Bogdan Borza – în fruntea echipei naţionale de tenis a României
Tânărul tenisman cugirean, Bogdan Borza de la Clubul Sportiv Orăşenesc Cugir se află în fruntea echipei naţionale care va reprezenta România la Campionatul European Whinter Cups, categoria 14 ani, ce va avea loc în 4-6 februarie 2011. Această poziţie a ocupat-o în urma „Selecţiei Naţionale de Toamnă 14 ani”, din perioada 13-19 noiembrie, la care a fost convocat alături de alţi 16 jucători de aceeaşi vârstă.
În ciuda faptului că Bogdan Borza a jucat accidentat, el a reuşit să se impună în cadrul turului preliminar, în faţa a şase adversari din cei şapte cu care a jucat: Madaraş Dragoş din Deva (6-2; 6-2), Cozma Daniel din Satu Mare (6-0; 6-2), Efrim Ion din Constanta (2-6; 4-6), Iordache Sorin din Slobozia (6-0; 6-0), Bucur Sergiu din Constanţa (6-4; 6-3), Frunză Nicolae din Bucureşti (6-4;6-3), Grigorescu Alexandru din Sinaia (6-0; 6-1).
La sfârşitul competiţiei, tânărul tenisman al CSO Cugir, Bogdan Borza a ocupat locul 2, deşi a avut acelaşi număr de victorii, adică şase, ca şi competitorul lui, Efrim Ion aflat pe locul 1.
Pe lângă faptul că va face parte din lotul naţional la Campionatul European Whinter Cups, Bogdan Borza a câştigat dreptul de a participa la cele mai importante două concursuri de 14 ani care se vor desfăşura în Franţa pe 14 ianuarie şi 7 martie 2011. În aşteptarea acestor importante competiţii, tânărul talent cugirean îşi va continua pregătirea sub îndrumarea antrenorului său de tenis, Sorin Bărăştean de la Clubul Sportiv Orăşenesc Cugir. Îl felicităm şi noi pentru aceste performanţe şi îi dorim să obţină rezultate remarcabile la competiţiile care-l aşteaptă. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)