Curier Județean

Ciudățenii la CJ Alba – ”silenzio stampa” privind participarea la Târgul de Turism de la Romexpo

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

Zilele trecute am aflat, întâmplător, despre participarea Consiliului Județean Alba la Târgul de Turism de la Romexpo. Pentru a consemna evenimentul și pentru a-i informa pe cititori că purcoiul de bani publici alocați pentru promovarea județului are, totuși, o rațiune, am cerut detalii de la reprezentantul Serviciului de Turism.

turism1Întrebarea a fost foarte simplă: ”Cu ce vă prezentați la târg?”. Răspunsul, însă, a fost cel puțin ciudat: ”Nu pot să spun până joi, când vom da un comunicat de presă!”…

N-am înțeles de ce ar trebui păstrat secretul. Nu am întrebat nici care este bugetul evenimentului, nici care sunt fericiții câștigători ai excursiei la București și nici cât câștigă intermediarii care s-au ”lipit” cu tot felul de contracte de Direcția Tehnică a CJ Alba, care are în subordine Serviciul de Turism.

turism2În ciuda faptului că m-am lovit de un ”zid al tăcerii”, pentru a găsi un răspuns la întrebare, m-am documentat și vă spun așa:

– înainte cu 2 zile de debutul târgului la care va participa, CJ Alba are două portaluri de turism ”moarte” – www.turismalba.ro, www.pronaturaalba.ro -, chiar dacă pentru întreținerea lor s-au alocat 40.000 de lei

– probabil costurile vor fi plătite din cei 40.000 de lei alocați pentru ”Participare la târguri de turism naţionale/internaţionale”

– probabil vor fi prezentate materiale de promovare turistică a judeţului Alba din seria celor pentru care s-au alocat, la începutul anului, 150.000 de lei

– cu siguranță vor putea fi găsite la stand Ghidul turistic al judeţului și harta turistică a județului, pentru tipărirea cărora au fost alocați în acest an 50.000 de lei

– de asemenea, vor putea fi găsite materiale despre Centrul Cultural Castel Sâncrai, pentru promovarea căruia s-au alocat în acest an 100.00o de lei

– probabil cei interesați vor mai avea la dispoziție materiale de promovare cuprinse în ”Campania publicitară de promovare turistică a judeţului Alba”, pentru care la începutul anului s-au alocat 80.000 de lei

– este de așteptat ca județul Alba să se prezinte onorabil la acest târg deoarece pentru ”Documentaţie şi studii privind aplicaţia „Promovarea turistică în judeţul Alba” s-au alocat 50.000 de lei iar pentru ”Studiu de piaţă în domeniul turismului în judeţul Alba”, alți 50.000 de lei

CITEȘTE ȘI: În 2015, CJ Alba alocă 950.000 de lei pentru activitățile privind promovarea și dezvoltarea turistică a județului

Și când te gândești cât de simplu ar fi fost răspunsul ofcial: ”Vom participa la Târgul de Turism de la Romexpo, în perioada 12 – 15 noiembrie. Vom prezenta atracţiile turistice ale județului Alba la unul (două) standuri unde cei interesați vor avea la dispoziție materialele de promovare obișnuite: afișe, broșuri, ghiduri, filme etc., etc., etc.”…

Mai multe vom afla joi, când specialiștii în turism din CJ Alba vor fi mai dispuși să ne informeze, printr-un comunicat de presă. Dar poate că atunci nu ne mai interesează!

FOTO: arhiva


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult