Anca Bunea (CS Unirea Alba Iulia) – medalie de argint la Campionatele Balcanice pentru juniori *Călin Gorcea (CSŞ Blaj) – locul 4 cu ştafeta 4×400 metri

Atleta Anca Bunea (dublă legitimare CS Unirea Alba Iulia şi CSŞ Mediaş, pregătită de către prof. Vasile Herman) a cucerit medalia de argint în cadrul probei de 3000 de metri, la Campionatele Balcanice de Atletism pentru Juniori care s-au desfăşurat în week-end în localitatea Eskisehir din Turcia. Bunea a terminat pe locul secund, cu timpul 9:58.38, după reprezentanta ţării gazdă, Emine Hatun Tuna (9:42.43). La începutul lunii viitoare, mai precis din 10 iulie, sportiva va fi prezentă şi la Campionatele Mondiale de Juniori I care se vor desfăşura la Barcelona (Spania), competiţie pentru care şi-a îndeplinit baremul de calificare. Recent, Bunea a devenit vicacampioană naţională în proba de  5000 metri.

*Călin Gorcea (CSŞ Blaj) – locul 4 cu ştafeta

Un alt conjudeţean, atletul Călin Gorcea (CSŞ Blaj, antrenor Cristina Man) a reprezentat România la Campionatul Balcanic de juniori 1 Eskisehir (Turcia) în week-end, în proba de ştafetă 4X400 metri, tricolorii, cu timpul 3:18.84,  clasându-se pe locul al 4-lea după Serbia, Grecia şi Turcia. „Călin fost convocat la lotul naţional, deşi este doar junior 2 primul an şi a concurat la juniorii mari. Din câte am discutat cu antrenorul federal, el a încheiat cu al doilea timp al delegaţiei noastre în respectiva probă, 48.92, caz în care ar fi un record personal„, a declarat Cristina Man.

Știri recente din categoria Curier Județean

Update/ Bărbat decedat în localitatea Boz. A căzut pe stradă în timp ce mergea cu bicicleta

Update/ Bărbat decedat în localitatea Boz. A căzut pe stradă în timp ce mergea cu bicicleta. A fost solicitată intervenția unui elicopter SMURD Echipajul SMURD din cadrul Secției de pompieri Sebes a fost solicitat să intervină în localitatea Boz pentru acordarea primului ajutor, unui barbat de aproximatic 50 ani, căzut cu bicicleta, inconștient. La sosirea […]