Alba Iulia a ratat lista scurtă pentru titlul de Capitală Culturală Europeană 2021. Au rămas în cursă Cluj-Napoca, Timişoara, Baia Mare și București

Alba Iulia nu se află pe lista scurtă a orașelor preselectate în competiția Capitala Europeană a Culturii 2021. Potrivit Ministrului Culturii, Vlad Alexandrescu. Orașele calificate pentru faza următoarele de selecție sunt: Cluj-Napoca, Timișoara, Baia Mare și București. Anunțul a fost făcut într-o conferință de presă la care au participat reprezentanții Comisiei Europene, precum și președintele juriului.

Cetatea Alba Iulia din MIG 21 by Adrian Dulau Cele 4 orașe au fost selectate după ce, în etapa derulată în perioda 7-10 decembrie 2015, au fost audiați reprezentanții celor 14 orașe candidade înscrise în cursa pentru obținerea prestigiosului titlu – Alba Iulia, Arad, Bacău, Baia Mare, Brașov, Brăila, București, Cluj-Napoca, Craiova, Iași, Sfântu Gheorghe, Suceava, Timișoara și Târgu Mureș.

CITEȘTE ȘI: Alba Iulia, oficial în competiția pentru Capitală Europeană a Culturii în 2021. Ce șanse are, neoficial…

Următoarea etapă de selecție se va derula la mijlocul anului viitor.

Membrii juriului, cu reale competențe în materie, au fost numiți de Comisia Europeană, Parlamentul European, Consiliul Uniunii Europene și Comitetul Regiunilor. Ministerul Culturii a numit, de asemenea, doi experți naționali, în consultare cu Comisia Europeană și în urma validării oficiale a acesteia din urmă. Cei doisprezece experți care vor evalua candidaturile orașelor sunt: Sylvia Amann, Cristina Farinha, Ulrich Fuchs, Steve Green, Valentina Iancu, Jordi Pardo, Anton Rombouts, Aiva Rozenberga, Pauli Sivonen, Raluca Velisar, Agnieska Wlazel, Suzana Žilič Fišer.

Conform instrucțiunilor primite din partea instituțiilor europene, audierile orașelor nu vor fi deschise publicului. (Z.U.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Peste 3.000 de noi șoferi pe drumurile publice a județului Alba. Anul 2020, promovabilitate de 49%, cea mai mică rată din ultimii 5 ani

Comisarul-șef Mihail Zgârdea, șeful Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Alba, a transmis analiza activităţii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

27 Comentarii

1 11 decembrie 2015 at 13:00

Alba Iulia rateaza cam tot in ultima vreme. Va dati seama ce oras important este daca nici macar nu apare trecut pe Harta Romaniei cand se prezinta vremea…

Unul 11 decembrie 2015 at 13:30

Nu fii atat de sigur, ca publicitatea o face „Senatorul Fonfo”, vrand sa-l impinga pe Piticul Atromic, iar pe un post de „cranfuter”, la Mitcstand, ca sa nu faca nimic(eventual sa distruga, de incopentent), si sa incaseze „o caruta de bani”!

HH 12 decembrie 2015 at 22:36

SI EXACT IN ZIUA IN CARE SE FACE ANUNTUL ESECULUI ( PREVIZIBIL SI FOARTE TRIST) hAVA( PRIMARUL ORASULUI) ” O STERGE LA VIENA !!!
DOAR MODUL PROFUND ANTIDEMOCRATIC DE ALEGERE A PRIMARULUI( ADICA FARA MAJORITATE) IL MAI FACE PE ACEST ” BAIAT DESTEPT” SA SE REALEAGA LINISTIT !

Bulă 13 decembrie 2015 at 13:09

Mau HH, tu esti redus ca mine.
Nici sa scrii nu stii. La ce scoala ti-au predat doar literele mari?

pilu 11 decembrie 2015 at 13:40

Radeti voi de Piticul Antiatomic, dar s-ar putea sa ajunga sef la ANRE. Atunci sa va vad ce mai comentati ? Sta el mai rau partea superioara a trupului, dar acolo doar executa ce se aude in telefon cand il ridica. Si cei dinaintea lui tot din astia au fost.

Unul 11 decembrie 2015 at 19:12

Atat timp, cat sasul ii presedinte, Piticul Atomic, Senatorul Fonfo, si deputatul poponar Sañedru, ajung „la reforma”!

Losenau Custozz 11 decembrie 2015 at 13:55

De ce de „ratarea” asta nu ne prea miram? Dar cum de nu s-a „ratat” plantarea de semafoare si alte obstacole aiurea in calea automobilelor pe strazile din municipiu pe care se mai putea circula cat de cat?

laura 11 decembrie 2015 at 15:09

Asta nu s-a putut cumpara? Titlul asta?

dan 11 decembrie 2015 at 15:10

hmmm

goe 11 decembrie 2015 at 15:14

numai city managerul putea sa creada ca Alba Iulia va ramane pe lista !!! N-ai teatru, n-ai sala polivalenta n-ai cinematograf, ai o piata infecta, gunoaie peste tot intre blocuri si vrei sa fii capitala Europeana? sa fim seriosi!!!!!!!!!

PSY 12 decembrie 2015 at 9:15

+1

Unul 14 decembrie 2015 at 11:17

Teatru a avut Alba-Iulia, dar a fost daruit Universitatii 1 Aprilie, pentru festivitatile PSD, in schimb avem CIRC, si cat incape! Sa critici in prostie, si sa cauti pete si in soare, a devenit un „sport national”, mult indragit de unii prin Balgrad!

Lucu 11 decembrie 2015 at 15:49

Va indoiti de faptul ca o sa reuseasca Bucurestiul? Atunci o sa vedeti o Miticenie de o sa rada toata Europa de noi!

scorobete 11 decembrie 2015 at 16:21

In afara cetatii,cat e culturalizat orasul alba iulia?
,un mall de doi lei,mizerie,etc plus lipsuri!!!

Unul 14 decembrie 2015 at 11:20

Ma voi chiar ati crezut, ca Piticul Atomic, a vorbit serios, cand „i-a iesi, porumbelul, cu Capitala cultural eoropeana, 2020”? Nici macar el nu a crezut ca asa ceva ii posibil, dar a gasit un motiv sa faca „CIRC”, gratis, si sa-si afiseze banerele, peste tot, ca si in capitolul Autostrada!

contribuabilu` 11 decembrie 2015 at 17:41

Prea….mici pt un razboi atat de mare !

anaerobik 11 decembrie 2015 at 19:11

O sa ramina capitala culturala a kitsch-ului….

ha 11 decembrie 2015 at 20:25

baia mare o sa castige

Horea 11 decembrie 2015 at 21:44

@miike

Cum poti sa uiti de … Cluj?!

Marius 13 decembrie 2015 at 13:05

DA, Clujul va fi, din partea Romaniei, orasul potrivit pentru un asemenea eveniment.

Unul 14 decembrie 2015 at 11:23

Clujul si nu Bucurestiul sau, Budapesta, este centru actual al culturi romane si magyare, si din fericire concurenta intre aceste doua culturi, la Cluj, are o forma benefica, si nu una antagonista!

M 12 decembrie 2015 at 16:43

Eu nu sunt din Alba Iulia dar imi place mult zona si de fiecare data cand ajung in tara abia astept sa vad Alba…
Din pacate atunci cand vine vorba de CULTURA…orasul sta foarte prost…nu exista un TEATRU, OPERA/FILARMONICA/SALA DE CONCERTE, etc. pana nu se va dezvolta orasul si din punct de vedere cultural nu ai cum sa ai pretentii de Capitala Culturala Europeana…
In rest se vad schimbari in bine in ultimii ani insa trebuie mai multe festuvaluri diverse…Film, Teatru, Muzica….Baruri sunt suficiente si terase simpatice, la fel si restaurante…dar acum trebuie trecut la alta etapa…

Costel 12 decembrie 2015 at 19:37

@1: La cata invidie au mitici!!! Normal ca Alba Iulia nu apare
la meteo!!
Si cand a fost Masterchef ,singura concurenta din Alba Iulia (Andreea Hasa) nu ii aparea numele NICIODATA PE ECRAN!!

Mitici Balcanici!!!

Losenau Custozza 12 decembrie 2015 at 20:21

Va rog sa aveti decenta sa nu mai comparati Clujul cu Timisoara! Dupa 25 de ani in care Timisoara a avut atatea oportunitati sa fie fruncea Banatului a ajuns un oras de provincie mai monopolizat de tigani decat Bucurestiul. O singura familie de zburatori dintr- astia are 150 de imobile in proprietate in T. E orasul care nu a avut potenta sa-si construiasca macar un singur mall, ala care e acum functional este datorita milei unor moldoveni care si-au facut pomana si au deschis mall ca sa aibe si Timisoara asa ceva. E orasul in care de-abia s-a deschis un ametzit de Carrefour dupa nu stiu cati ani de cand marile orase ale tarii s-au plictisit de Carrefour si au mai deschis si Cora, XXL etc. E orasul care a branduit in Leroy Merlin un magazin de bricolaj desfintat, dar de nu stiu cate luni nu indraznesc sa-l si deschida. O fi de bai „puterea” financiara a locuitorilor urbei de pe Bega? Este sufiicient sa ne uitam la numarul de curse saptamanale si cati calatori zboara pe an direct din Cluj spre tot felul de destinatii de lux( vezi Dubai), in vreme ce din Timisoara se zboara in locuri vai-si-amar( la cules de capsuni sau slugarit, spre muncile de mizerie din Occident). Timisoara e mult in urma Albei Iulia ca gospodarire si aspect al orasului, sa nu mai aduc vorba de monumente sau de Cetatea Vauban. Clujul infloreste continuu. si arata tot mai mult a oras european din secolul XXI. Asa ca lasati Timisoara moarta, ca n-o poate nimeni scapa de destinul care si l-a faurit in ultimul sfert de secol.

ioo 13 decembrie 2015 at 18:04

Mallurile inseamna cultura?

Unul 14 decembrie 2015 at 11:28

Cultura inseamna si stiinta, tehnologie, si comert, nu numai „scrematuri” umaniste, a unor „maestri”, ce se „lauda intre ei, in grup restrans”, ca sa „adune caimacul”, si care au pus monopol pe activitatea lor! Nu am mai auzit pe nimeni vorbind de „Marele Gopo, si de omuletul lui”!

ha 14 decembrie 2015 at 9:40

Timisoara e plina de tigani! Bucurestiul e un oras frumos, nu mai vorbiti prostii… Bucurestenii sunt oameni de treaba, nu mai generalizati aiurea… normal ca fiecare padure are si uscaturile ei… Sunt o gramada de Bucuresteni din Alba, din Sibiu, din Brasov etc. tot la fel de naspa sunt si aia?

terminati cu prostiile

Alba Iulia nu a intrat in selectie pentru ca nu a avut un proiect bine facut, si nu pentru ca nu merita!

Sali de spectacole avem destule si se pot tine si in aer liber, locuri de cazare la fel, este adevarat, nu avem un teatru permanent, dar asta nu te impiedica sa devii capitala culutrala a europei…