Antrenorul Călin Moldovan (Metalurgistul Cugir): „Meritam mai mult puncte în tur”
Metalurgistul Cugir s-a aflat etape bune printre contracandidatele „şepcilor roşii” în bătălia la vârf în Seria a 5-a a eşalonului terţ, însă ultimele două jocuri interne, cu „U” Cluj şi Sănătatea Cluj, partide în care s-au pierdut 5 puncte, au cântărit în economia stagiunii de toamnă, încheiată pe poziţia a 4-a.
„Rezultatele în ansamblu sunt bune, dar nu pe măsura jocului etalat în majoritatea partidelor, prestaţii apreciate de echipele împotriva cărora am jucat. Pe de altă parte, am pierdut copilăreşţe foarte multe puncte din pricina erorilor individuale. Cu mai multă atenţie, cu siguranţă iernam mai sus”, a declarat antrenorul Călin Moldovan, ce merită felicitat pentru inspiraţia dovedită în cazul lui Andrei Făgărăşanu, „reprofilat” ca măsură de criză atacant şi devenit golgheterul seriei, cu 14 reuşite. Comparaţie, în cele 15 etape ale turului, fotoliul de lider al Seriei a 5-a a fost ocupat de „U” Cluj – 5 etape, Industria Galda, Metalurgistul Cugir şi Performanţa Ighiu – câte 3 etape, Fotbal Comuna Recea – două runde.
*Accidentările şi problemele de arbitraj
Gruparea de sub Drăgana a dus la bun sfârşit stagiunea deşi a avut un efectiv redus numeric şi subţiat şi din pricina accidentărilor de durată, vezi exemplele Şuteu, Scurtu sau Şt. Radu. „Ne-am confruntat cu mari probleme de lot, Şuteu şi Scurtu absentând perioade îndelungate. De asemenea, în meciuri importante ne-am lovit de greşeli flagrante de arbitraj îndreptate împotriva noastră”, a mai spus „principalul” Cugirului. Metalurgistul se va reuni în 15 ianuarie (e posibilă o amânare cu o săptămână a startului pregătirii), iar deocamdată strategia este în „stand bye”, un lucru fiind cert: „ţintele” primordiale vor fi jucătorii tineri, care să conteze ca juniori şi în ediţia 2018-2019. „Strategia de achiziţii o vom stabili de comun acord împreună cu conducătorii, o să discutăm pe această temă. Plecările, dacă vor fi, sunt condiţionate de transferurile pe care le dorim, dacă reuşim să le facem”, a încheiat antrenorul „roş-albaştrilor”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață