Astăzi, meci amical, Europa Alba Iulia – CS Zlatna
Echipierii divizionarei terţe au efectuat ieri vizita medicală şi astăzi au parte de primul joc de verificare al iernii, disputarea jocului depinzând şi de condiţiile meteo. Este vorba de întâlnirea de la Drâmbar, programată de la ora 16.30, între Europa Alba Iulia (locul secund în Liga a IV-a) şi CS Zlatna (poziţia a 9-a în Seria a 6-a). De altfel, relaţiile cordiale dintre cele două grupări au dus la un schimb de jucători, M. Bratu va evolua în primăvară la Europa, în vreme ce Colcer a ajuns la echipa de pe Ampoi. În schimb, sub comanda antrenorului Ion Ilie a revenit M. Neagu (curtat atât de Europa Alba Iulia, cât şi de CSO Cugir), iar fundaşul Al. Man (împrumutat de la FC Unirea până în vară) efectuează un stagiu de pregătire la Râşnov, cu Dinamo II Bucureşti. În privinţa plecărilor, V. Avram s-a alăturat contingentului zlătnean ajuns la FC Cisnădie alături de tehnicianul Mihai Dăscălescu, ce cuprinde momentan 5 nume: P. Muntean, Cos. Simtion, P. Ciucă, A. Ianc şi V. Avram, iar portarul Toderaş a discutat ieri condiţiile rezilierii înţelegerii pe cale amiabilă. De altfel, în această iarnă, cu excepţia lui A. Câmpean – 5 goluri, aurarii şi-au pierdut principalii marcatori din tur (golgheterul P. Muntean – 6 reuşite, P. Ciucă – 4 şi A. Ianc – două), ce au acumulat 12 din cele 20 de goluri marcate de CS Zlatna în prima parte a campionatului. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)