Atleți din Alba la etapa naționalelor Under 16 și Under 18: clasări pe podium și recorduri personale

Tot în weekend, pe stadionul din Complexul Sportiv bucureștean „Iolanda Balaș Soter”, s-a disputat etapa întâi a Campionatului Național Under 16 și Under 18, la startul căreia s-au regăsit 12 atleți din Alba.

Mulți dintre aceștia au urcat pe podium, reușind în același timp să înregistreze recorduri personale (PB).

Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) s-a clasat pe locul secund în proba de 1500 metri la Under 16, cu 4:09.91, record personal (PB) al sportivului pregătit de Cristina Man, respectiv poziția a 3-a în proba de 800 metri cu rezultatul 1:59.07 (din nou PB).

O altă atletă din Aiud, Bianca Valc (ACS Atletich Aiud/ CSM Unirea Alba Iulia) a concurat în cursa de 400 metri și a obținut rezultatul 61.93 (pregătită de Ioana Bozdog), clasându-se pe locul 5 la Under 16 (participantă în premieră), iar la cursa de 800 de metri a fost prima, cu rezultatul 2:21.90.

În proba de 1500 metri, feminin, Roxana Daria Filipan (LPS Alba Iulia, antrenor Mihaela Vlas) a fost a 3-a la Under 16 (timpul de 5:13.27), respectiv poziția a 5-a la 3000 metri (rezultatul 11:26.74).

Mădălina Gheorghiu (LPS Alba Iulia, antrenor Gabriel Avram) a reușit PB (record personal; timpul 5:49.27) la Under 16.

Alexandra Maria Cristea (CS Unirea Alba Iulia/ LPS Alba Iulia) a câștigat proba de 5000 metri alergare a junioarelor 2 (abordată în premieră de eleva antrenorului Gabriel Avram) cu timpul 19:05.41.

Pe aceeși distanță, la masculin, Alberto Mario Zaharia (LPS Alba Iulia, pregătit de Mihaela Vlas) s-a clasat pe locul întâi la Under 18 (rezultat 16:02.25).

Ana Petrescu (CS Unirea Alba Iulia, antrenor Mariana Bucerzan) a fost a treia în proba de 5000 metri marș Under 18 (rezultat 29:07.16).

A mai fost înscris David Bercheu (CS Unirea Alba Iulia, antrenor Ana Rodean) – la 3000 metri Under 16.

Iasmina-Nicoleta Rațiu (CS Unirea Alba Iulia, antrenor Mihaela Vlas) a participat în proba de înălțime Under 16. Debutantul Mihnea Acatrinei-Furtună (CSM Unirea Alba Iulia, antrenor Ana Rodean) – în proba de 800 de metri Under 18, a reușit timpul 2:15.92.

Bogdan Mihai Popa (LPS Alba Iulia/ CSM Unirea Alba Iulia, antrenor Ana Rodean), tot în proba de 800 metri, Under 18, a scos timpul 2:03.86.

Debutantul Codrin Alexandru Vințan (LPS Alba Iulia, antrenor Mihaela Vlas) a concurat tot 800 metri, Under 16, având rezultatul 2:17.26.