„Balul voluntarilor” la Alba Iulia
Pentru că anul 2011 este Anul European al Voluntariatului, Centrul Judeţean de Voluntariat Alba, organizează o serie de activităţi ce aduc in atenţie ideea de voluntariat, impactul pe care această mişcare îl poate avea pentru comunităţile locale şi pentru persoanele care se implică voluntar, precum şi dezvoltarea infrastructurii pentru voluntariat. Pentru a răsplăti activitatea tinerilor voluntari care s-au implicat în acţiunile desfăşurate până acum, dar şi pentru promovarea ideii de voluntariat în rândul tinerilor, Centrul Judeţean de Voluntariat Alba organizează în data de 11 februarie 2011, ora 17.00, la Restaurantul Terasa Viilor, „BALUL VOLUNTARILOR”.
După cum ne-a declarat părintele Florin Croitoru, directorul coordonator al Centrului de Misionariat din cadrul Arhiepiscopiei de Alba Iulia, Centrului Judeţean de Voluntariat Alba reprezintă un mecanism social care facilitează implicarea voluntară a tinerilor în comunitate prin identificarea şi punerea în legătură a nevoilor existente în comunitate cu disponibilul de abilităţi, cunoştinţe, energie şi entuziasm al membrilor comunităţii. „Viziunea acestui centru, afirmă părintele Croitoru, este aceea de a crea o comunitate de tineri – principalii agenţi ai schimbării sociale – care să se implice în rezolvarea problemelor comunităţii, oferindu-şi timpul, cunoştinţele, abilităţile şi entuziasmul, dezvoltându-se astfel personal şi pregătindu-se totodată pentru viaţă.” (I.H.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)