Asistenţă medicală de calitate la Cugir | 4 februarie 2013
În cadrul unui Raport prezentat de Serviciul Public de Asistenţă Socială aflat în subordinea Consiliului local Cugir se arată că activitatea la nivelul celor două compartimente din cadrul Biroului de Asistenţă Medicală şi anume: Asistenţă medicală şcolară, respectiv Asistenţă medicală comunitară s-a desfăşurat la un nivel corespunzător.
Activităţile principale pe care compartimentul le desfăşoară la nivel comunitar s-au axat în pricipal pe monitorizarea şi furnizarea serviciilor pentru nou născuţi, gravidele şi lăuzele de pe raza oraşului şi a localităţilor aparţinătoare Cugirului. Tot pe acest palier comunitar s-au acordat măsurile necesare de protecţie a sănătăţii mamelor şi a nou născuţilor precum şi participarea la programele de vaccinări şi controale medicale profilactice. În acelaşi timp, beneficiarilor acestui serviciu li s-au oferit şi consiliere cu privire la adoptarea măsurilor necesare în vederea parcurgerii unui stil de viaţă adecvat care să evite riscurile de îmbolnăvire.
Referitor la Asistenţa medicală şcolară se poate aprecia că asistenţa medicală şi stomatologică au fost asigurate în condiţii bune, pentru preşcolari, elevi şi studenţi în cadrul cabinetului medical şi stomatologic situat cadrul Şcolii Gimnaziale „Singidava”. Astfel, asistenta medicală stomatologică desfăşurată în cadrul cabinetului şcolar a fost asigurată de dr. Ştefan Miere, astfel că, numai pe semestrul al doilea al anului trecut au fost raportate 436 de consultaţii.
Potrivit aceluiaşi raport, prezentat de şefa serviciu SPAS Cugir- jr. Viorica Ştirb Nedel, Asistenţa medicală şcolară a avut şi scop de informare cu privire la profilaxia şi tratarea primară a afecţiunilor întâlnite în colectivitate. Serviciile au fost oferite atât în cadrul cabinetului medical prin aportul d-nei dr. Olimpia Lacatos, cât şi în cadrul unităţilor şcolare, unde asistenta medicală are anumite atribuţii de îndeplinit. Numărul controalelor medicale pentru elevi şi preşcolari înregistrate pe cele şase luni ale anului trecut s-au ridicat la aproape 500. (C .P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)