Aiudenilor le-au surâs florile
Sute de aiudeni au venit la finele săptămânii trecute în Piaţa Roma, în ciuda vremii friguroase, ca să vadă expoziţia cu vânzare de flori şi mobilier de grădină. Aflată la a doua ediţie, manifestarea expoziţională „Surâsul florilor” a reunit peste 10 producători din zona Aiudului. Cei care au alungat însă vremea urâtă şi au creat o atmosferă caldă, primăvăratică, au fost preşcolarii şi elevii din Aiud, care au prezentat un program artistic de excepţie, spre deliciul tuturor spectatorilor. Pe treptele Bisericii Greco-Catolice s-au perindat dansatori şi cântăreţi de muzică populară, au fost prezentate recitaluri de chitară şi dansuri sportive, alături de programul Cercului de chitară şi muzică folk al Centrului Cultural „Liviu Rebreanu. Mulţumiţi de succesul exponatelor lor în rândul vizitatorilor, producătorii au promis că vor participa şi la „Festivalul Primăverii”, care va avea loc pe str. Iuliu Maniu din Aiud, la sfârşitul acestei săptămâni.
„Le mulţumesc producătorilor şi nu în ultimul rând grădiniţelor şi şcolilor din Aiud care, la fel ca de fiecare dată, ne-au fost parteneri de nădejde. Îi felicit pe toţi cei care, în ciuda vremii friguroase, au venit la această expoziţie onorând cu prezenţa lor florile, dar şi copiii care au dat ce e mai bun pentru ca lumea să se simtă bine. A fost o expoziţie de succes, pe care intenţionăm să o mai organizăm, mai ales că există foarte mulţi oameni interesaţi de flori, evenimentul acesta fiind cea mai bună ocazie pentru ei să le admire şi chiar să şi le ducă acasă”, a declarat primarul Horaţiu Josan. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)