Ziarul Unirea

ARD – huiduită la depunerile de coroane la Statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Aproximativ 2000 de persoane au participat la depunerea de coroane de flori la Statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul de la Alba Iulia, cu ocazia Zilei Naţionale a României. Şi de această dată, tinerii basarabeni au dominat sonor perimetrul, înconjurând întregul loc de desfăşurare a evenimentului. Dotaţi cu pancarde şi steaguri, purtând pe braţe banderole ale asociaţiei lor, basarabenii au scandat mereu „Basarabia e România!”. De asemenea, nu au lipsit nici militanţii pentru salvarea Roşiei Montane. Au fost prezente conducerile instituţiilor publice judeţene şi locale, iar dintre oaspeţi i-aş aminti pe Ecaterina Andronescu, ministrul Educaţiei, şi Miron Cozma, care a venit şi în această zi pregătit de campanie electorală pentru partidul său.

Cel care a trecut în revistă formaţia de militari, compusă din ostaşi ai Armatei Române de la Bistriţa, Dej, Brad şi elevi militari din Alba Iulia, a fost g-ral. bg. Ioan Manci, locţiitorul comandantului Diviziei a 4-a Infanterie „Gemina” Cluj-Napoca, ofiţerul fiind însoţit de prefectul judeţului Alba, Flaviu Cozuc. Adversitatea politică şi-a spus cuvântul şi de această dată, cele două tabere – USL şi ARD – aşezându-se diametral opus una faţă de cealaltă.

ELIT

După intonarea Imnului de Stat pe acordurile fanfarei militare de la Cluj, au depus coroane Preşedinţia, Senatul şi Camera Deputaţilor, Guvernul şi Instituţia Prefectului, MApN, MAI, CJ Alba (în frunte cu preşedintele Ion Dumitrel), Primăria şi CL Alba Iulia (nelipsind primarul Mircea Hava), Primăria Chişinău, structurile MAI din Alba (IPJ, IJJ, ISU), SRI, STS, Curtea de Conturi, Primăriile Suceva, Târgovişte, Sebeş, Aiud (ca de fiecare dată primarul Horaţiu Josan a fost prezent), Zlatna (primarul Silviu Ponoran şi fiul său), Primăria Mihalţ, absentând însă delegaţii de la Blaj şi Ocna Mureş, de exemplu. Majoritatea celorlalte instituţii publice au depus coroanele de flori la busturile făuritorilor Unirii, din jurul Sălii Unirii.

Dintre partidele politice, au depus coroane USL, ARD (huiduită copios), UDMR, PNŢCD, PRM, PP-DD, Partida Romilor „Pro Europa”, dar şi-au adus omagiul şi veteranii de război, elevii şi  cercetaşii din Alba, masonii, Cavalerii Templieri, membrii Congresului Spiritualităţii, Societatea Cultural-Patriotică „Avram Iancu”, Fundaţia „Alba Iulia, 1 Decembrie 1918”. O pată de culoare au reprezentat-o romii căldărari din Sebeş, purtând pancarda, fulare şi steagul asociaţiei lor, femeile şi chiar fetiţelei purtând tradiţionalele rochii colorate, nelipsind şiragurile împletite de galbeni. De asemenea, într-una dintre delegaţii s-a remarcat un… negru, care purta însă cu mândrie drapelul tricolor românesc.

Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de onoare, în aplauzele oficialităţilor şi ale spectatorilor care au îndurat ploaia şi vremea rece special pentru a-i vedea pe militari defilând. (R.G.)

 

 

 

 

 

 

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

FOTO: Gheorghe Vlad, din Loman, un cioban de nota zece

Am să vă citez la început din opera marelui Mihail Sadoveanu, care și-a petrecut o bună parte din viață aici,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Video: Alba Iulia în anul 1993 – Un oraş care încerca să iasă la ”suprafaţă” după lunga perioadă de dictatură comunistă

Anul 1993 – Alba Iulia era un oraş, reşedinţă de judeţ, care încerca să îşi găsească propriul drum după lunga… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ritmul de viață agitat și depresia provocată de stresul de la serviciu, tot mai des întâlnite la români

Tot mai multe persoane ajung la medic din cauza anxietăţii şi a depresiei. Psihologii spun că niciodată nu au mai… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: Paradisul din Tăul Brazi – Roşia Montană. Sălbăticia naturii distrusă de sălbăticia oamenilor

Roșia Montană are ape și stânci, și o frumuseţe ireală a locurilor. Turiștii caută zona ochiurilor de apă de aici:… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

ÎN WEEKEND: Ospăț cu pește și fructe de mare de Rusalii, în Cetatea Alba Carolina

Cetatea Alba Carolina va găzdui de Rusalii, în weekendul 14-17 iunie, Festivalul Peștelui și al Fructelor de Mare. Cei prezenți… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

26 Comentarii

··· 1 decembrie 2012 at 13:20

Oare ce se poate astepta de la niste plagiatori repetenti?

mane 1 decembrie 2012 at 13:34

V-ati manifestat din nou neputinta si proasta crestere uselistilor. Unde ati mai vazut voi pe ala puternic sa huiduie? In fiecare an faceti la fel si de fiecare data o muscati la alegeri. Asta e!

Status Quo 1 decembrie 2012 at 13:42

E vorba de aceeasi parte care nu stie decat sa huiduie.

Mi-aduc aminte prin anii 90 cand Roman statea langa Iliescu si ai lor îi huiduiau pe taranisti.

Roman ridicase mana sa-i incurajeze pe huiduitori si Iliescu l-a apucat de mana ca s-o lase jos.

Atata pot, atata stiu, astia sunt!

acritura 1 decembrie 2012 at 14:04

Ia mai da-te draq de prostanac ! Iarasi ai aparut sa-ti dai si tu cu parerea ? Ma pish pe tine si pe toti ARD-eii umpluti !

Observator 1 decembrie 2012 at 14:14

Si ti ce faci mai sus? Nu-ti dai tot cu parerea?

Cu toate acestea eu nu mă „pish” pe tine!

mane 1 decembrie 2012 at 14:19

Ia-uite-l pe-asta galben cum face spume daca nu mai are argumente!

Status Quo 1 decembrie 2012 at 17:02

Bă castravete murat,
singurul loc in care poti tu sa te pishi e pe tine.

tzatza 1 decembrie 2012 at 18:12

Castravete cacacios esti tu mai SQ, un ratat aflat in pupincurism pedelacheu. Nu-ti mai da tu cu parerea la tot ce se scrie pe forum, ca nu esti decat un rata sictirit pe neputinta ta. Mai lasa-ne dracului idiotule, ca nu ai tu calitatea de a analiza pe nimeni. Dupa alegeri, tare ti-as mai trage citeva suturi in dos.
Huiduielile de la depunerea de coroane nu sunt nimic nou. Sa zica merci, ca nu au luat oua clocite.

Status Quo 1 decembrie 2012 at 18:42

Bă pishaciosule,
imi dau cu parerea despre ce vreau eu si cat si unde vreau eu. Nu-ti place? Cu atat mai bine!

Marș si te schimba ca te-ai pishat pe tine, mancator de rahat USList ce esti.

gigip1948 1 decembrie 2012 at 18:24

Slugile basiste si pupincuristii lui din ARD nu vor sa inteleaga ca romanii liberi l-au demis pe nedemnul de la Cotroceni pentru ca este un ciripitor securist,bataus de copii,betiv,imoral si ,mai ales hot si corupt!

Status Quo 1 decembrie 2012 at 18:49

Niste prosti au incercat sa-l demita pe Basescu da nu le-a iesit desi au tras dupa ei o multime de slabi de inger. Asa cum nu le-a iesit nici cand au vrut sa-l faca pe Geoana presedinte si nici cand au pierdut alegerile in 2008. Basca 2 referendumuri de demitere.

Romani liberi? Tu in ce calitate dai definitii bai gigi? Lucrezi la vreun dictionar?

Albaiulian 1 decembrie 2012 at 19:37

gigip unde va cheltuiti banii pe care i-ati primit ca sa va dati in spectacol.
Voi sigur nu stiti ca astazi este Ziua Unirii, dar nesimtitii care v-au platit ar fi trebuit sa stie acest lucru.

Status Quo 2 decembrie 2012 at 10:10

Ce bani? Doar nu crezi ca le da cineva bani! Ii folosesc si dupa ii arunca la gunoi. Tu nu vezi ca nu-s in stare decat sa injure?

* 2 decembrie 2012 at 13:51

Zău, nu v-ați plictisit cei de la USL să vă simțiți bine că niște oameni plătiți huiduie la comandă? Și peste ceva vreme când pensiile tot mici vor fi, profesorii tot salarii mici vor avea și nimic din iluziile de azi nu va prinde viață, tot așa veți huidui! Păi, oameni buni, nu politicienii sunt proști!

Aurelian 2 decembrie 2012 at 14:25

Nu de pomana plateste Eutanasiu 80 de derbedei, ca sa-i faca campanie electorala. Acesti derbedei nu sunt de fapt, decat „retelele negre”, ale DGIA(INTELIGENTA MILITARA), tigani di derbedei, recrutati de informatiile militare, specific securitatii comuniste, care fac „actiunile murdare(pedepse corporale, amenintari, sau chiar executii)”, contra dezidentilor, opozantilor, sau a celor „ce scapa de sub control”!

Teiusanu 1 decembrie 2012 at 13:43

Indiferent cine este huiduit, într-un moment atât de solemn, într-o zi atât de importantă pentru români, acest gest denotă lipsa bunului simţ şi al celor şapte ani de-acasă. Ruşine celor care au stricat acest moment, cinste celor care au ştiut să protesteze decent-pentru a-şi susţine cauza-, în-afara momentului depunerii coroanelor şi nu au întinat memoria înaintaşilor!

Alex Danila 1 decembrie 2012 at 14:21

Indiferent pe cine au huiduit,a fost un gest rusinos! Am fost acolo,si am stat chiar langa protestatarii anti-RMGC. Au stricat un moment care trebuia sa fie de o solemnitate sacra-depunearea coroanelor la statuia lui MIHAI VITEAZUL! Acei anti-RMGC-isti puteau sa isi manifeste nemultumirea intr-un mod mai pasnic,si cu alt moment,si in ALT loc!

Teiusanu 1 decembrie 2012 at 14:37

Ai dreptate domnule Alex Dănilă. Din pacate, această atitudine este pata pe obrazul locuitorilor judeţului nostru, indiferent că am fost sau nu acolo. Cinste basarabenilor care au simtit nevoia de a fi alături de noi la această a 94 aniversare, strabătând atâţia kilometrii şi tuturor românilor din orice colt al lumii veniţi la Alba Iulia! Sper în capacitatea romanilor de a se trezi din această manipulare colectivă şi de a nu se mai asocia unor astfel de comportamente-care nu ne onorează-.

romi 1 decembrie 2012 at 15:56

ce sa le faci,atata pot asta fac,bat din gura toata ziua mintind oamenii si dand ajutoare sociale gramada sai voteze prostii ca astias multi bai fratilor!!!!

the ugly 1 decembrie 2012 at 16:51

sa vedeti pe 9 ce cor de huiduieli o sa primeasca

Bozgoru 1 decembrie 2012 at 17:53

La mine placut indienii care noi le zicem tigano daca ei venea toti la Alba -Iulia transformau orasu in Alba-Neagra!

georgee 1 decembrie 2012 at 19:50

La multi ani tuturor celor care iubesc tara. Stiti dece nu a dat ponta bani pentru Alba Iulia pt ziua nationala… pentru ca trebuie sa plateasca demiterea lui Basescu, toata cheltuiala cu referendumul. Sper ca romanii sa isi deschida ochii si sa vada ca toate avantajele guvernarii ponata (ieftinirea carburantilor, reintregirea salariilor) sunt praf in ochii unora… Pacat. Nu sunt nici cu ARD dar trebuie sa vedem unele lucru, diferenta intre noi in Ardeal si alte zone… La multi ani

biscuite 2 decembrie 2012 at 8:27

hopaaa… iar incep „pupincuristii” partidelor si politrucii sa se certe… oare unde-i mai gros ciolanul anul asta? la „ARDei” sau la USLim? Chiar si de ziua nationala s-au adunat sa se certe si sa se huiduie intre ei… ca niste gunoaie…. asta face parte din educatia primita + nesimtirea care ajuns la cote alarmante…

M.C. 2 decembrie 2012 at 9:47

Cind te uiti la poze si vezi cum,un NEMERNIC ORDINAR CA SI EUTANASIU,TRECE NEPASATOR(SE UITA CA UN BOU,IN TIMP CE ALTII,SALUTA RESPECTUOS)PE LINGA STEAGUL ROMANIEI,EL FOST MINISTRU,AL UNUI MINISTER CARE ODATA ERA FALA ROMANIEI,ITI VINE SA VOMITI,DE GREATA CARE,TI-O POATE PROVOCA ACEST PERSONAJ,CARE NU ESTE ALTCEVA,DECIT O DEJECTIE SOCIALA SI MORALA.

Status Quo 2 decembrie 2012 at 11:34

Ionica,
ti-am citit postarea si am 1-2 intrebari:
-ce-ai vazut la ei pana acum?
-a fost doar dorinta de vot negativ la PDL sau mai era si altceva?

corvin 4 decembrie 2012 at 0:34

Albaiuleni, ati vazut ce poate usl-ul. Pentru ca aveti un primar de alta culoare politica nu a alocat bani pentru ziua nationala. Poate acum va desteptati si nu-i mai votati pe acesti mincinosi si lenesi. dupa atatea luni de guvernare us-lista o duceti mai bine? si stati sa vedeti ce va asteapta daca ies ei la putere!!!!