Avântul Reghin – CS Ocna Mureș 2-2 (1-0) | Incredibil, ocnamureșenii egalați la ultima fază, în minutul 90+7!!!

CS Ocna Mureș a fost la câteva secunde de o victorie uriașă la Reghin, care punea capăt unei crize profunde.

Ocnamureșenii au întors scorul în actul secund, în fieful ocupantei locului al 3-lea înaintea etapei, dar au fost egalați! „Soda dragă” venea după 6 eșecuri la rând și un singur punct în 8 partide. De fapt, de numele Avântului se leagă precedentul succes, obținut acum 64 de zile. Trei puncte imense ratate echipa lui Dan Roman, care a intrat titular în condițiile unei acute crize de efectiv. Finalul a fost încins, iar în faza premergătoare golului egalizator, Ceaca a scăpat singur pe contraatac, a fost faultat de un adversar în postura de ultim apărător. Nu s-a acordat nimic, ocnamureșenii au trimis balonul afară, nu le-a fost returnat, iar ulterior a rezultat un corner în urma căruia au fost egalați

*1-0, MIN. 5: CHIRLEJAN a deschis scorul cu un șut de la 10 metri

*1-1, MIN. 53: CEACA a egalat, pe contraatac, lansat de Guț

*1-2, MIN. 81: D: GHIȚĂ înscrie și aduce avantajul oaspeților, după un nou contraatac pornit de la Guț

*2-2, MIN. 90+7: HARKO marchează după un corner și o nesincronizare în defensivă

*Dan Roman: „S-a întors roata”

„Am început modest meciul, am primit gol dintr-o greșeală de marcaj. De prin minutul 30 am echilibrat, iar în actul secund am reușit să-i surprindem pe adversari exact acolo unde suferă. S-a întors roata… În tur am învins noi cu un gol la ultima fază după ce am fost egalați în minutul 85, aici a fost rândul reghinenilor să marcheze golul egalizator în prelungiri. Am făcut un joc consistent, am schimbat sistemul, dar încă suferim din punct de vedere fizic și nu avem schimbări care să ne ajute în momente dificile. Este bine că am stopat seria de înfrângeri„, a spus Dan Roman.

Criză acută de efectiv la vizitatori, cu Dan Roman între titulari și numai 4 rezerve! G. Goronea (23) a șutat pe lângă din  interiorul careului. Alte trei oportunități ale oaspeților: Al. Giurgiu (34) – corner scos de sub bară de Bucin; cap Guț pe lângo și D. Ghiță (41) – minge scoasă din fața porții. Ceaca alte două bune situații în finalul primei reprize: șut peste din 16 metri și reluare pe lângă

Gruparea din “orașul viorilor” reprezintă revelația acestui sezon și se bate la play-off, având o serie de 4 jocuri imbatabile (6 puncte), iar oponenți au ajuns ultimii în clasament.
“Soda dragă” impresionează în Cupa României dar suferă teribil în campionat: 6 înfrâgeri succesive și un singur punct în 8 jocuri!
O cădere aproape incredibilă, ilustrată de faptul că ultima victorie ocnamureșeană s-a produs în urmă cu 64 de zile, mai bine de două luni, pe 17 septembrie, la duelul din tur cu… Avântul Reghin. Un meci nebun, în care oaspeții au condus la pauză, scor 2-0, gazdele au revenit și au trecut în avantaj, fiind egalate în minutul 85 (3-3), pentru ca Ceaca să înscrie golul izbăvitor în prelungiri.
Echipe:
Avântul: Bucin/ cpt – Bugnar, R. Suciu, S. Bucur, Șerbănați, M. Pop, Enescu, Vrabie, Harko, Chirlejan, Ad. Murar; rezerve Raica, Panga, M. Bucur, Bujor, B. Oltean, T. Truță, D. Dan. Antrenor Vilmoș Stoica
CS Ocna Mureș: Cadar – Cimpoieșu, Paleoca, D. Mic (76, Al. Țăranu) –  Gorba, Guț (90, Bucșa), Al. Giurgiu/ cpt, G. Goronea, Roman – D. Ghiță (82, Ad. Coman), Ceaca; rezerve Fl. Stângă. Antrenor Dan Roman
Arbitri: B. Florea, I. Andrei (ambii Piatra Neamț), Cl. Lucaci (Bacău) Observatori Ad. Voica (Bistrița), L. Broscățan (Brașov)

Denisa Mărcuș și Miruna Măda, cicliști din Alba, pe podium la Triada MTB Avrig

Denisa Mărcuș și Miruna Măda, cicliști din Alba, pe podium la Triada MTB Avrig Cicliștii din Alba legitimați la CSM Mediaș au realizat rezultate de apreciat la primul concurs de mountain bike din acest an disputată în zona Transilvaniei. Triada MTB Avrig s-a desfășurat pe parcursul a două zile, adresandu-se cicliștilor amatori, dar și celor […]