„Albaiulian mândru la volan!” – o campanie de promovare automobilistică a municipiului Alba Iulia
Anul 2011 aduce o schimbare de optică în organizarea manifestărilor dedicate Zilelor oraşului Alba Iulia. De această dată, Primăria municipiului Alba Iulia înclină mai mult balanţa către spectaculozitate în aer liber, spre reprezentaţii care să dea ocazia albaiulienilor să se implice, să participe activ, să genereze o schimbare de atitudine şi dorinţa de a contribui la viaţa urbei, să creeze un sentiment pozitiv de apartenenţă la o comunitate aparte. Altfel spus, să stimuleze mândria locală de a face parte din viaţa celei mai mari cetăţi din România. Şi pentru că patriotismul e valoros doar dacă inspiră acţiune, în prima zi a manifestărilor, vineri, 27 mai, cu începere de la ora 17.00, orice şofer este invitat să-şi demonstreze patriotismul local prin aplicarea pe maşină a unui autocolant „Alba Iulia – Cealaltă Capitală!” care va confirma că este „Albaiulian mândru la volan”. De când conducem, respectăm semnele! Acum e timpul să avem un semn care să ne aducă respectul: ALBAIULIAN LA VOLAN! În acest fel, oriunde vom călători, toată lumea va şti că venim din „Cealaltă Capitală”. Conducătorii auto vor fi răsplătiţi cu articole de cosmetică auto, consumabile auto sau tichete de combustibil.
Automobiliştii sunt aşteptaţi să formeze şirul de maşini din faţa Colegiului Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” pe Bulevardul Horea până la sensul giratoriu cu Calea Moţilor. Pe acest traseu vor exista trei puncte de aplicare a autocolantelor: la intersecţia cu strada Vasile Goldiş, la intersecţia cu Bulevardul Transilvania şi în faţa Galeriilor de artă ale municipiului Alba Iulia. Proprietarul fiecărui autoturism „personalizat” va primi un bon de participare la tragerea la sorţi cu premii. Pe bon vor fi scrise numărul de înmatriculare al maşinii şi numărul de telefon al proprietarului. Premiile oferite sunt desigur obiecte legate de domeniul auto şi de aceea primăria invită şi pe această cale eventualii sponsori să i se alăture în acest demers pentru a spori astfel numărul câştigătorilor şi pentru a diversifica premiile. Până acum, din proprie iniţiativă, SC Diafan SRL a contactat administraţia locală pentru a oferi pentru premii faruri cu xenon şi alarme auto. (M.D.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)