Curier Județean

Campania ”Oscar, șarpele hoinar” , în 4 școli din Alba Iulia: Elevii, încurajați să meargă la școală pe jos sau cu bicicleta, în Săptămâna Europeană a Mobilității

Ioana Oprean

Publicat

în

oscar-sarpele-hoinar-685x320Cea de-a 3-a ediție a campaniei TrafficSnake România a debutat luni, 19 septembrie. Această inițiativăa fost creată pentru a încuraja elevii, părințiiși cadrele didactice să adopte mersul pe jos, cu bicicleta sau cu mijloacele de transport în comun, atunci când se deplasează la școală. Campania se organizează în paralel, în 20 de țări europene, iar România ocupă primul loc după 2 ani de desfășurare, înscriind cel mai mare număr de școli, realizând economii importante de combustibili și emisii de CO2.

Alba Iulia este prezentă în cea de-a treia ediție a campaniei „OSCAR, ȘARPELE HOINAR”, desfăsurată chiar în Săptămâna Europeană a Mobilității, cu următoarele școli: Ion Agârbiceanu, Mihai Eminescu, Vasile Goldiș și Liceul cu Program Sportiv.

Mergând pe jos sau cu bicicleta, copiii devin conștienți de mediul înconjurător și își dezvoltă aptitudini privind siguranța în deplasare, precum și capacitatea de a anticipa acțiunile celorlalți participanți la trafic. În plus, mersul pe jos sau cu bicicleta contribuie la atingerea necesarului zilnic de mișcare fizică recomandată. Un alt beneficiu provine din decongestionarea zonelor adiacente școlilor. TSG își propune să combată o serie de percepții negative privind siguranța în trafic și să promoveze modurile de deplasare sustenabile ca distractive și sănătoase.

Am venit pe jos!”- e prima informație pe care o dau cu bucurie copiii, cadrelor didactice implicate în campanie. Jocul ăsta nu este despre cifre seci și trimiteri la Tabelul lui Mendeleev. Cu toate că, dacă toate calculele sunt exacte s-au înregistrat niște recorduri absolute, într-o țară în care oamenii au pus egal între mașina și un mod de viață: economii de 21.132 kg CO2 și 122.861 km deplasări sustenabile (km care nu au mai fost parcurși cu mașina). Pe Oscar îl simți în călcâie, în respirația proaspătă a dimineții, în roșeața obrajilor, în fiecare pas spre și dinspre școală. Ar trebui să reconsiderăm usurința deplăsării versus nocivitatea ei, în fiecare zi, nu doar în câte o zi. Oscar este prietenul celor mici, care le stă alaturi celor care șerpuiesc cu pași mici orașul, cu sau fără uniformă”, Ovidiu Podaru, responsabil campanie, Primaria Alba Iulia.

Mergând pe jos sau cu bicicleta, copiii devin conștienți de mediul înconjurător și își dezvoltă aptitudini privind siguranța în deplasare, precum și capacitatea de a anticipa acțiunile celorlalți participanți la trafic. În plus, mersul pe jos sau cu bicicleta contribuie la atingerea necesarului zilnic de mișcare fizică recomandată. Un alt beneficiu provine din decongestionarea zonelor adiacente școlilor. TSG își propune să combată o serie de percepții negative privind siguranța în trafic și să promoveze modurile de deplasare sustenabile ca distractive și sănătoase.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare

Ioana Oprean

Publicat

în

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces

Ioana Oprean

Publicat

în

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]

Citește mai mult