Ziarul Unirea

Alexandru Pereş: ÎNFRÂNGERE sau VICTORIE – ATRIBUTE ALE SCRUTINULUI DEMOCRATIC!

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Am parcurs împreună încercările încă unui scrutin democratic. Partidul Democrat Liberal îşi asumă cu responsabilitate rezultatul alegerilor parlamentare, rezultat care sancţionează, de fapt, neşansa ca partidul să se afle la guvernare într-un moment de criză economică globală. Pretutindeni în lume şi cu deosebire în Europa, guvernele au iniţiat programe de austeritate, profund antipopulare dar singurele în măsură să stabilizeze economia şi să reaşeze ţara pe un trend crescător. Guvernul Boc a scos ţara din criză dar cu preţul sacrificării capitalului său politic. Am convingerea că românii vor înţelege până la urmă că PDL merită respect pentru curajul dovedit şi pentru faptul că a pus, firesc, interesul naţional deasupra interesului de partid. S-au făcut şi greşeli: scăderea prea abruptă, chiar dacă temporară, a salariilor bugetarilor, creşterea TVA de la 19 la 24%, promovarea uneori a lipsei de competenţă şi, mai ales, lipsa unei comunicări potrivite cu populaţia. Aşa se explică votul negativ dat de populaţie, nu programului nostru politic ci programului economic de austeritate. Parcursul României în structurile europene şi euro-atlantice rămâne ireversibil.
Vreau să apreciez faptul că cetăţenii judeţului Alba şi-au păstrat în bună măsură încrederea în PDL, ca dovadă că aici am înregistrat cea mai bună medie de susţinere pe ţară. Această încredere reprezintă pentru noi cât o victorie. Doresc să-i asigur pe cei care m-au votat, pe toţi cetăţenii judeţului că PDL, chiar dacă a rămas în minoritate, va milita în continuare pentru valorile democraţiei şi statul de drept, şi se va constitui în scut de apărare a instituţiilor statului (ANI, DNA, Parchet General, Curtea Constituţională, CSM), care promovează lupta anticorupţie şi respectarea legalităţii. Vom susţine, pe de altă parte, orice iniţiativă legislativă menită să revitalizeze economia şi să aducă prosperitatea mult aşteptată cetăţenilor ţării şi, mai cu seamă, cetăţenilor judeţului Alba.
Folosesc prilejul pentru a ura tuturor un an mai bun, şi îi asigur că voi fi cu siguranţă, o dată în plus, vocea lor, reprezentantul intereselor lor în principalul for legislativ al ţării, Parlamentul României.
Cu respect şi consideraţie
Alexandru Pereş,
senator de Alba

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Proiect ambiţios al candidatului PNL Cristian Oniciu: Turismul – un angajament pentru Ciuruleasa (P)

Aşezarea geografică a comunei Ciuruleasa ne oferă o şansă în plus pentru dezvoltare, în special pentru ceea înseamnă partea de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

Horea 13 decembrie 2012 at 11:13

Ce bine ca s-a terminat campania electorala si, in acelasi timp, alegerile!

Nu se mai injura lumea pe forumul cu articole politice.

Da domnule Peres, taierea salariilor bugetarilor (si neantregirea lor la timp, asa cum ati promis) si marirea TVA-ului sunt doua cauze mari care v-au dus spre periferia scenei politice.

Status Quo 13 decembrie 2012 at 13:48

Ba nu. Am ajung unde suntem din cauza lipsei de judecata a celor care cred ca se razbuna bagand in urna un vot tip sanctiune.

In mod sigur sanctiunea se va intoarce impotriva lor pentru ca atunci cand astia vor da cu tara in gard vor vota iarasi pe altii s-o aduca pe drumul cel bun.

Rezultatul: ani pierduti, resurse pierdute, diferenta tot mai mare intre noi si tarile din UE.

Iar dupa ce aia vor fi incercat din rasputeri sa puna ordine in treburi astia care au dat cu tara-n gard (stand in opozitie) vor striga cat ii tin planamii: ce incompetenti.

Asta-i filmul. Il recunosti?

Nelu 13 decembrie 2012 at 14:25

Nu mai incerca sa vinzi gogosi pedeliste, ne-ati saracit mult prea mult ca sa le mai putem cumpara. Sunteti cea mai mare rusine din istoria recenta a Romaniei si nu e nici o exagerare in afirmatia asta. Singura voastra sansa e sa va debarasati de aroganta aia infecta ce v-a caracterizat in toti acesti ani si sa va dati cu adevarat seama ca ati fost o rusine. Aveti nevoie de oameni noi si, mai ales, de o atitudine noua.

Status Quo 13 decembrie 2012 at 15:01

Nelule-Nelule,
nu stiu ce ne-am face fara analiza ta rece si obiectiva.

Un sfat: nu ti-ar strica sa incerci sa-ti iei informatia si din alte surse decat de la Antena 3 si RTV. Nu de alta da prea multa obiectivitate strica.

Nelu 13 decembrie 2012 at 21:06

De parca am nevoie de Antena 3 sa imi spuna ca Boc mi-a taiat salariul, nu vad singur. Sau nu vad ca Basescu si-a pus fiica oligofrena in Parlamentul European, ca MRU, intelectualul salvator, e o nulitate exact din punct de vedere intelectual. Nu vad singur aroganta aia de mahala din toate nivelele pedeleului. Macar aroganta unuia ca Nastase era mai stilata. Si multe, multe altele. Trebuie sa vina Ciutacu si Badea sa mi le puncteze, singur is prea tampit sa le discern. Asta e o alta mare greseala a voastra, a pedelistilor: tratati electoratul ca pe o turma de oi. Ati gasit explicatia asta superficiala si obraznica, cum ca ne-ar fi sters Antena 3 pe creieri, si tineti de ea ca niste caini turbati. Pedeleul a coborat nivelul politicii romanesti atat de jos incat m-a obligat sa votez USL, iar asta m-a facut sa ii urasc si mai mult. Iar pana nu va disparea si umbra basismului si pedelismului voi continua sa o fac.

Horea 13 decembrie 2012 at 16:32

@Nelu

” Sunteti cea mai mare rusine din istoria recenta a Romaniei si nu e nici o exagerare in afirmatia asta. Singura voastra sansa e sa va debarasati de aroganta aia infecta ce v-a caracterizat in toti acesti ani si sa va dati cu adevarat seama ca ati fost o rusine. Aveti nevoie de oameni noi si, mai ales, de o atitudine noua.”

Sunt de acord cu ceea ce scrie mai sus (si-ti apartine).

Mai trebuie facuta insa PRECIZAREA ca expresiile respective se potrivesc aproape tuturor politicienilor pe care i-am avut pana acum, indiferent din ce partid fac parte.difetu

Horea 13 decembrie 2012 at 16:25

@Status Quo

„Asta-i filmul. Il recunosti?”

Da!

Costel* 13 decembrie 2012 at 17:20

Un articol de rahat scris de un parlamentar resapat. ANI, DNA, Parchet General, Curtea Constitutionala si CSM vor functiona corect cand nu vor mai fi pupincuristii celui mai odios personaj din istoria Romaniei de la fanarioti incoace, tovarasul Guvernator „LINGE BAROS” caruia 7.400 .000 de romani i-au spus inca din vara „CARA-TE.

Oare ? 13 decembrie 2012 at 11:18

Poate s-a saturat lumea dee voi si ca figuri.De ce nu ? Unde este intinerirea partidului ? Doar voi si tot voi, pt totdeauna ? Oare tinerii vostrii nu sunt satui sa tot umble doar pt aceleasi triste figuri ? Doar selectia naturala ii poate propulsa si pe ei?

asa da victorie 13 decembrie 2012 at 12:35

mi-ar fi rusine sa mai ies in presa ,cu asemena subiect ,cu totii stim ca nu ati fost votat pt rezultatele slabe care le-ati inregistrat si daca mai era si votul unnominal dispareati de pe scena politica

Mare pacat ca n-am scapat de tine cu mutra de neamt 13 decembrie 2012 at 14:03

In loc sa-ti ajunga o candidatura si maxim 2,te-ai sudat de scaunele parlamentului si cu salar parlamentar de 5o si ceva de milioane/lunar +….sofer,masina cu benzina,hotel,transport cu avion….etc,etc poti sa te retragi ca nu ai fost contra la taierea pensiilor si salariilor.Alo da ce faci cu atatia bani ?

contribuabilu` 13 decembrie 2012 at 14:29

Nu ca Dobra ar fi fost mai bun, da cel de pe locul 2 este cel care pierde alegerile ! Da au facut o lege….in care poti sa-ti bagi picioarele !Oare toate legile noastre sunt croite asa ?

avraam 13 decembrie 2012 at 15:10

Indiferent cine voteaza , ceea ce alegem,oamenii sunt tot aceeasi. Sunt oameni din sistem, propusi de sistem, care au profitat de perpetuarea sistemului.
Avand puterea, blocheaza din start orice concurenta din afara sistemului, iar oamenii de valoare sunt tocmai acolo.
Trebuie distrus mecanismul de functionare a CUPOLEI CRIMINALE a securitatii care conduce Romania!!!
Pana nu iesim din acest impas nu se schimba nimic!!!!!!!

Wolf 13 decembrie 2012 at 15:40

„Partidul Democrat Liberal îşi asumă cu responsabilitate rezultatul alegerilor parlamentare”. Caaata responsabilitaaate!!!Bai, iar minti cu nerusinare? Daca ati fi responsabili si, intradevar v-ati gandi la Romania si nu la sezuturile voastre imbuibate, voi, astia „redistribuiti” v-ati da demisia din functia de parlamentar pentru ca doar sunteti o povara pentru bugetul tarii. Oricum nu aveti ceva de spus si chiar daca ati avea, nu se ia in seama. Daca se aplica uninominalul partidul vostru nici nu intra in parlament. Nulitatilor!!!

YY 13 decembrie 2012 at 16:52

gata! ajunge cu minciuniule voastre pedeliste de astazi numai minciuni useliste!Bine spunea un nene ..PDLsauUSL = aceiasi mizerie . De ce nu a spus Guvernul romaniei in 7 dec ca va majora impozitele? bravo Ponta! o sa vedeti ce o sa regretati ca ati votat USL ! asa va trebuie prostilor, e drept ca nici cu Peres nu am ce sa ma laud . Sunt unul dintre locuitorii Albei care nu au votat la parlamentare. Ca nu am avut pe cine sa votez foarte slab pregatiti candidatii , parca ca niciodata Acum se savureaza Victoria ca nu-I asa ..2012 anul victoriei…..Ei ei o sa vedetidragi locuitori ai judetului ce vremuri grele o sa vina ,,,,Mult success Ponta sper sa ne faci viata mai buna tuturor Romaniilor , dar nu cred! vai de noi!

ANI 13 decembrie 2012 at 18:53

Eteteeee ,care cistigator? cel care a intrat in parlament pe sub usa ? mi-ar fi si rusine sa mai promit alegatorilor ca o sa le fac legi bune si in interesul cetateanului. Sa va fie clar pentru noi sunteti un simplu „duo” gen „pat si patason” parlamentari ARD din rindul 2 intrati in parlament pe sub usa.