulia are toate drepturile să devină capitală de regiune și că va lupta din funcția pe care o ocupă ca municipiul să nu piardă această poziție deoarece este convinscă ”o regiune cu capitala în oraşul Marii Uniri va avea mult mai mult de câştigat”.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Programul Noua Casă 2021: Când va începe și ce condiții trebuie îndeplinite pentru a cumpăra o locuință

Programul Noua Casă a suferit o modificare pentru acest an. Se pare că în 2021, plafonul de garanții al acestui… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

firesc la Alba Iulia 14 iunie 2013 at 14:39

E ste firesc ca Alba Iulia sa fie capitala de regiune. Meritul celor din PD pentru asta este ZERO!!!! Fotbalistul negrut tot fotbalist de divizia judeteana ramane

MosH.Craciun 14 iunie 2013 at 15:11

acest Domn deputat se pare ca isi pregateste transferurile din fiesta pdlista.. se pare ca nu prea il m’ai baga nimeni in seama.. trece de partea „transferurilor”

asus 14 iunie 2013 at 15:27

chiar daca sunt din alba cred ca brasovul ar fi o solutie mai buna ca si capitala a transilvaniei

Vlad 14 iunie 2013 at 19:36

SIBIU nu IASOV !

ghita 14 iunie 2013 at 21:31

Tu nu ai fost ales cum iti permiti sa ceri demisia.Alba este PDL nu o sa fie la Alba.SIBIUL este oras nu comuna electrificata ca ALBA

Al.I.Cuza 14 iunie 2013 at 23:44

D-le Negrut, in locul dumitale cu pronuntare pe subiectul liderilor opozitiei si afirmatiile sau actiunile acestora, eu as tacea sa fiu in locul tau.Si doar….pentru ca stiu cum ai negociat cu ei …INCERCAND …sa obtii garantii de post ( candidat- functie)…si nu ti-a reusit cacealmua.Si nu din vina mea…crede-ma.Probabil ca nu inspiri incredere nici lor, nici celor din PD Alba de acum.Sa nu ajungi ca si Coclici….din cauza cacealmalelor nereusite.

Al.I.Cuza 14 iunie 2013 at 23:53

Trebuie sa argumentez cu un CONTRA foarte hotarat ce declara d-nul Negrut…cu referire la evenimentele istorice care au avut loc in acest minunat municipiu ( cetate – capitala in trecut).Sunt total de acord cu istoria, cu cele consemnate in trecut si iubesc atat evenimentele cat si aceasta locatie.Dar ACUM, ASTAZI cu ce esta Alba-Iulia mai presus ca si Sibiu, Brasov, Targu-Mures? Nici macar un Palat Cultural, un Teatru ( sa nu afirm …cinematograf), gradina botanica, zoologica.Nici macar 40 de procente din economia municipiilor mentionate mai sus nu exista aici.Asta e realitatea.Alba-Iulia reprezinta istoria noastra…dar noi nu putem trai in trecut, trebuie exploatat prezentul pentru asigurarea viitorului.Dar unii politicieni (amatori ) de aici …nu inteleg.

vermaelen 15 iunie 2013 at 11:49

pai pt cine dreaq sa avem teatru??? pt cei 50 de oameni care vin din cand in cand la piesele rare cei drept de la casa de cultura?? gradina botanica?? avem ceva de genul ii zice parcul dendrologic care se va deschide vara asta. Gradina zoologica?? ai fos la sb la gradina zoologica?? sunt mai multe animale la bunica in ograda iar alea „exotice” sunt impaiate ca deabea se misca. Cu cinematograful ii cea mai mare problema d.p.d.v. cultural dar sa nu uitam ca avem si noi ceva evenimete culturale..oricum nu cred ca asta ar trebui sa fie criteriu alegerii capitalei.

vasi 15 iunie 2013 at 0:23

jenant acest personaj….Sibiul este la toate capitolele peste Alba,asa ca ciocul mic si….

contribuabilu` 15 iunie 2013 at 9:23

Este ridicol, dar Negrut asta se baga si el in seama! Am mai afirmat si afirm inca o data ca (din multe motive) Alba Iulia nu are nici o sansa sa devina capitala de regiune. Este un oras relativ mic, nu are aeroport, este aproape zero in cultura si (mai ales)in ierarhia politica a tarii, iar despre politicienii autohtoni …… ce sa mai vorbim ?! Are careva „suprafata” nationala ca sa poata influenta ceva la Bucuresti ? Precis NU ! Asa ca ce ramane ? Ori Sibiul, ori Brasovul !

matahala 15 iunie 2013 at 14:08

Negrut este un penibil. Din nefericire pentru el,asta este parerea generala, inclusiv a pedelistilor.

In ceea ce priveste capitala de regiune, Alba Iulia nu are nici o sansa. Capitala de regiune se stabileste pe criterii ECONOMICE. Iar marea rusine a tuturor celor care au condus judetul Alba si municipiul Alba Iulia este nu faptul ca nu vom deveni capitala de regiune, ci faptul ca prin subdezvoltarea economica la care ne-a condamnat incompetenta lor NICI MACAR NU CONTAM IN LUPTA PENTRU DESEMNAREA CAPITALEI DE REGIUNE !!!!

Aceasta este marea tragedie. Alba Iulia si restul judetului (exceptand Sebesul) sunt MOARTE economic. Niente.Nada.Zero. Zero barat. Alba Iulia mai rezista cu greu doar prin uriasul aparat administrativ care se va diminua dupa regionalizare.

Daca Alba Iulia si judetul Alba ar fi fost viabile din punct de vedere economic, daca ar fi fost foarte puternice economic, chiar daca nu era capitala de regiune, nivelul de trai nu s-ar fi redus. Dupa regionalizare, Alba Iulia va reveni la nivelul de dinainte de 1968. Un oras de provincie lipsit de perspectiva.

Clement……imi pare rau ca esti atat de limitat si nu vei intelege nimic din ceea ce am scris sau din ceea ce au scris, la subiect si la obiect, altii. Dar te iertam, nu este vina ta ca nu ai capacitate de intelegere. Este vina scolii romanesti care, in cazul tau si al altor parlamentari/politicieni….a scos tampiti

Gabi 15 iunie 2013 at 14:58

Milule, asta trebuia sa o faci in momentul in care Johannis s-a inregimentat in PNL ! E la a afirmat cu mult inainte ca va face orice ca Sibiul sa fie capitala regiunii.Si ca sa fim seriosi, Sibiul surclaseaza Alba Iulia la toate capitolele:istoric, cultural, infrastructura etc.

123 15 iunie 2013 at 18:02

Pentru a avea consistenta politica si credibilitate va trebui realizat un pact intre toate formatiunile politice din judet. Vor trebui sa formeze o celula comuna in scopul sustinerii si promovarii municipiului pentru a deveni capitala regionala.
Daca reusesc sa se aseze la o masa si sa traga toti pentru acest obiectiv, vom avea o sansa in plus in fata celorlalte judete. Iar membri care fac parte din USL vor trebui sa isi foloseasca toata influenta de care dispun in acest sens.
Nu vreau sa aud ca zarurile au fost aruncate, demisii, intelegeri, migrari politice – nu ma intereseaza. Vreau sa vad ca faceti tot ce va sta in putinta pentru acest judet. Nu va cautati scuze inainte de rezultatul final. Iar daca acesta va fi defavorabil, chiar daca ati luptat cu toata suflarea nu veti avea nevoie de scuze.
Spor la treaba!

cato 15 iunie 2013 at 18:05

vei cere pe dracu ghem

vasi 15 iunie 2013 at 19:19

am fost in sibiu si este super fain asa ca ar cam trebui sa mediteze politicienii nostrii doar apoi sa emita pretentii…in rest numai bine la toti…

gigel 16 iunie 2013 at 11:22

Sibiul a fost inventat capitala culturala si a fost dezvoltat pe criteri de cumetrie atit din tara cit si din germania, iar pe vremea lui nea cesca si-au facut aeroport si sau dezvoltat tot pe baza de cumetrie (Nicu Ceasca viitorul presedinte),iar noi am ramas fara cupru si fara o mare parte din aurul apusenilor si conditi dezastroase de mediu totul pentru dezvoltarea altor orase din tara iar aici tot ce sa facut in oras s-a facut pe fortele propri si fara nici un ajutor sau vreo cumetrie. Alba-Iulia are 3 aeroporturi la sub 100 km fiecare si dreptul natural sa devina capitala regionala in fata oricarui oras din regiune numai ca cu o politica locala divizata si cu comentatori de caco nu o sa reusim niciodata in fata relatilor de cumetrie si muntelui de prostie care ne conduce de mult timp tara asta. Si s-ar putea sa meritam sa ajungem un satulet al Romaniei in loc de ce meritam sa fim si repet ce MERITAM (dreptul nostru natural).

regina 16 iunie 2013 at 11:33

dacă mâine se va cere să facem ceva,nu contează ce,hop și papagalu ăsta de negruțiu,nu facem sau,facem,important să fi împotrivă sau în opoziție că așa crește carnea pe ciolan.

Gonzalez 17 iunie 2013 at 17:13

Alba Iulia capitala si gata