Ziarul Unirea

Celebrul surdomut cerșetor şi hoț terorizează albaiulienii. Polițiștii l-au reținut însă procurorii l-au eliberat

Sunt convins că foarte mulți dintre dumneavoastră ați avut ghinionul să vă intersectați de-a lungul anilor, pe străzile și drumurile din Alba, cu celebrul surdomut cerșetor agresiv și hoț, Chirilă  C. (FOTO) din Alba Iulia.

ELIT

Din cauza comportamentului său, uneori extrem de violent și a furturilor pe care le-a comis în ultima perioadă – unul chiar dintr-o cutie a milei dintr-un cimitir – poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia au reuşit, în data de 26 aprilie, probarea activităţii infracţionale a tânărului recidivist de 34 ani, luând măsura reținerii sale pentru o perioadă de 24 de ore, cât le permite legea. Conform procedurilor, polițiștii s-au prezentat la procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia cu propunere de arestare preventiva pe o perioada de 29 zile, propunere care nu a fost însă însuşită de către procuror care a dispus cercetarea suspectului în stare de libertate.

Multă lume, care nu a avut contact direct cu acest personaj, îl consideră o curiozitate și nu un pericol social, el fiind văzut adesea în rolul de „autoturism”, cu plăcuțe de înmatriculare montate față – spate, circulând periculos pe drumurile din oraș și din jurul municipiului reședință de județ.

Foarte multe persoane însă, în special femei, au fost, nu odată, victimele cerșetorului, simțind pe propria piele “școala” făcută de surdomut la Penitenciarul Aiud. A fost închis atunci pentru că a agresat și suspus la perversiuni un bătrân. Povestea acelei infracțiuni este halicinantă, însă nu voi intra în detalii nefăcând obiectul acestui articol.

Potrivit IPJ Alba, “în sarcina acestuia s-a reţinut faptul că în data de 8 ianuarie 2013, aflându-se în incinta unei staţii de alimentare cu carburanţi din municipiul Alba Iulia a avut un comportament care a provocat indignarea celor prezenţi, făcând gesturi ameninţătoare la adresa angajaţilor societăţii şi rupând mai multe pliante publicitare.   De asemenea, în data de 06 martie2013, aflându-se într-un local public din Alba Iulia,   a ameninţat că se va tăia cu o lamă ce o are asupra sa.

În data de 17 aprilie, suspectul  a sustras suma de aproximativ 200 lei din cutia milei aflată în capela unui cimitir din municipiul reşedinţă de judeţ, iar în perioada 2010 – 2013 a cerşit în mod regulat în diverse localuri de pe raza localităţii.

Faţă de suspect se efectuează cercetări pentru comiterea infracţiunilor de “ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si liniştii publice”, faptă prevăzută de articolul   321 aliniatul 1 din Cod penal,  „distrugere” , prevăzută  de articolul  217 aliniatul 1 din Cod penal ,  “furt calificat”, prevăzut de articolul  208 aliniatul  1, 209 aliniatul 1 litera e din Cod penal  şi  “cerşetorie” , faptă prevăzută de articolul  326 din Codul penal.”

Problema se pune în felul următor. Cum îi protejează autoritățile – poliție, procuratură, jandarmi, poliție locală – pe cetățeni de acest, pe de-o parte năpăstuit al soartei, iar pe de altă parte infractor recidivist, care reprezintă din punctul meu de vedere o “bombă cu ceas”. Cine și cum va răspunde când acest personaj va face următoarea victimă?

Aștept sugestiile dumneavoastră la secțiuniea comentarii de mai jos! Cele mai inspirate dintre acestea le voi transmite mai departe IPJ Alba, Poliției Locale Alba Iulia și Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.

autor Bogdan Presecan

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Mesaje de SFINŢII CONSTANTIN şi ELENA. Ce SMS-uri, felicitări, urări puteţi trimite celor dragi cu ocazia zilei de nume

MESAJE de Sfinții Constantin și Elenea FELICITARI pentru Constantin și Elena. Urări prin SMS de Sf CONSTANTIN şi ELENA 2021… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

25 Comentarii

mda 29 aprilie 2013 at 15:10

Individul asta ar trebui trimis la Galda. Pe viata!

matahala 29 aprilie 2013 at 15:19

Acest individ nu trebuie arestat. El trebuie internat.

Intr-un stat civilizat, ar fi fost luat imediat de pe strada si dus la un spital de boli psihice cronice si TRATAT acolo.Eventual sa ramana toata viata acolo.

Politia si parchetul nu prea au ce face daca se dovedeste ca nu are discernamint. (nu stiu daca il are-dar la limita de jos- orinu are deloc)

Este mai degraba un caz social. Din pacate in Romania bolnavii psihici agresivi, periculosi,sunt lasati pe strada pana se intimpla o nenorocire.

Ca orice om, acest claudiu are dreptul la tratament si internarea lui ar contribui la siguranta sociala

Carcotasul 29 aprilie 2013 at 15:21

Rudele feminine ale procurorilor, au avut noroc, inca nu s-au intalnit cu Chirila!

dolfi 29 aprilie 2013 at 16:49

bogdane, ai uitat sa spui de inca o „meteahna” a individului: „colectarea” de bani de la clientii localurilor din oras… Am auzit ca cei ce refuzau sa-l „cinsteasca” o cam luau pe coaja de la individ… cu discernamant sau nu, bolnav psihic sau nu, pe cetatenii obisnuiti cine-i protejeaza? Cum au spus si antevorbitorii mei, bolnavii psihici periculosi sunt lasati liberi si mai grav fara medicatie!!!
Ce copil de bani gata sau nevasta de procuror trebuie s-o pateasca ca sa-si faca procurorii datoria???

nu conteaza 29 aprilie 2013 at 21:59

Da sa-l inchida… si eu am sunat iarna asta la politie… nu am vrut sa dau mana cu el si sai dau bani… si a inceput saa ma ameninte… prin gesturi.. si sa inervat..! am sunat la politie..dar a plecat si am renuntat sa vina un echipaj…AR FII BINE SA SE IA MASURI!…LEGALE…

Aloooooooo 29 aprilie 2013 at 22:24

Daca mai exista inca spitale de nebuni, acolo trebie trimisi intai cei care inca nu l-au trimis acolo pina acum, pe NEBUN! Cei care l-au avut in mina si poate s-au temut de acest paranoia, ar trebui DEMISI, de urgenta! Cand un dobitoc incalca legea, iar unii considera ca nu prezinta pericol public, intai trebuie ca societatea sa se debaraseze de cai care iau astfel de hotarir. Asta, pt ca se dovedeste ca decidentii nu pot lua decizii in folosul societatii care le plateste salarii uneori prea grase.

unul oarecare 29 aprilie 2013 at 22:41

il vor inchide dupa ce va freca in *** vreo odrasla de procuror sau judecator.

marius 29 aprilie 2013 at 22:50

incredibil ce situatii penibile si periculoase creaza sistemul de stat si societatea romanesca!e vina noastra a tuturor pentru ca tolerand astfel de situatii se ajunge la aberatii de acest gen in care autoritatile pot tergiversa probleme din ce in ce mai grave! de ce credeti ca am ajuns ca nebunii sa fie tratati de justitie cand ei trebuiesc tratati in spitale …bine spunea cineva: individul in cauza chiar are dreptul de a fi tratat!
felicitari pentru demersul jurnalistului! apreciez ca va preocupa probleme reale ale orasului si sper ca impreuna cu cititorii, dar mai ales prin atentionarea autoritatilor sa contribuiti la rezolvarea unor astfel de situatii!

puscarie 29 aprilie 2013 at 22:57

Chiar ma bucur ca ati ridicat aceasta problema in legatura cu acest delicvent. Mama mea a fost agresata acum 3-4 saptamani de acest personaj. Era in fata magazinului Orizont din Cetate, cand deodata s-a trezit cu o palma peste crestet. A fost efectiv socata cand a realizat ce s-a intamplat. Cand s-a intors, l-a vazut pe celebrul nostru personaj ca fugise. Ne-am gandit sa depunem o plangere la Politie, insa in final am renuntat la idee. E mai mult decat recomandabil ca acest recidivist sa nu mai ramana printre cei liberi. Si sa stiti ca handicapul lui e in mare parte aparent, e foarte dibace tipul.

Pericol 30 aprilie 2013 at 0:11

Cred ca absolut toti locuitorii (cel putin cei din Cetate) Alba Iuliei au fost macar o data agresati de acest individ. Sapt. trecuta, aflat la o terasa din Cetate, apare individul, intinde mana, eu ii fac semn sa plece, iar el da cu palma in masa astfel incat mi-a varsat cafeaua pe mine. Altadata m-a pri ns efectiv de mana si m-a smuncit pt. ca am refuzat sa-i dau bani. Cred ca acest „personaj” reprezinta un pericol public si ar trebui inchis… Sa nu uitam ca vesnic are lama la el si poate ameninta ca se taie pe el insusi, insa intr-un exces de nebunie, daca pune cuiva lama la gat??? Ma mir cum de a stat atata timp in libertate… De muuuuuuult trebuia inchis!

lucian 30 aprilie 2013 at 7:51

Eu sper sa se intalneasca maine cu „Mutu” fata sau sotia domnului procuror si mai vedem dup-aia.

ovidiu 30 aprilie 2013 at 13:11

Mai sunt si alti delicventi nebuni in Alba si poate mai periculosi decat acesta. de exemplu pe strada Primaverii este unul caruia ii zice CINCIU care urla in toiul noptii si se leaga de oameni pe strada. Politia cred ca e oarba si anevorbitorii mei au dreptate – pana ce vreo odrasla de judecator sau de procuror nu le cade victima nu se intampla nimik. Rusine

via facebook 30 aprilie 2013 at 14:37

Chiar ca ar trebui inchis..cei care se plimbau duminica in zona cetatii medievale au avut ocazia sa il vada pe acest neajutorat dar extrem agresiv taiat cu lama si plin de sange pe mana si pe haine…felicitari Bogdan Presecan…speram sa se ia o decizie si sa fie inchis undeva inainte sa faca vre`una si dupa sa fie prea tarziu

via facebook Rude Jack 30 aprilie 2013 at 14:40

Bogdan, daca vrei sa dai dovada politiei ca respectivul trebuie arestat, contacteaza mai multe victime si ai sa vezi ca se formeaza un stereotip. Fac pariu ca victimele, in general, se afla in dezavantaj fizic (femei, batrini, copii sau barbati mai mici de statura) ……ce demonstreaza ca el constientizeaza foarte bine ce face, isi alege victimele!
In acelasi moment, daca e inconjurat de mai multa lume si se simte amenintat ……scoate lama si ameninta ca se taie, la fel constientizind reactia oamenilor de al lasa in pace.
E mecanism de auto aparare prin manipulare care nicidecum nu-l poti atribui unei persoane inconstiente de ce face! Daca procurorul angajeaza un psiholog, il incadreaza repede la un profil de criminal si-l aresteaza repede

via facebook Jake Rude Diesel 30 aprilie 2013 at 14:42

Bogdan, daca vrei sa dai dovada politiei ca respectivul trebuie arestat, contacteaza mai multe victime si ai sa vezi ca se formeaza un stereotip. Fac pariu ca victimele, in general, se afla in dezavantaj fizic (femei, batrini, copii sau barbati mai mici de statura) ……ce demonstreaza ca el constientizeaza foarte bine ce face, isi alege victimele!
In acelasi moment, daca e inconjurat de mai multa lume si se simte amenintat ……scoate lama si ameninta ca se taie, la fel constientizind reactia oamenilor de a-l lasa in pace.
E mecanism de auto aparare prin manipulare care nicidecum nu-l poti atribui unei persoane inconstiente de ce face!
Daca procurorul angajeaza un psiholog, il incadreaza repede la un profil de criminal si-l aresteaza repede

masuri urgent! 30 aprilie 2013 at 14:47

L-am surprins vandalizand inclusiv statii de autobuz din oras.

Stareta 30 aprilie 2013 at 17:04

Handicapul lui nu este o scuza pentru ceea ce face.Problema este ca i s-au tolerat toate aceste asa zise nazbatii pe care le-a facut,iar cei in masura sa decida asupra soartei lui nu au facut-o pana acum.Sunt destule spitale,sanatorii pentru tratarea sau izolarea lui.Cand se va lua o masura impotriva lui sa nu fie prea tarziu.Cetatenii orasului ,indiferent de varsta sau sex sunt supusi pericolului. Sau autoritatile nu-l trateaza ca pe un pericol public?Ce bine-i sta Cetatii Alba Carolina cu astfel de mascarici. Este numai bun pentru programe artistice cand vin grupuri de turisti straini.Atunci sa-l echipeze primaria cu uniforma de bufon.Astfel de persoane nu este bine sa umble in libertate. Nu este bine pentru siguranta populatiei si nici pentru imaginea orasului.Lasand la o parte micile infractiuni ,trebuie internat la un sanatoriu.Si asta cat mai curand posibil.

Anonim in direct! 30 aprilie 2013 at 18:20

Dau dreptate tuturor…acesta trebuie inchis…nu are ce cauta pe straziile din Alba…facem orasu de rusine cu asemenea retardat mintal mai ales acum pe vremea cand terasele sunt deschise pe tot bulevardul!Vara trecuta imi vine taiat pe terasa si sa cerseasca bani!Copiii,femeile din jurul meu erau pur si simplu socati si pot sa zic ca au lasat balta consumatia-pizza+suc etc si s-au ridicat de la masa!Pai unde se ajunge cu asa ceva?Daca i comentezi…te asteapta si te urmareste pana ajungi intre blocuri!Politia si primaria ar trebui sa puna la punct situatia cersetoriilor si bolnaviilor de pe straziile orasului…ajungem pe net sa ne facem reclama cu ei in loc sa prezentam ceva mai bun!Sunt f mandru de conducerea orasului…NOT!

cetatean 30 aprilie 2013 at 22:00

Pe acest individ l-am vazut calatorind cu trenul. Se tot plimba prin vagon, atingea calatorii cersind bani.Pe maini, cap avea rani deschise(provocate posibil de el), punand astfel in pericol calatorii aflati in tren (cate boli poate transmite???). In putinele cuvinte,sunetele pe care le rostea am reusit sa inteleg: Deva,Timisoara. Posibil calatorea la Deva sau Timisoara.Acest individ este un pericol public si nu trebuie lasat sa se plimbe liber. Daca din punctul de vedere al procurorului individul nu reprezinta un pericol public ( posibil ca procurorul din acest caz asteapta ca individul sa arunce un calator din tren ca sa il aresteze), solicit ca Primaria prin Directiile pe care le are in subordine, sa analizeze cazul, sa faca demersurile necesare si sa-l interneze unde ii este locul, pentru handicapul care il are. Nu putem tolera la nesfarsit acest caz.

Neprietenul 30 aprilie 2013 at 22:37

Il stiu pe nebun, e intr-adevar periculos. Ce e fain insa la articol nu e neaparat subiectul in sine: „nebunul”, ci ca se ocupa de oras, stii ? Prin 90 ii invidiam pe aia din Timisoara, vorbeau cu nonsalanta la tv locala de nebunii lor… in fiecare oras sunt… Ce e nou pentru Alba Iulia este ca se vorbeste despre oras.
N-ai sa vezi asta in Unirea sau alt organ fost comunist… felicitari pentru articolul asta, pentru cel cu Angela, pentru tușele acide la adresa personajelor de la prefectura, primarie, finante, etc… Subiectele, fie ele si caricaturale, au mult mai mare relevanta in conjunctie cu orasul decat ca stiri sau analize in sine.

Respect! Criar aduceti ceva noi. Discutia despre propria noastra… (era sa zic cocina, dar nu zic! 🙂 ) propriul nostru habitat! 🙂

Andy 1 mai 2013 at 0:11

Perfecta dreptate are toata lumea de aici , dar eu o bucata tot ii dau intr`o zi ! Si atunci sunt curios , mie ce imi face politia ? Adica nebunu asta are voie sa faca toate prostiile ? Credeti-ma eu i-am dat bani doar ca sa ma scap de el … dar dupa cate vad , la urmatoarea ocazie sunt foarte curios cum se manifesta daca nu ii fac pe plac … Depuneti plangere la politie , nu mai asteptati sa se intample vreo nenorocire !

deep mind peace 1 mai 2013 at 0:12

Sunt foarte foarte curios… ce ar face Isus in acest Caz, El este Domnul nostru cel putin al celor ce se cred crestini si daca il rugam frumos sunt sigur ca va da o decizie plina de iubire, intelepciune dreptate si pace.

deep mind peace 1 mai 2013 at 0:19

Don’t forget! Jesus was descendent of great warrior King David and the power of David sword was behind Jesus word.

deep mind peace 1 mai 2013 at 0:26

God Blessed our Lord Jesus. He-s alive up in the Sky.
Just pray, don’t stay.

neamtzu 1 mai 2013 at 13:12

acu vreo 2 saptamani individul a defecat in public pe o banca din Cetate. in tot acest timp radea si ameninta cu repercursiuni sexuale asupra femeilor care treceau. apoi a plecat urland si agitand steagurile cu care se plimba. horror…