Alba Iulia va găzdui Cupa României la șah în 2017
Municipiul Alba Iulia tinde sa devina un reper important pe harta competitiilor sahiste nationale. Dupa ce in acest an orasul Marii Uniri a fost gazda primei editii a Openului International de Sah al Romaniei, competitie gazduita de Hotel Transilvania in perioada 16-23 martie 2016 si la care au participat sportivi din 10 tari, iata ca anul viitor aduce noi competitii sahiste majore la Alba Iulia.
De curand Consiliul Director al Federatiei Romane de Sah a aprobat oferta Asociatiei Judetene de Sah Alba de organizare, in premiera, a Cupei Romaniei la Alba Iulia in perioada 19-21 mai 2017. Aceasta competitie de sah rapid se desfasoara pe echipe formate din 4 jucatori plus rezerve si atrage la start cele mai puternice cluburi de sah din Romania, fiind a doua ca importanta in calendarul competitional national dupa Superliga Nationala pe echipe. Va fi o buna ocazie pentru sahistii cluburilor din judetul Alba sa intalneasca fata in fata mari maestri internationali din topul mondial, care reprezinta AEM Luxten Timisoara, CSM Baia Mare, Medicina Timisoara, Politehnica Iasi, Vados Arad, Universitatea de Vest Timisoara, Clubul Central de Sah Bucuresti, CSM Bucuresti si alte cluburi de elita din Romania.
Nu este insa singura competitie sahista importanta care va fi gazduita in 2017 de municipiul Alba Iulia. In urma organizarii impecabile a primei editii a Openului International de Sah al Romaniei de anul trecut, Federatia Romana de Sah a decis sa continue parteneriatul cu Consiliul Judetean Alba si Hotel Transilvania, editia a doua a acestui puternic open international urmand sa se desfasoare tot la Alba Iulia in perioada 12-19 mai 2017. Organizatorii spera ca in acest an sa atraga la turneu participanti din peste 15 tari.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României