Blocul ,,NATO” din Cugir intră în proces de reabilitare și modernizare
În baza unui proiect de hotărâre inițiat de primarul Adrian Teban, Consiliul local al orașului Cugir a aprobat în ultima sa ședință pe anul 2018, Documentaţia tehnico economică, faza DALI și indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul de investiţie „Reabilitare și modernizare bloc de garsoniere – str. G. Cosbuc nr.8”
Demersul are la bază, Programului Operaţional Capital Uman 2014-2020 (POCU), Axa prioritară – Incluziunea socială şi combaterea sărăciei, Operaţiunea – Reducerea numărului de comunităţi marginalizate în care există populaţie aparţinând minorităţii rome aflate în risc de sărăcie şi excluziune socială, prin implementarea de măsuri integrate, fapt pentru care s-a depus proiectul “INCLUZIV Investiţie europeană pentru dezvoltarea socială în Cugir.
Scopul principal al acestui proiect este de îmbunătățirea a condițiilor de viață a populației rome, sens în care a fost promovată o documentatie in faza DALI de REABILITARE SI MODERNIZARE BLOC DE GARSONIERE – STR. G. Cosbuc, nr.8, Cugir.
Este vorba despre o cladire (cunoscută drept Blocul ,,NATO”), bloc de locuinţe cu 105 apartamente din care 35 proprietate privată si 70 proprietate a Oraşului Cugir, cu câte o cameră și regim de înălţime parter + 4 etaje cu o vechime de cca 50 ani
Blocul este racordat la rețeaua de apă potabilă, la rețeaua de energie electrică și la rețeaua de canalizare. Încălzirea este asigurată prin sobe cu lemne.
Prin această lucrare de reabilitare a clădirii se propune branșarea construcției la rețeaua de gaze naturale si executarea instalației comune pe casa scării pâna la ușa fiecărui apartament.
Se va reabilita instalatia electrica si sanitara din zona celor 70 apartamente care sunt proprietatea UAT Cugir.
Suprafata construită desfașurată – 1860,60 mp
Valoarea totală a investiţiei cu TVA = 1.349.994,00
Durata de realizare a investiţiei: 18 luni
Finanțarea este realizată din fonduri nerambursabile, fonduri de la bugetul local și fonduri legal constituite.
Constantin PREDESCU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Avarii multiple la rețeaua electrică din Alba Iulia în urma furtunii puternice de luni după-masa. Mai multe cartiere din oraș au rămas fără curent
Avarii multiple la rețeaua electrică din Alba Iulia în urma furtunii puternice de luni după-masa. Mai multe cartiere din oraș au rămas fără curent O furtună puternică a lovit Alba Iulia, luni după masa, provocând multiple avarii la rețeaua electrică din oraș. Rafalele violente de vânt și precipitațiile abundente au cauzat întreruperi de curent în […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie