Ziarul Unirea

Alba Iulia este, oficial, ”Destinație Turistică de Excelență” – premiul a fost primit la Târgul de Turism al României

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Municipiul Alba Iulia a primit astăzi, în cadrul Târgului de Turism al României, trofeul și diploma de Destinație Turistică Europeană de Excelență. Premiul a fost obținut în cadrul proiectului EDEN, – un sistem extrem de bine organizat ce punctează și premiază în fiecare an câte o destinație turistică de mare potențial și cu reale perspective de dezvoltare din Europa, Alba Iulia câștigând competiția la categoria “Turismul și regenerarea siturilor fizice”.

Odată cu premiul, Alba Iulia a beneficiat gratuit și de promovare în cadrul standului României de la TTR. Pe lângă acesta Municipiul Alba Iulia a avut însă și un stand nou, personalizat, construit în jurul logo-ului orașului și al ideii-slogan: “Cealaltă Capitală”, un stand profesional, mult peste cele clasice cu care orașul și Cetatea s-au prezentat la edițiile trecute ale diferitelor târguri de turism.

ELIT

Garda Romană de la Apulum, cu cel mai recent spectacol istoric creat pentru promovarea municipiului Alba Iulia a făcut senzație la ediția de toamnă a Târgului de Turism al României, care și-a deschis astăzi porțile în București, la Romexpo. Alba Iulia a reușit astfel nu doar să păstreze tradiția participărilor constante la cele mai importante evenimente din turism, dar să și impresioneze, din nou, prin inedit, culoare și sunet.

Prezent la târg și la festivitatea de decernare a premiilor de excelență în turism, Mircea Hava, primarul Municipiului Alba Iulia a declarat: “Nu avem doar un potențial turistic enorm, bazat pe Cetate și pe toate transformările incredibile, pozitive, prin care a trecut ea în ultimii ani, ci și o creativitate cu care avem dreptul să ne mândrim. Și când spun asta mă gândesc la faptul că am reușit să dăm viață istoriei și s-o oferim turiștilor altfel decât o știau din cărți: vie, vibrantă, vizibilă și tangibilă. Legiunea a XIII-a Gemina e cel mai recent exemplu în acest sens, iar căldura cu care a fost primită și succesul pe care l-a avut aici, la târg, sunt dovada cea mai clară că istoria poate fi prezentată și altfel, activ și atractiv. Premiul de Destinație Europeană de Excelență obținut de Alba Iulia în cadrul proiectului EDEN este al tuturor albaiulienilor și al sutelor de oameni care s-au implicat total în tot ceea ce înseamnă promovarea orașului și a Cetății”.

Cei peste 2000 de vizitatori care au trecut pe la standul Municipiului Alba Iulia în prima zi de târg au avut surpriza să descopere un…upgrade la istorie, în noul stand profesional cu care Alba Iulia s-a prezentat anul acesta la TTR, vizitatorii având posibilitatea să facă un tur virtual instant al Cetății Alba Carolina, pe un computer de ultimă generație, cu touch screen, încorporat în stand. Astfel primul pas spre următoarea vizită la Alba Iulia a fost făcut.

Târgul de Turism al României este cea mai importantă manifestare de profil, adunând în 5 pavilioane de peste 15 000 de metri pătrați, la Romexpo, peste 200 de participanți din aproape 30 de țări, de la companii cu tradiție, mari touroperatori internaționali, până la unități administrativ teritoriale venite să își promoveze valorile și tradițiile locale.

 

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

EVALUARE NAȚIONALĂ 2021: Modele de SUBIECTE, BAREME și TESTE de ANTRENAMENT, publicate de minister, pentru elevii claselor a VIII-a

EVALUARE NAȚIONALĂ 2021: TOATE modelele de SUBIECTE, BAREME  și teste de antrenament, la română și matematică, pentru elevii de clasa… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

19 Comentarii

Stan Patitul 15 noiembrie 2012 at 17:42

Suntem de rasul lumii !Ne premiem noi intre noi ! S-a dus Hava sa dea o diploma de la Ministerul Turismului! Dupa cum se vede vizitatori nu avem dar ce mai conteaza ,avem diploma ! Penibil !Hava cu o diploma in mana !Puea face poza asta si aici la Alba Iulia poate erau mai multi oameni !

Elena 15 noiembrie 2012 at 17:55

Acum vad si eu,la standul de Alba Iulia nu sunt vizitatori…Atunci dupa ce naiba facem atata tam-tam,ca sa-si duca Hava prietinile la Bucuresti ?!

coleg 15 noiembrie 2012 at 18:19

Cum vrei sa mai auda lumea si de Hava daca nu se premiaza singur… ha ha ha ha !

George 16 noiembrie 2012 at 1:18

si cum ai tras concluzia mami ca nu sunt? cam cati vroiai sa fie in 10 mp? sunt oameni civilizati si stau la coada, nu e buluc cum v-ati invatat voi comunistilor de pe vremea lu creausescu sa va imbulziti. hai mars.

Fekete 15 noiembrie 2012 at 20:13

Premiul se cuvine colonelului revolutionar Ghete si colonelului UTC-ist Opruta cei care fac salturi si taras cu garda cetatii si care vor tot mai multi bani de la cel mai mare vasal al Principelui de Alba, Groful Szabou, si ii capata pentru ca domnii e colonei si e grei asa cam la 120 de kile.

locataru' 15 noiembrie 2012 at 20:57

Domn primar,vazusi gunoaiele de langa scoala 6? ca in curtea scolii fiica mea nu mai intra azi maine fara cizme de cauciuc

locataru' 15 noiembrie 2012 at 21:00

domn primar vazusi gunoaele de la scoala 6?
ca azi maine lu fiimea sa intre in curtea scolii tre sa/i cumpar cizme de cauciuc! Alo,dom primar?????

HH 15 noiembrie 2012 at 22:38

1. DIPLOMA ESTE SEMNATA DE MINISTRUL HELVIG, SA NU-L MAI AUZIM PE PRIMARUL DE 49% HAVA CA ESTE PERSECUTAT DE GUVERNAREA USL !
2. NU SE PREA VAD IN FOTOGRAFII VIZITATORI( STANDUL SE VEDE MODEST SPRE KITSCH)
3. 2000 DE VIZITATORI( CINE A NUMARAT ?) SUNT FOARTE PUTINI PENTRU UN TARG NATIONAL DE TURISM.
4. MARE DELEGATIE , A PLATIT TOARSUL ?!

rr 15 noiembrie 2012 at 22:54

Este trist dezinteresul vostru pentru aceasta distinctie. Ar trebui sa fim macar putin mandri ca Alba Iulia a intrat in lista destinatiilor turistice de excelenta ale UE. Si, by the way, diploma e semnata pentru ministru, si niciun reprezentant important al MDRT nu a participat la eveniment. Asta este modul in care guvernarea intelege sa respecte institutiile locale, dar mai ales proiectele Uniunii Europene si ale Comisiei Europene. Trist si dezamagitor… :(((

Dorin 16 noiembrie 2012 at 8:08

La targul international de turism participa agenti de turism , nu publicul larg , ca la targul de animale sau bunuri de larg consum , mai loaza ! 2000 de vizitatori este ff mult , dar tu nu pricepi .De cand te stiu postand , numai Gica contra esti ; nu te-ai saturat de tine ? :))

Mitica 16 noiembrie 2012 at 10:37

Dorine fati campanie ca altfel nu ajungi deputat ARDeios nici la pastele cailor din grajdurile grofului.

marta 15 noiembrie 2012 at 23:18

CAND FACETI PARCARE CU PLATA IN „CETATE „? SI CAND MARITI RESTRICTIA DE VITEZA LA 40 KM/H , CA ORICUM NU POT SA MA TIN DUPA MASINI ,MERGAND PE JOS CU 5KM/H….

Nick 15 noiembrie 2012 at 23:28

Din păcate, ne merităm soarta…Voi cei care comentați….ce faceți pentru Alba Iulia? E cel mai ușor să stați în ..umbră și să comentați..vai de capul vostru, dragi …postaci..e cel mai ușor să aruncați cu piatra…Eu nu sunt un susținător al primarului Hava dar cred că soluția cu CETATEA este foarte bună, în momentul ăsta.CE AR FI SĂ RENUNȚAȚI LA „BĂRBĂȚIA” DE CARE DĂȚI DOVADĂ PRIN COMENTARIILE POSTATE PE NET ȘI SĂ FIȚI BĂRBAȚI PRIN CEEA CE PUTEȚI FACE ZI DE ZI? SAU…POATE…E MAI SIMPLU SĂ NE ASCUNDEM ÎN SPATELE UNUI CALCULATOR, POZIȚIE DIN CARE SĂ BRAVĂM CA…CEI MAI TARE DIN PARCARE? RÂDE CARAGIALE DE NOI……Din păcate, ne merităm soarta…

Albaiulian 16 noiembrie 2012 at 7:41

Ce sa le faci Nick? Sunt multe vietuitoare pe pamant carora le este interzisa inteligenta!
Cei care fac aceste comentarii le este indiferenta Alba Iulia, deoarece ei au nimerit aici, manati de foame, din diferite colturi ale tarii!

dolfi 16 noiembrie 2012 at 8:18

spune-ne si noua mestere la ce-i buna „solutia cu CETATEA”? Castigi mai bine? Ai un loc de munca decent? Ai taxe si impozite locale mai mici? In afara de prietenii lui Hava, CETATEA nu e buna la nimic. Turistii NU vin pentru ca orasul e izolat, drumurile sinuoase nu sunt preferatele strainilor si nu avem aeroport. Daca vii de la sat, poate ca iti fura ochii kitsch-urile din cetate dar daca stii sa recunosti caramida proasta ce se sfarma intr-un an, sau dalele false din ciment, sau gaurile din ziduri acoperite doar cu un strat de caramida sfaramicioasa.
Pe mine ca localnic in acest oras nu ma incalzeste cu nimic CETATEA (am scris-o cu majuscule ca asa provoaca orgasme unora), atata timp cat oamenii au un nivel de trai mai mic decat orasele din judetele vecine.

Locuri de munca doar la firmele camarilei locale pe salarii de mizerie neconforme cu realitatea! Infrastructura proasta – nu avem parcari suficiente dar avem spatii comerciale kitschoase pe principalele artere ale orasului, facute fara nici un plan, fara nici o viziune globala si beserici la fiecare mana de blocuri in locul parcurilor – in timp ce spiritual acest popor este in coma. Iluminat public defectuos, salubritatea praf – containere amplasate prost si libere la „rascolit” ca e greu sa amendezi niste necivilizati. Deci la ce-i buna „solutia”?

cugirean 16 noiembrie 2012 at 12:27

Oh saracutul dolfi, el e un frustrat – nu are un loc de munca decent – asta-i problema lui si din cauza asta nu reuseste sa vada dincolo de burta si-apoi mai vrea si taxe si impozite mai mici.. cam cat de mici? (deja sunt cele mai mici din europa)

fost student caminist 16 noiembrie 2012 at 15:40

Poate crezi ca e mai buna ideea potorinei, sa se transforme cladirile dun cetate in camine studentesti? Sa stea atarnate la geam izmenele studentilor, si pe pervaze pungile cu mancare. Atunci vom avea foarte multi vizitatori.Am fost si eu studenta caminista , si nu in Alba Iulia ci intr-un mare centru universitar si cunosc exact cum stau lucrurile.

Lele 16 noiembrie 2012 at 8:15

Meritul pentru garda romana este exclusiv al celor de la Muzeul Unirii. Vad ca autoritatile se impauneaza cu realizarile lor. Stie cineva ca muncesc pe salarii de sub 1000 de lei desi fac o munca de calitate care aduce beneficii orasului? Ii pasa cuiva de aceste lucruri? Am vazut ca si Dumitrel e foarte mandru de dinamica muzeului dar… nu l-am auzit sa spuna ca oamenii sunt platiti mai prost decat gunoierii si ca va face ceva. Jenibil pana la Dumnezo!

adi 18 noiembrie 2012 at 0:12

de ce dr4cu ne mandrim cu garda romana? cred ca suntem singuru popor din lume care se mandreste ca a luato pe coaja de la altii. e cam cum se lauda steaua ca o jucat cu real madrid.
de ce nu avem garda dacica? sau ceva medievala ce tine de noi. asa hai sa facem si una ungureasca si una turca. ca tot am fost noi la margine de imperii